Muzeum Dubajskie mieści się w zabytkowym forcie Al Fahidi, najstarszym budynku w Dubaju. Głównym celem działalności muzeum jest ukazanie tradycyjnego stylu życia emiratu

Dubaj | Muzeum Dubajskie zostało otwarte na terenie fortu w 1971 roku

Dubaj | Muzeum Dubajskie zostało otwarte na terenie fortu w 1971 roku (UAE - Dubai - Al Fahidi Fort - Dubai Museum by Michael Gaylard na licencji CC BY 2.0)

Fort Al Fahidi

Przeznaczeniem tego wzniesionego na wybrzeżu fortu była obrona miasta przed napaściami wrogich sąsiednich plemion. Najstarsza wieża fortu powstała w 1787 r. i jest uznana za najstarszy istniejący do dziś budynek w Dubaju. W ciągu wielu lat swego istnienia i rozbudowy fort służył nie tylko jako budowla obronna, ale również jako pałac władcy, garnizon wojskowy czy więzienie.

Fort został wzniesiony na planie kwadratu; posiada trzy wieże. Tuż przy południowej ścianie fortu znajdują się ruiny dawnych murów miejskich.

Muzeum

Muzeum zostało otwarte na terenie fortu w roku 1971 celem zaprezentowania historii oraz tradycyjnego życia w Emiracie Dubaju. Do zbiorów muzeum należą przedmioty pochodzące zarówno z terenów samego Dubaju, jak i z państw Azji i Afryki, z którymi Dubaj handlował. Można tu też zobaczyć obrazy ukazujące styl życia na terenie emiratu w czasach sprzed odkrycia tu ropy naftowej.

Niedaleko pozostałości murów miejskich, na środku dziedzińca, umieszczono tradycyjny arabski statek żaglowy – dau. Obok można obejrzeć również inne rodzaje łodzi.

Dubaj | Wejście do Muzeum Dubajskiego

Dubaj | Wejście do Muzeum Dubajskiego (IMG_3061 by John Moon na licencji CC BY-ND 2.0)

W salach urządzonych wewnątrz fortu podziwiać można kolekcję dawnej broni, tradycyjnych instrumentów muzycznych oraz model przedstawiający miasto w roku 1820.

W rogu dziedzińca stoi tradycyjny dubajski dom letni, zwany Arish, zrobiony w całości z liści palmowych. W środku znajdują się pomieszczenia sypialne i dzienne, a także kuchnia urządzona w tradycyjny sposób i wyposażona w dawne sprzęty kuchenne.

Kolejne sale znajdują się w podziemiach fortu. Możemy tu zobaczyć wspomnianą wyżej kolekcję obrazów, a także model tradycyjnego bazaru. Atmosferę dawnego bazaru w Dubaju zapewniają nagrania dźwiękowe oraz wideo w skali 1:1 prezentujące pracujących rzemieślników i kupców.

Dubaj | Fort Al Fahidi, Dubaj

Dubaj | Fort Al Fahidi, Dubaj (Al Fahidi Fort, housing the Dubai Museum by McKay Savage na licencji CC BY 2.0)

Dalej, za modelowym bazarem, znajdziemy model meczetu oraz tradycyjnego domu, a następnie przedstawienia życia Beduinów na pustyni.

Kolejna sala zawiera przedmioty znalezione podczas wykopalisk archeologicznych w Al Qusais. Najstarsze obiekty pochodzą z ok. 3000 r. p.n.e.

Godziny otwarcia muzeum

Muzeum otwarte jest od soboty do czwartku w godzinach 8:30-20:30 oraz w piątek w godzinach 14:30-20:30. Jedynie w okresie Ramadanu godziny otwarcia ulegają zmianie (od 9:00 do 17:00 od soboty do czwartku oraz od 14:00 do 17:00 w piątki). Ceny biletów to 3 dirhamy (bilet normalny) oraz 1 dirham (wejściówka dla dzieci).

Zainteresują Cię również

Dubaj – tradycja i nowoczesność Dubaj – tradycja i nowoczesność
Dubaj to wyjątkowy przykład miasta, które w błyskawicznym tempie przekształciło się z handlowej osady poławiaczy...
Dubaj – język i podstawowe zwroty Dubaj – język i podstawowe zwroty
Językiem używanym w Dubaju jest język arabski. W użyciu jest tu dialekt wschodni tego języka – zwany po arabsku...
Historia Dubaju w pigułce Historia Dubaju w pigułce
Przez długie wieki Dubaj był wioską rybacką, znaną przede wszystkim z połowu pereł. Błyskawiczny rozwój miasta...
Burdż Chalifa Burdż Chalifa
Burdż Chalifa, czyli „Wieża Chalify”, to najwyższy budynek w Dubaju oraz najwyższa lądowa konstrukcja jaką...
Dubai Marina Dubai Marina
Dubai Marina to nowo powstająca dzielnica Dubaju, reklamowana jako przyszłe, nowe centrum miasta, idealne do...
Dubajskie drapacze chmur Dubajskie drapacze chmur
Na terenie miasta Dubaj znajduje się 911 ukończonych budynków wielopiętrowych (wg danych z września 2012 r.), z...