Muzeum Dubajskie mieści się w zabytkowym forcie Al Fahidi, najstarszym budynku w Dubaju. Głównym celem działalności muzeum jest ukazanie tradycyjnego stylu życia emiratu

Dubaj | Muzeum Dubajskie zostało otwarte na terenie fortu w 1971 roku
Dubaj | Muzeum Dubajskie zostało otwarte na terenie fortu w 1971 roku (by mgaylard )

Fort Al Fahidi

Przeznaczeniem tego wzniesionego na wybrzeżu fortu była obrona miasta przed napaściami wrogich sąsiednich plemion. Najstarsza wieża fortu powstała w 1787 r. i jest uznana za najstarszy istniejący do dziś budynek w Dubaju. W ciągu wielu lat swego istnienia i rozbudowy fort służył nie tylko jako budowla obronna, ale również jako pałac władcy, garnizon wojskowy czy więzienie.

Fort został wzniesiony na planie kwadratu; posiada trzy wieże. Tuż przy południowej ścianie fortu znajdują się ruiny dawnych murów miejskich.

Muzeum

Muzeum zostało otwarte na terenie fortu w roku 1971 celem zaprezentowania historii oraz tradycyjnego życia w Emiracie Dubaju. Do zbiorów muzeum należą przedmioty pochodzące zarówno z terenów samego Dubaju, jak i z państw Azji i Afryki, z którymi Dubaj handlował. Można tu też zobaczyć obrazy ukazujące styl życia na terenie emiratu w czasach sprzed odkrycia tu ropy naftowej.

Niedaleko pozostałości murów miejskich, na środku dziedzińca, umieszczono tradycyjny arabski statek żaglowy – dau. Obok można obejrzeć również inne rodzaje łodzi.

Dubaj | Wejście do Muzeum Dubajskiego
Dubaj | Wejście do Muzeum Dubajskiego (by johnmoonistaken )

W salach urządzonych wewnątrz fortu podziwiać można kolekcję dawnej broni, tradycyjnych instrumentów muzycznych oraz model przedstawiający miasto w roku 1820.

W rogu dziedzińca stoi tradycyjny dubajski dom letni, zwany Arish, zrobiony w całości z liści palmowych. W środku znajdują się pomieszczenia sypialne i dzienne, a także kuchnia urządzona w tradycyjny sposób i wyposażona w dawne sprzęty kuchenne.

Kolejne sale znajdują się w podziemiach fortu. Możemy tu zobaczyć wspomnianą wyżej kolekcję obrazów, a także model tradycyjnego bazaru. Atmosferę dawnego bazaru w Dubaju zapewniają nagrania dźwiękowe oraz wideo w skali 1:1 prezentujące pracujących rzemieślników i kupców.

Dubaj | Fort Al Fahidi, Dubaj
Dubaj | Fort Al Fahidi, Dubaj (by mckaysavage )

Dalej, za modelowym bazarem, znajdziemy model meczetu oraz tradycyjnego domu, a następnie przedstawienia życia Beduinów na pustyni.

Kolejna sala zawiera przedmioty znalezione podczas wykopalisk archeologicznych w Al Qusais. Najstarsze obiekty pochodzą z ok. 3000 r. p.n.e.

Godziny otwarcia muzeum

Muzeum otwarte jest od soboty do czwartku w godzinach 8:30-20:30 oraz w piątek w godzinach 14:30-20:30. Jedynie w okresie Ramadanu godziny otwarcia ulegają zmianie (od 9:00 do 17:00 od soboty do czwartku oraz od 14:00 do 17:00 w piątki). Ceny biletów to 3 dirhamy (bilet normalny) oraz 1 dirham (wejściówka dla dzieci).

Zainteresują Cię również

Dubaj – tradycja i nowoczesność Dubaj – tradycja i nowoczesność
Dubaj to wyjątkowy przykład miasta, które w błyskawicznym tempie przekształciło się z handlowej osady poławiaczy...
Dubaj – język i podstawowe zwroty Dubaj – język i podstawowe zwroty
Językiem używanym w Dubaju jest język arabski. W użyciu jest tu dialekt wschodni tego języka – zwany po arabsku...
Burdż Chalifa Burdż Chalifa
Burdż Chalifa, czyli „Wieża Chalify”, to najwyższy budynek w Dubaju oraz najwyższa lądowa konstrukcja jaką...
Dubajskie drapacze chmur Dubajskie drapacze chmur
Na terenie miasta Dubaj znajduje się 911 ukończonych budynków wielopiętrowych (wg danych z września 2012 r.), z...
Watykan Watykan
Watykan o powierzchni liczącej zaledwie 44 ha jest najmniejszym niepodległym państwem świata. Także pod względem...
Bombaj – bollywoodzki sen Bombaj – bollywoodzki sen
Bombaj, czyli Mumbaj (od hinduskiej bogini Mumba) jest nie tylko stolicą stanu Maharasztra, ale i głównym portem...