Bakhoor i perfumy oudh to jedne z zapachowych symboli Dubaju. Każdy kto choć raz odwiedził Dubaj z pewnością kojarzy ich intensywny, ciężki, żywiczny zapach. Jeśli zastanawialiście się jak pachnie Dubaj, to odpowiedź jest prosta – agarem.
Dubaj | Oudh stanowi bazę wielu perfum (#الامارات #ابوظبي #دبي# #عطور #dxb #dubai #mydubai #uae #hasselblad #camera #broncolor #para88 #scoro #lightbar #canon #studio #product #lighting #fashion #feathersuae #perfume #advertising #poster # by George Shahda na licencji CC BY 2.0)
Oudh i bakhoor – co to takiego?
Bakhoor to niezwykle popularny w krajach arabskich rodzaj kadzidła w postaci płatków agaru, które przed zapakowaniem są prasowane i formowane w kostki. Aby nadać mu nieco mniej ostry zapach bakhoor nasącza się olejkami jaśminu i drzewa sandałowego lub cytrusowym, który dodaje kompozycji bardziej rześkiego charakteru. Inne popularne dodatki zapachowe to żywica, piżmo i ambra.
Tradycja palenia bakhooru wywodzi się z kultury arabskich ludów koczowniczych, przemierzających tereny Bliskiego Wschodu. Wówczas palenie płatków agaru miało na celu zarówno aromatyzowanie powietrza jak i odstraszało owady i złe duchy.
Również dziś bakhoor jest jednym z najpopularniejszych sposobów perfumowania powietrza w arabskich domach, (zwłaszcza w pokojach gdzie przyjmuje się gości), w sklepach, hotelach czy palarniach Sziszy, wypierając świece zapachowe, kadzidła czy inne aromatyzery. Używa się go również do perfumowania odzieży.
Aby uwolnić aromatyczny dym kostki bakhooru umieszcza się w specjalnych węglowych, drzewnych lub elektrycznych piecykach i pali.
Oudh to natomiast olejek z żywicy agaru (drewna drzew z rodzaju Aquilaria), który wykorzystywany jest do produkcji charakterystycznych, intensywnie pachnących żywicą perfum, noszonych tradycyjnie zarówno przez kobiety jak i mężczyzn.
Gdzie można kupić bakhoor i oudh?
Zarówno bakhoor jak i oudh kupić można m.in. na targach, jak np. suku z przyprawami czy perfumami w Deira oraz w sklepach np. w Dubai Mall. W przypadku oudh na targach dostępne są zarówno czyste olejki, jak i kompozycje zapachowe z dodatkiem jaśminu lub róży. W galeriach handlowych natomiast kupić można popularne i luksusowe perfumy na bazie oudh, np. Ne’emah i Ajmal.
Ponieważ zapachy stanowią niespotykany nośnik wspomnień oudh i bakhoor to idealny pomysł na pamiątkę lub prezent z podróży do Dubaju, który jednocześnie stanowi miłą alternatywę dla typowych, znanych nam kadzideł i perfum.
Dubaj | Perfumy kupić można zarówno na targu jak i w sklepach (Perfumes by Andrew Iles na licencji CC BY 2.0)
Zastosowanie i symbolika bakhooru:
- Jako perfumy do wnętrz – mieszkania, lokalu
- Aromatyzowanie powietrza i odstraszanie owadów w czasie spotkań towarzyskich w ogrodzie, na tarasie, czy balkonie.
- W sypialni jego woń tworzy romantyczny, intymny nastrój
- W sklepach, lokalach jego intensywny zapach ma przyciągać klientów
- Podkreśla uroczysty charakter takich okazji jak np. ślub
- Odgania złe moce i duchy
- Neutralizuje nieprzyjemne zapachy (dym papierosowy, smażona ryba)
- Jako aromatyzer wody w wannie
- Perfumowanie odzieży
Dubaj | Bakhoor (Traditional Incense Burner by Christopher na licencji CC BY 2.0)
Zainteresują Cię również





