Władze Dubaju dbają, aby w mieście nie brakowało terenów zielonych, co czyni je nie tylko nowoczesną metropolią, ale również oazą na pustyni

Dubaj | Park Safa
Dubaj | Park Safa (by bettyx1138 )

Park Safa

Pierwotnie obszar tego parku zamieszkiwali nielegalni imigranci z Azji Południowej, tworząc swego rodzaju slumsy. Mieszkali w prowizorycznych domkach, bez dostępu do bieżącej wody. Imigranci przenieśli się z obszaru przeznaczonego pod park po udzieleniu im amnestii przez władze Dubaju w latach 80.

Dzisiaj park mieści się niemalże w centrum miasta i zajmuje powierzchnię 64 hektarów. Na jego terenie znajdują się 3 jeziora, niewielki las oraz wzgórze, z którego można podziwiać panoramę parku. Ze wzgórza tryska wodospad; wpada on do największego jeziora. 80% powierzchni parku zajmują trawniki. Żyje tu ok. 200 gatunków ptaków i rosną liczne drzewa i krzewy.

Park oferuje liczne atrakcje dla dzieci, m.in. gry, małe pociągi kursujące po parku, a także miejsce, gdzie dzieci poznają zasady ruchu drogowego używając samochodów na baterie.

Można tu również wynająć czteroosobowe rowery do przejażdżki po parku.

Park otwarty jest codziennie, w godzinach od 8:00 do 23:00.

Dubaj | Piątkowe popołudnie z parku Jumeirah Beach
Dubaj | Piątkowe popołudnie z parku Jumeirah Beach (by petjam )

Park Mushrif

Jest to największy park w Dubaju. Zajmuje powierzchnię ponad 500 hektarów i znajduje się we wschodniej części miasta. Został założony w 1980 r. Jest to „park pustynny”, którego dużą powierzchnię zajmują piaskowe wydmy, a raz po raz napotykamy wśród nich „oazy” – wyspy zieleni.

Na terenie parku znajduje się m.in. World Village – kolekcja modeli domów, prezentująca architekturę z całego świata. Znajdziemy też tu plac zabaw dla dzieci, kort tenisowy, basen, wiele miejsc na piknik i na grilla.

Park otwarty jest codziennie, od 8:00 do 23:00.

Dubaj | Beach Park -
Dubaj | Dżumeirah Beach Park - "park plażowy" (by travelourplanet )

Dżumeirah (Jumeirah) Beach Park

Ten „park plażowy” został założony w 1989 r. i stanowi jedną z turystycznych atrakcji Dubaju. Ma powierzchnię 13 hektarów. Park otwarty jest od 8:00 do 23:00. Warto zapoznać się dokładniej z szczegółami funkcjonowania parku, gdyż w niektóre dni jest on otwarty tylko dla kobiet i dzieci.

Wstęp na plażę jest bezpłatny – i w związku z tym jest ona zawsze zatłoczona. Można tu znaleźć kawiarnię i jedzenie typu fast food, miejsce do grillowania, plac zabaw dla dzieci, przebieralnię, boiska do siatkówki i miejsce do wspinaczki.

Dubaj | Wstęp na Dżumeirah Beach Park jest bezpłatny
Dubaj | Wstęp na Dżumeirah Beach Park jest bezpłatny (by markmatson )

Al Mamzar Beach Park

Al Mamzar to dobre rozwiązanie dla osób, które czują się znużone w zatłoczonym Dżumeirah Beach Park. Można tu znaleźć spokojne, ciche miejsce (może z wyjątkiem piątku, który jest dniem wolnym od pracy).

Creekside Beach Park

Park ten położony jest w zachodniej części miasta i stanowi oazę zieleni pośród nowoczesnej, zabudowy. Zajmuje powierzchnię 96 hektarów. Oferuje miejsca piknikowe, kursy gry w golfa, a także atrakcje dla dzieci.

Znajduje się tu również amfiteatr.

Dubajski ogród zoologiczny – kontrowersje

Dubajskie Zoo jest najstarszym ogrodem zoologicznym na Półwyspie Arabskim. Zostało założone w 1967 r. w Dżumeirah i przez pierwsze kilka lat istnienia znajdowało się w nim jedynie kilka gatunków zwierząt. Ogród poddano przebudowie i remontowi w latach 1986-1989.

Dubaj | Dubajskie Zoo jest najstarszym ogrodem zoologicznym na Półwyspie Arabskim
Dubaj | Dubajskie Zoo jest najstarszym ogrodem zoologicznym na Półwyspie Arabskim (by markmatson )

W zoo zobaczyć można przedstawicieli ok. 230 gatunków zwierząt, m.in. tygrysa bengalskiego i syberyjskiego, arabskiego żbika, lwa, jaguara, pumę, arabskiego wilka, lisy, goryla, żyrafę, strusia, papugi, orła przedniego, różne gatunki małp, liczne gady.

Ostatnimi laty o dubajskim zoo głośno jest jednak nie z powodu bogactwa hodowanych tam gatunków zwierząt, ale ze względu na złe warunki, w jakich te zwierzęta żyją. Nie tylko organizacje broniące praw zwierząt, ale nawet wiele stron turystycznych i hoteli namawia do bojkotu tej placówki, gdyż klatki, w których trzymane są zwierzęta, są niejednokrotnie tak małe, że ledwo pozwalają na poruszanie się.

Problem przepełnionego, ciasnego dubajskiego zoo miał rozwiązać nowy ogród zoologiczny, większy i bardziej nowoczesny. 14 maja 2012 r. ogłoszono, że nowe zoo zostanie otwarte w ciągu dwóch najbliższych lat.

Zainteresują Cię również

Zioła i przyprawy w kuchni tunezyjskiej Zioła i przyprawy w kuchni tunezyjskiej
Dania kuchni tunezyjskiej charakteryzują się intensywnymi smakami i aromatami. Wszystko dzięki ziołom i przyprawom...
Agawa i lawenda – oryginalne pamiątki z Hvaru Agawa i lawenda – oryginalne pamiątki z Hvaru
Jeśli zależy nam na unikalnych i niepowtarzalnych pamiątkach z Hvaru, które po powrocie do domu będą przypominać...
Dubaj – plaże Dubaj – plaże
Dubaj to nie tylko zdumiewająca architektura i luksusowe sklepy. Położone nad Zatoką Perską miasto może pochwalić...
Klepetan i Malena – chorwackie bociany Klepetan i Malena – chorwackie bociany
Co roku, około połowy marca, Chorwaci zaczynają wypatrywać Klepetana. Przyleci czy nie? Eee, na pewno przyleci,...
Szarańczyn strąkowy Szarańczyn strąkowy
Drzewo to, zwane również karobowym lub po prostu karob, zdominowało krajobraz Cypru, po tym jak najprawdopodobniej...
Park Zabeel Park Zabeel
Jeśli marzy nam się chwila relaksu w otoczeniu zielonych palm, piknik na trawie, rejs łódką po jeziorze, albo...