Gdy już nacieszymy oczy dubajskimi wieżowcami, odwiedzimy największe centra handlowe świata, damy się oczarować błyskotkom na Złotym Suku, zapoznamy się z zawartością gigantycznych akwariów, a nawet zajrzymy do jednego z muzeów – warto pomyśleć także o innych formach spędzania wolnego czasu.

Także pod względem aktywnego wypoczynku nie spotkamy się w Dubajuz zawodem.

Dubaj | Tradycyjnym sportem o długiej historii są w Dubaju również wyścigi wielbłądów

Dubaj | Tradycyjnym sportem o długiej historii są w Dubaju wyścigi wielbłądów (Dubai 2007 099 by Sy Clark na licencji CC BY 2.0)

Sporty wodne i wędkarstwo

Przybrzeżne wody Zatoki Perskiej stwarzają wspaniałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Do najpopularniejszych należą: windsurfing, żeglarstwo (w tym również rejsy tradycyjną arabską łodzią żaglową – dau), nurkowanie i snorkeling, narty wodne. Najlepszym miejscem dla narciarzy wodnych jest Dubai Creek.

Wody u wybrzeży Dubaju są przejrzyste, żyje w nich wiele stworzeń – zwłaszcza w obrębie rafy koralowej. Atrakcją dla nurków są też wraki statków. Osoby chcące skorzystać z możliwości poznawania podwodnego świata muszą posiadać odpowiednie dokumenty, takie jak karta nurka.

Długą tradycję ma w Dubaju rybołówstwo. Do dziś pozostaje ono popularnym zajęciem, choć przyjęło raczej formę spędzania wolnego czasu niż aktywności zarobkowej jak w przeszłości. Wody Zatoki Perskiej obfitują w ryby.

Istnieje możliwość wypożyczenia łodzi do połowów na większych głębokościach. Najlepszy czas dla wędkarzy to okres od października do kwietnia.

Do popularnych ryb łowionych w wodach należących do Dubaju należą żaglice, tuńczyki, ryby z rodziny okoniokształtnych, Sebastes, dorsze.

Dubaj | Dubaj uważany jest za jedną z najznamienitszych destynacji dla miłośników golfa

Dubaj | Dubaj uważany jest za jedną z najznamienitszych destynacji dla miłośników golfa (Scottish Open 2009 by Graeme Bird na licencji CC BY 2.0)

Sporty zimowe w sercu pustyni

W Dubaju znajdziemy dość liczne kryte lodowiska. Najstarsze spośród nich znajdują się na terenie Al Nasr Leasureland oraz Hyatt Regency Galleria. Najnowsze i najnowocześniejsze lodowisko mieści się natomiast na terenie Dubai Mall. Do dyspozycji gości są instruktorzy łyżwiarstwa. Lodowiska są zamknięte dla ogółu podczas odbywania się kursów łyżwiarskich.

Na sztucznych lodowiskach nie kończy się oferta sportów zimowych w gorącym Dubaju. Znajdziemy tu nawet stoki narciarskie – oczywiście we wnętrzach, zwykle centrów handlowo-rozrywkowych.

Ski Dubai, mieszczący się na terenie centrum Mall of the Emirates jest trzecim co do wielkości krytym stokiem narciarskim na świecie. Ma 400 m wysokości, a na jego pokrycie zużywa się ok. 6000 ton śniegu. Znajdziemy tu nie tylko sam stok, ale i wyciąg narciarski, sztuczne pasmo górskie, ślizgawkę, akwarium, a wszystko to w otoczeniu ciekawych efektów świetlnych i dźwiękowych oraz prawdziwie zimowej atmosferze.

Dubaj | Sand boarding – zjeżdżanie z wydm na desce przypominającej deskę snowboardową

Dubaj | Sand boarding – zjeżdżanie z wydm na desce przypominającej deskę snowboardową (Snowboarding in Maldives by Nattu na licencji CC BY 2.0)

Sokolnictwo

Polowanie z sokołami było nieodłączną częścią życia na pustyni. Sztukę sokolnictwa datuje się już na XIII wiek przed Chrystusem. Zwierzęta chwytane i przynoszone przez szkolone do tego sokoły uzupełniały dietę Beduinów w mięso.

Obecnie sokolnictwo to niemal wyłącznie sport, jednak tradycja szkolenia ptaków jest nadal uważana za niezwykle istotną, więc pieczołowicie się ją pielęgnuje. Trening sokoła wymaga umiejętności i cierpliwości. W wybranych miejscach na pustyni można podziwiać piękno tego tradycyjnego sportu.

Wyścigi wielbłądów

Tradycyjnym sportem o długiej historii są w Dubaju również wyścigi wielbłądów. Przyciągają one turystów z całego świata. Odbywają się z różnych okazji przez okrągły rok. Szansa na obejrzenie wyścigu wielbłądów trafia się przede wszystkim podczas świąt i festiwali.

Dubaj | W Dubaju nie brakuje przestrzeni i możliwości do uprawiania wielu rozmaitych dyscyplin sportowych

Dubaj | W Dubaju nie brakuje przestrzeni i możliwości do uprawiania wielu rozmaitych dyscyplin sportowych (MMA Fighters by George Shahda na licencji CC BY 2.0)

Golf

Dubaj uważany jest za jedną z najznamienitszych destynacji dla miłośników golfa. Znany jest z jednych z najlepszych kursów gry w golfa, prowadzonych przez światowej klasy profesjonalistów. W Dubaju działają liczne kluby golfowe.

Inne sporty

W Dubaju nie brakuje przestrzeni i możliwości do uprawiania wielu rozmaitych dyscyplin sportowych poza wyżej wymienionymi. Rowerzyści zadowoleni będą zwłaszcza z tras wokół eksklawy Hatta.

Niedaleko miasta Dubaj wymarzone miejsca znajdą miłośnicy wspinaczek skałkowych.

Ciekawą dyscypliną jest sand boarding – zjeżdżanie z wydm na desce przypominającej deskę snowboardową. Na pustyni organizowane są ponadto rajdy samochodowe i jazdy go-kartami.

W Dubaju można ponadto znaleźć mnóstwo miejsc, gdzie można zagrać w tenisa, squasha, piłkę nożną. Nie brakuje basenów oraz klubów fitness.

Dubaj | Dużą popularnością cieszą się w Dubaju także zorganizowane wycieczki

Dubaj | Dużą popularnością cieszą się w Dubaju także zorganizowane wycieczki (Dubai Dune bash 008 by Britrob na licencji CC BY 2.0)

Wycieczki w Dubaju

Operatorzy wycieczek w Dubaju dysponują szeroką ofertą wypraw zarówno w obrębie emiratu, jak i poza nim. Można się wybrać zarówno na wycieczki całodniowe, jak i kilkugodzinne. W ofercie wypadów całodniowych znajdują się m.in. wycieczki do Abu Zabi, oazy Al Ain, eksklawy Hatta czy też wyprawa po wschodnim wybrzeżu ZEA.

Wśród innych propozycji wycieczek można wymienić wypad do emiratu Szardża, ogólną wycieczkę krajoznawczą po mieście Dubaj, wycieczkę nastawioną na zakupy (Dubai Shopping Tour), safari na pustyni, wieczorny rejs po Dubai Creek z kolacją na pokładzie, lot balonem czy wyprawę do Ras Al Khor celem obserwowania licznych tamtejszych gatunków ptaków. Możliwe jest również zorganizowanie przejażdżki po pustyni na grzbiecie wielbłąda.

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Miasto Meksyk Miasto Meksyk
O stolicy Meksyku krążą legendy. Jedni widzą w niej metropolię pełną niebezpieczeństw, inni – fascynujące i barwne...
Dubaj w 3 dni Dubaj w 3 dni
Masz trzy dni na zobaczenie Dubaju i zastanawiasz się, co koniecznie powinno znaleźć się w planie Twojej wycieczki...