Emirat Dubaju charakteryzuje się niezbyt bogatą szatą roślinną ze względu na suchy klimat i ubogie gleby. Jedynie rośliny przystosowane do przetrwania długich okresów suszy spotyka się na pustyni.
Więcej roślinności zobaczymy nad wybrzeżem Zatoki Perskiej, a zwłaszcza w samym mieście, objętym intensywnym programem zazieleniania.
Dubaj | W rejonie Dubaju naliczono aż 3500 gatunków roślin endemicznych (Palm Trees by dodongjan na licencji CC BY-ND 2.0)
Roślinność pustynna
Dwie grupy roślin charakterystyczne są dla suchego klimatu pustynnego: kserofity, czyli rośliny sucholubne, oraz rośliny efemeryczne, które potrafią błyskawicznie się pojawić i bardzo szybko przejść cały swój cykl rozwojowy.
Rośliny efemeryczne pojawiają się po rzadkich, nagłych pustynnych deszczach. Muszą przejść cały cykl rozwojowy dopóki woda nie wyschnie, a następnie giną. Nasiona tych roślin czekają w ziemi na kolejny deszcz.
Na pustyni powszechne są suchorośla, trawy i kolczaste krzewy, takie jak akacja czy kwitnące drzewo Prosopis cineraria (drzewo ghaf) z rodziny bobowatych. Na solnych sabkhach występują pustynne hiacynty. Miejscami pojawiają się i inne rośliny – palmy daktylowe czy odporna na suszę i wysokie temperatury miodla indyjska. Z drzew importowanych można spotkać eukaliptusa.
W rejonie Dubaju naliczono aż 3500 gatunków roślin endemicznych.
Dubaj | Jedną z głownych upraw w rejonie Dubaju są daktyle (Oasis by Attila Malarik na licencji CC BY-SA 2.0)
Miasto
O wiele więcej palm niż na pustynnych równinach spotkać można w mieście Dubaj. Znajdują się tu ogrody i skwery pełne tych oraz innych roślin charakterystycznych dla okolic podzwrotnikowych.
Władze Dubaju zaangażowanie są w program zazieleniania miasta, które stało się pełne drzew, ozdobnych krzewów oraz kolorowych kwiatów.
Daktyle to jedna z głównych upraw rejonu Dubaju.
Dubaj | O wiele więcej palm niż na pustynnych równinach spotkać można w mieście Dubaj (Palm Tree by dodongjan na licencji CC BY-ND 2.0)
Zainteresują Cię również