Myśląc o Dubaju z pewnością przed oczami stają nam wspaniałe drapacze chmur, bajeczne hotele, ekskluzywne sklepy, gorący klimat i szeroko pojmowany luksus…Oto nasza lista rzeczy z którymi kojarzy się Dubaj.

Dubaj | Burdż Al Arab

Dubaj | Burdż Al Arab (Burj Al-Arab by Kemal Kestelli na licencji CC BY-ND 2.0)

Burdż Chalifa

„Wieża Chalifa” to obecnie najwyższa budowla na świecie i jeden z największych symboli Dubaju. Oddany do użytku w 2010 roku budynek mierzy 829 metrów i liczy 163 piętra. Jego nazwa pochodzi od imienia emira Abu Zabi i prezydenta ZEA – Chalify ibn Zaida an-Nahajana.

Burdż Chalifa to nie tylko sam drapacz chmur, ale cały kompleks mniejszych inwestycji o charakterze rekreacyjnym, usługowy i handlowym – m.in. słynne centrum handlowe Dubai Mall, park, sztuczne jezioro Burdż Dubaj czy fontanna.

W samym wieżowcu natomiast mieszczą się apartamenty mieszkalne, hotel, taras widokowy, meczety, basen i restauracja.

Burdż al-Arab

Kolejny słynny drapacz chmur będący symbolem Dubaju to luksusowy hotel przypominający swą formą żagiel, czyli Burdż al-Arab. Hotel wybudowany został na sztucznej wyspie Palm Jumeirah, leżącej na wodach Zatoki Perskiej, w odległości 280 m od plaży Jumeirah.

Budowę Burdż al-Arab ukończono w 1999 roku. Jest on czwartym pod względem wysokości hotelem na świecie – mierzy 321 m i jedynym określanym mianem „siedmiogwiazdkowego” (skala oceny kończy się na 5 gwiazdkach).

Jeśli marzy nam się noc w jednym z hotelowych apartamentów musimy przygotować się na wydatek rzędu 11 000-45 000 dolarów.

Luksus

Dubaj niewątpliwie kojarzy się z luksusem. W tym mieście wszystko musi być naj! Budowle są najwyższe, widoki najpiękniejsze, hotele najbardziej luksusowe, centra handlowe przyciągają najdroższymi i najsłynniejszymi markami. Tu nawet czekoladki wyglądają jak maleńkie dzieła sztuki!

Dubaj | Symbolem Dubaju są również ekskluzywne sklepy i galerie handlowe

Dubaj | Symbolem Dubaju są również ekskluzywne sklepy i galerie handlowe (City Centre Mall Dubai UAE by Evan Bench na licencji CC BY 2.0)

Zakupy

Dubaj to raj dla miłośników zakupów. Kupić tu można niemal wszystko, a do tego po bardzo atrakcyjnych cenach – od drogiej markowej odzieży, butów i zegarków po wyroby tradycyjne – stroje, dywany, biżuterię, kadzidło) i pamiątkowe bibeloty.

Tutejsze centra handlowe nie maja sobie równych na całym świecie. Sklepy oferujące najbardziej luksusowe towary i markowe produkty, stare dzielnice handlowe, gdzie w maleńkich sklepikach kupić można rękodzieło, wyroby rzemieślnicze, biżuterię i odzież. Dubaj to także słynne bazary (suk), gdzie dostać można przyprawy z całego świata, kolorowe tkaniny, orientalne perfumy czy złotą biżuterię.

Co roku w styczniu do Dubaju ściągają tłumy gości na trwający cały miesiąc Shopping Festival.

Złoto

Kolejną rzeczą, z której słynie Dubaj to złoto i jego wyroby, a dokładniej jego atrakcyjne ceny. Biżuterię ze złota można kupić w Dubaju zarówno w dużych centrach handlowych w ekskluzywnych salonach firmowych znanych marek jubilerskich, jak i na bazarach. Najsłynniejszy bazar ze złotem – Złoty Suk, znajduję się w dzielnicy Deira i oferuje olbrzymi wybór oryginalnej biżuterii w różnych odcieniach złota, a ponadto szeroki wybór kamieni szlachetnych i pereł.

Perfumy i kadzidło

Dubaj pachnie kadzidłem i orientalnymi perfumami, w których dominuje zapach żywicy z drzewa agarowego (oudh), róża, piżmo i drzewo sandałowe. Największy wybór tradycyjnych perfum, olejków i kadzideł znaleźć można na suku z perfumami w dzielnicy Deira. Dostaniemy tu zarówno gotowe perfumy w pięknych ozdobnych flakonach jak i specjalnie dla nas przygotowane kompozycje zapachowe, przelane do ozdobnej buteleczki.

Dubaj | Burdż Chalifa

Dubaj | Burdż Chalifa (abudhabi2012_038_1 by Nikki Britz na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...
Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...
Symbole Holandii Symbole Holandii
Z czym kojarzy nam się Holandia? Oczywiście z wiatrakami, serami, tulipanami i drewnianymi chodakami! W każdym...
Kubański taniec Kubański taniec
Każdy, kto widział drugą część głośnego „Dirty Dancing – Havana Nights” – nie mógł nie zapamiętać, że Amerykanie to...
Egipt – język i podstawowe zwroty Egipt – język i podstawowe zwroty
Językiem używanym w Egipcie jest język arabski. W użyciu jest przede wszystkim dialekt egipski (masri),...