Myśląc o Dubaju z pewnością przed oczami stają nam wspaniałe drapacze chmur, bajeczne hotele, ekskluzywne sklepy, gorący klimat i szeroko pojmowany luksus…Oto nasza lista rzeczy z którymi kojarzy się Dubaj.

Dubaj | Burdż Al Arab

Dubaj | Burdż Al Arab (Burj Al-Arab by Kemal Kestelli na licencji CC BY-ND 2.0)

Burdż Chalifa

„Wieża Chalifa” to obecnie najwyższa budowla na świecie i jeden z największych symboli Dubaju. Oddany do użytku w 2010 roku budynek mierzy 829 metrów i liczy 163 piętra. Jego nazwa pochodzi od imienia emira Abu Zabi i prezydenta ZEA – Chalify ibn Zaida an-Nahajana.

Burdż Chalifa to nie tylko sam drapacz chmur, ale cały kompleks mniejszych inwestycji o charakterze rekreacyjnym, usługowy i handlowym – m.in. słynne centrum handlowe Dubai Mall, park, sztuczne jezioro Burdż Dubaj czy fontanna.

W samym wieżowcu natomiast mieszczą się apartamenty mieszkalne, hotel, taras widokowy, meczety, basen i restauracja.

Burdż al-Arab

Kolejny słynny drapacz chmur będący symbolem Dubaju to luksusowy hotel przypominający swą formą żagiel, czyli Burdż al-Arab. Hotel wybudowany został na sztucznej wyspie Palm Jumeirah, leżącej na wodach Zatoki Perskiej, w odległości 280 m od plaży Jumeirah.

Budowę Burdż al-Arab ukończono w 1999 roku. Jest on czwartym pod względem wysokości hotelem na świecie – mierzy 321 m i jedynym określanym mianem „siedmiogwiazdkowego” (skala oceny kończy się na 5 gwiazdkach).

Jeśli marzy nam się noc w jednym z hotelowych apartamentów musimy przygotować się na wydatek rzędu 11 000-45 000 dolarów.

Luksus

Dubaj niewątpliwie kojarzy się z luksusem. W tym mieście wszystko musi być naj! Budowle są najwyższe, widoki najpiękniejsze, hotele najbardziej luksusowe, centra handlowe przyciągają najdroższymi i najsłynniejszymi markami. Tu nawet czekoladki wyglądają jak maleńkie dzieła sztuki!

Dubaj | Symbolem Dubaju są również ekskluzywne sklepy i galerie handlowe

Dubaj | Symbolem Dubaju są również ekskluzywne sklepy i galerie handlowe (City Centre Mall Dubai UAE by Evan Bench na licencji CC BY 2.0)

Zakupy

Dubaj to raj dla miłośników zakupów. Kupić tu można niemal wszystko, a do tego po bardzo atrakcyjnych cenach – od drogiej markowej odzieży, butów i zegarków po wyroby tradycyjne – stroje, dywany, biżuterię, kadzidło) i pamiątkowe bibeloty.

Tutejsze centra handlowe nie maja sobie równych na całym świecie. Sklepy oferujące najbardziej luksusowe towary i markowe produkty, stare dzielnice handlowe, gdzie w maleńkich sklepikach kupić można rękodzieło, wyroby rzemieślnicze, biżuterię i odzież. Dubaj to także słynne bazary (suk), gdzie dostać można przyprawy z całego świata, kolorowe tkaniny, orientalne perfumy czy złotą biżuterię.

Co roku w styczniu do Dubaju ściągają tłumy gości na trwający cały miesiąc Shopping Festival.

Złoto

Kolejną rzeczą, z której słynie Dubaj to złoto i jego wyroby, a dokładniej jego atrakcyjne ceny. Biżuterię ze złota można kupić w Dubaju zarówno w dużych centrach handlowych w ekskluzywnych salonach firmowych znanych marek jubilerskich, jak i na bazarach. Najsłynniejszy bazar ze złotem – Złoty Suk, znajduję się w dzielnicy Deira i oferuje olbrzymi wybór oryginalnej biżuterii w różnych odcieniach złota, a ponadto szeroki wybór kamieni szlachetnych i pereł.

Perfumy i kadzidło

Dubaj pachnie kadzidłem i orientalnymi perfumami, w których dominuje zapach żywicy z drzewa agarowego (oudh), róża, piżmo i drzewo sandałowe. Największy wybór tradycyjnych perfum, olejków i kadzideł znaleźć można na suku z perfumami w dzielnicy Deira. Dostaniemy tu zarówno gotowe perfumy w pięknych ozdobnych flakonach jak i specjalnie dla nas przygotowane kompozycje zapachowe, przelane do ozdobnej buteleczki.

Dubaj | Burdż Chalifa

Dubaj | Burdż Chalifa (abudhabi2012_038_1 by Nikki Britz na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Symbole Cypru Symbole Cypru
Co jako pierwsze przychodzi nam na myśl kiedy myślimy o Cyprze? Smaczna kuchnia, piękne plaże, a może zabytki?...
Egipski skarabeusz Egipski skarabeusz
Skarabeusze to jedne z najważniejszych egipskich amuletów ochronnych, symbol zwycięstwa życia nad śmiercią. W...
Kwiat lotosu – symbol Egiptu Kwiat lotosu – symbol Egiptu
Kwiat lotosu, to po papirusie kolejny ważny symbol starożytnego Egiptu. Podczas gdy papirus symbolizował Dolny...
Egipski papirus Egipski papirus
Symbol Dolnego Egiptu – papirus – znany był w Egipcie już około 3 tysięcy lat p.n.e. i  stanowił najważniejszy...
Koty w starożytnym Egipcie Koty w starożytnym Egipcie
Starożytni Egipcjanie byli pełni szacunku wobec zwierząt, wiele z nich łączono z konkretnymi bóstwami lub...
Oko Horusa - jeden z najważniejszych symboli egipskich Oko Horusa - jeden z najważniejszych symboli egipskich
Jeden z najważniejszych symboli egipskich, znany również jako Oko Ra (Córka Ra), Udżat, utożsamiany z boginią...