Myśląc o Dubaju z pewnością przed oczami stają nam wspaniałe drapacze chmur, bajeczne hotele, ekskluzywne sklepy, gorący klimat i szeroko pojmowany luksus…Oto nasza lista rzeczy z którymi kojarzy się Dubaj.

Dubaj |
Dubaj | Burdż Al Arab (by kemalkestelli )

Burdż Chalifa

„Wieża Chalifa” to obecnie najwyższa budowla na świecie i jeden z największych symboli Dubaju. Oddany do użytku w 2010 roku budynek mierzy 829 metrów i liczy 163 piętra. Jego nazwa pochodzi od imienia emira Abu Zabi i prezydenta ZEA – Chalify ibn Zaida an-Nahajana.

Burdż Chalifa to nie tylko sam drapacz chmur, ale cały kompleks mniejszych inwestycji o charakterze rekreacyjnym, usługowy i handlowym – m.in. słynne centrum handlowe Dubai Mall, park, sztuczne jezioro Burdż Dubaj czy fontanna.

W samym wieżowcu natomiast mieszczą się apartamenty mieszkalne, hotel, taras widokowy, meczety, basen i restauracja.

Burdż al-Arab

Kolejny słynny drapacz chmur będący symbolem Dubaju to luksusowy hotel przypominający swą formą żagiel, czyli Burdż al-Arab. Hotel wybudowany został na sztucznej wyspie Palm Jumeirah, leżącej na wodach Zatoki Perskiej, w odległości 280 m od plaży Jumeirah.

Budowę Burdż al-Arab ukończono w 1999 roku. Jest on czwartym pod względem wysokości hotelem na świecie – mierzy 321 m i jedynym określanym mianem „siedmiogwiazdkowego” (skala oceny kończy się na 5 gwiazdkach).

Jeśli marzy nam się noc w jednym z hotelowych apartamentów musimy przygotować się na wydatek rzędu 11 000-45 000 dolarów.

Luksus

Dubaj niewątpliwie kojarzy się z luksusem. W tym mieście wszystko musi być naj! Budowle są najwyższe, widoki najpiękniejsze, hotele najbardziej luksusowe, centra handlowe przyciągają najdroższymi i najsłynniejszymi markami. Tu nawet czekoladki wyglądają jak maleńkie dzieła sztuki!

Dubaj |
Dubaj | Symbolem Dubaju są również ekskluzywne sklepy i galerie handlowe (by austinevan )

Zakupy

Dubaj to raj dla miłośników zakupów. Kupić tu można niemal wszystko, a do tego po bardzo atrakcyjnych cenach – od drogiej markowej odzieży, butów i zegarków po wyroby tradycyjne – stroje, dywany, biżuterię, kadzidło) i pamiątkowe bibeloty.

Tutejsze centra handlowe nie maja sobie równych na całym świecie. Sklepy oferujące najbardziej luksusowe towary i markowe produkty, stare dzielnice handlowe, gdzie w maleńkich sklepikach kupić można rękodzieło, wyroby rzemieślnicze, biżuterię i odzież. Dubaj to także słynne bazary (suk), gdzie dostać można przyprawy z całego świata, kolorowe tkaniny, orientalne perfumy czy złotą biżuterię.

Co roku w styczniu do Dubaju ściągają tłumy gości na trwający cały miesiąc Shopping Festival.

Złoto

Kolejną rzeczą, z której słynie Dubaj to złoto i jego wyroby, a dokładniej jego atrakcyjne ceny. Biżuterię ze złota można kupić w Dubaju zarówno w dużych centrach handlowych w ekskluzywnych salonach firmowych znanych marek jubilerskich, jak i na bazarach. Najsłynniejszy bazar ze złotem – Złoty Suk, znajduję się w dzielnicy Deira i oferuje olbrzymi wybór oryginalnej biżuterii w różnych odcieniach złota, a ponadto szeroki wybór kamieni szlachetnych i pereł.

Perfumy i kadzidło

Dubaj pachnie kadzidłem i orientalnymi perfumami, w których dominuje zapach żywicy z drzewa agarowego (oudh), róża, piżmo i drzewo sandałowe. Największy wybór tradycyjnych perfum, olejków i kadzideł znaleźć można na suku z perfumami w dzielnicy Deira. Dostaniemy tu zarówno gotowe perfumy w pięknych ozdobnych flakonach jak i specjalnie dla nas przygotowane kompozycje zapachowe, przelane do ozdobnej buteleczki.

Dubaj |
Dubaj | Burdż Chalifa (by janpfeiffer )

Zainteresują Cię również

Filmy z Chorwacją w tle Filmy z Chorwacją w tle
Chorwacja to piękny i malowniczy kraj, pełen fascynujących zabytków, urokliwych miejsc i urzekających krajobrazów....
Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki
W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak...
Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...
Kubański taniec Kubański taniec
Każdy, kto widział drugą część głośnego „Dirty Dancing – Havana Nights” – nie mógł nie zapamiętać, że Amerykanie to...
Chorwackie Aquaparki – rozrywka dla całej rodziny Chorwackie Aquaparki – rozrywka dla całej rodziny
Słońce i upalna pogoda zachęcają do odpoczynku nad wodą. Jeśli znudziło wam się jednak leżakowanie na plaży i...
Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek
O Kaplicy Sykstyńskiej w Pałacu Watykańskim powiedziano już wiele, nie będziemy więc powielać kwiecistych opisów na...

 

Przeczytaj również

Noclegi w Kijowie

Stolica Ukrainy liczy ok. 3 miliony mieszkańców i jest jednym z największych miast Europy. Urodą Kijowa zachwycali się liczni artyści,…

Waluta w Watykanie

Jednostką monetarną w Watykanie jest wspólna waluta Unii Europejskiej – euro (€). 1 euro dzieli się na 100 centów. Poprzednią…

Elektrownia słoneczna na Krymie

Na Krymie powstała największa w Europie Środkowej i Wschodniej elektrownia słoneczna, będąca jednocześnie jedną z największych instalacji fotowoltaicznych na świecie.

Kiedy jechać do Pragi?

Stolica Czech słynie ze swej kultury i historii, natomiast nie mogłaby być raczej celem podróży ze względu na wspaniałą pogodę.…

Ceny w Niemczech w 2013 roku

Poziom cen w Niemczech będzie dla polskiego turysty raczej wysoki. Wystarczy jednak poświęcić trochę czasu i uwagi na wyszukanie noclegowych…

Portugalia - strzał w 10!

Jeśli marzymy o niezapomnianych wakacjach w krainie słońca, wina i oceanu, powinniśmy za swój cel podróży wybrać Portugalię. „Ziemia łagodnych…

Ukraińskie wyszywanki

Wśród bogactwa ukraińskiej sztuki dekoracyjnej haft artystyczny zajmuje jedno z czołowych miejsc. Jest to ulubiona i z dawien dawna szeroko…

Guimaraes

Guimarães, dawniej nazywane Vimaranes, to miasto często określane mianem kolebki Portugalii. Położone jest w północnej części kraju w podregionie Ave.