Choć Zjednoczone Emiraty Arabskie nie są dziś już jedynym krajem posiadającym sztuczne wyspy z luksusową zabudową, to właśnie to państwo, a konkretnie emirat Dubaju, zapoczątkowało swego rodzaju modę na usypywanie sztucznych wysp mających przyciągnąć turystów, inwestorów oraz bogatych kupców

Dubaj | Wyspy Palmowe
Dubaj | Wyspy Palmowe (by pictcorrect )

Wyspy Palmowe (Palm Islands)

Wyspy te należą obecnie do wizytówek Dubaju; doczekały się nawet miana ósmego cudu świata. Jest to zespół trzech największych sztucznych wysp na świecie. Usypywane są na szelfie u wybrzeży miasta od 2001 r. Każda wyspa ma formę liści palmowych, otoczonych półksiężycem. Materiał skalny zużyty do usypania wysp pochodzi z Zatoki Perskiej. Wyspy przeznaczone są przede wszystkim na cele turystyczno-wypoczynkowe oraz mieszkalne. Powstały tam luksusowe mieszkania oraz hotele.

Palma Jumeirah to pierwsza wyspa należąca do projektu; zaczęła powstawać w 2001 r. Ma 78 km linii brzegowej. Jest przeznaczona pod drogie budynki mieszkalne, hotele oraz atrakcje, takie jak luksusowe restauracje, sklepy, plaże, centrum SPA. Wyspa połączona jest ze stałym lądem poprzez kolej jednoszynową. Na liściach palmy znajdować się mają domy letniskowe, których chęć kupna zgłosiło m.in. wiele sławnych osób, jak chociażby David Beckham.

Dubaj | Meczet Jumeirah
Dubaj | Meczet Jumeirah (by pete_the_painter )

Konstrukcja wyspy Palma Jebel Ali rozpoczęła się w 2002 r. Wyspa przeznaczona jest do celów wypoczynkowych. Jest o połowę większa niż Palma Jumeirah. Na półksiężycu otaczającym wyspę mają powstać cztery parki rozrywki, a pomiędzy wyspą (palmowymi liśćmi) a półksiężycem mają zostać wybudowane „domy na wodzie”, wsparte na palach.

Początki konstrukcji wyspy Palma Deirah sięgają 2004 roku. Ma być ona największą wyspą spośród wszystkich sztucznych wysp Dubaju, przewyższając swymi rozmiarami Manhattan.

The World

Usypywanie wysp drugiego projektu Emiratu Dubaj – archipelagu. The World („Świat”) rozpoczęło się w 2003 r. Archipelag składa się z ok. 300 małych sztucznych wysp, ułożonych tak, że z lotu ptaka tworzą obraz mapy świata.

Obecnie tylko na jednej z wysp znajduje się budynek. W lipcu 2012 r. otwarto również Royal Island Beach Club na wyspie Liban. Problemów w realizacji projektu przysporzył kryzys finansowy. Mówi się też o tym, że wyspy składające się na archipelag ponownie pogrążają się w wodach Zatoki Perskiej, choć rząd dubajski temu zaprzecza.

Dubaj | Widok na Stare Miasto
Dubaj | Widok na Stare Miasto (by plannedcity )

The Universe

The Universe („Wszechświat”) to trzeci projekt sztucznych wysp u wybrzeży Dubaju, ogłoszony w 2008 r. Archipelag ma znajdować się pomiędzy wyspami Palma Jumeirah i Palma Deirah; jego wyspy będą układać się w kształt Układu Słonecznego i Drogi Mlecznej.

Projekt ten, podobnie jak inne projekty związane z usypywaniem sztucznych wysp, zrealizuje przedsiębiorstwo Al Nakheel Properties. Obecnie projekt został jednak zawieszony, a jego wznowienie nastąpi nie wcześniej jak w 2020 r.

Zainteresują Cię również

Wyspy wulkaniczne Archipelagu Azorskiego Wyspy wulkaniczne Archipelagu Azorskiego
Archipelag Azorski, nazywany po prostu Azorami, to dziewięć wysp wulkanicznych należących do Portugalii. Błękit...
Cypr - informacje ogólne Cypr - informacje ogólne
„Czterysta kilometrów wspaniałej nadmorskiej podróży! Bezlik uroczych zakątków na całej prawie trasie. Malownicze...
Brac – wyspa św. Grzegorza Brac – wyspa św. Grzegorza
Brac (Brač) jest malowniczą, górzystą wyspą, największą w Dalmacji i trzecią pod względem wielkości na Morzu...
Krk – największa wyspa Chorwacji Krk – największa wyspa Chorwacji
Krk jest największą wyspą Chorwacji i idealnym miejscem na wymarzone wakacje – piękne plaże, interesujące zabytki,...
Madera Madera
Madera staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem turystycznym, a przybywających na nią gości urzeka przede...
Silhouette Silhouette
Wyspa Silhouette przypomina ogromny szmaragd. Urok unikatowej przyrody tego skrawka lądu nikogo nie może pozostawić...