Choć Zjednoczone Emiraty Arabskie nie są dziś już jedynym krajem posiadającym sztuczne wyspy z luksusową zabudową, to właśnie to państwo, a konkretnie emirat Dubaju, zapoczątkowało swego rodzaju modę na usypywanie sztucznych wysp mających przyciągnąć turystów, inwestorów oraz bogatych kupców
Dubaj | Wyspy Palmowe (Dubai Palm Island by Em and Ernie na licencji CC BY-SA 2.0)
Wyspy Palmowe (Palm Islands)
Wyspy te należą obecnie do wizytówek Dubaju; doczekały się nawet miana ósmego cudu świata. Jest to zespół trzech największych sztucznych wysp na świecie. Usypywane są na szelfie u wybrzeży miasta od 2001 r. Każda wyspa ma formę liści palmowych, otoczonych półksiężycem. Materiał skalny zużyty do usypania wysp pochodzi z Zatoki Perskiej. Wyspy przeznaczone są przede wszystkim na cele turystyczno-wypoczynkowe oraz mieszkalne. Powstały tam luksusowe mieszkania oraz hotele.
Palma Jumeirah to pierwsza wyspa należąca do projektu; zaczęła powstawać w 2001 r. Ma 78 km linii brzegowej. Jest przeznaczona pod drogie budynki mieszkalne, hotele oraz atrakcje, takie jak luksusowe restauracje, sklepy, plaże, centrum SPA. Wyspa połączona jest ze stałym lądem poprzez kolej jednoszynową. Na liściach palmy znajdować się mają domy letniskowe, których chęć kupna zgłosiło m.in. wiele sławnych osób, jak chociażby David Beckham.
Dubaj | Meczet Jumeirah (32 Jumeirah Mosque by Pete the painter na licencji CC BY-ND 2.0)
Konstrukcja wyspy Palma Jebel Ali rozpoczęła się w 2002 r. Wyspa przeznaczona jest do celów wypoczynkowych. Jest o połowę większa niż Palma Jumeirah. Na półksiężycu otaczającym wyspę mają powstać cztery parki rozrywki, a pomiędzy wyspą (palmowymi liśćmi) a półksiężycem mają zostać wybudowane „domy na wodzie”, wsparte na palach.
Początki konstrukcji wyspy Palma Deirah sięgają 2004 roku. Ma być ona największą wyspą spośród wszystkich sztucznych wysp Dubaju, przewyższając swymi rozmiarami Manhattan.
The World
Usypywanie wysp drugiego projektu Emiratu Dubaj – archipelagu. The World („Świat”) rozpoczęło się w 2003 r. Archipelag składa się z ok. 300 małych sztucznych wysp, ułożonych tak, że z lotu ptaka tworzą obraz mapy świata.
Obecnie tylko na jednej z wysp znajduje się budynek. W lipcu 2012 r. otwarto również Royal Island Beach Club na wyspie Liban. Problemów w realizacji projektu przysporzył kryzys finansowy. Mówi się też o tym, że wyspy składające się na archipelag ponownie pogrążają się w wodach Zatoki Perskiej, choć rząd dubajski temu zaprzecza.
Dubaj | Widok na Stare Miasto (Downtown Dubai by Christian van Elven na licencji CC BY-ND 2.0)
The Universe
The Universe („Wszechświat”) to trzeci projekt sztucznych wysp u wybrzeży Dubaju, ogłoszony w 2008 r. Archipelag ma znajdować się pomiędzy wyspami Palma Jumeirah i Palma Deirah; jego wyspy będą układać się w kształt Układu Słonecznego i Drogi Mlecznej.
Projekt ten, podobnie jak inne projekty związane z usypywaniem sztucznych wysp, zrealizuje przedsiębiorstwo Al Nakheel Properties. Obecnie projekt został jednak zawieszony, a jego wznowienie nastąpi nie wcześniej jak w 2020 r.
Zainteresują Cię również





