Ulice Dubaju przystosowane są przede wszystkim do ruchu samochodowego; mało kto porusza się po mieście pieszo na dłuższe dystanse – zwłaszcza latem, gdy podróż klimatyzowanym pojazdem jest zdecydowanie przyjemniejsza.

Podróżnik może poruszać się po mieście wynajętym samochodem, taksówką, autobusem oraz, od niedawna, metrem. Warto wynająć samochód zwłaszcza, jeśli chcemy podróżować również do innych emiratów.

Dubaj | Najdłuższe automatyczne metro na świecie

Dubaj | Najdłuższe automatyczne metro na świecie (Dubai Metro by George Shahda na licencji CC BY 2.0)

Poruszanie się po Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Sieć komunikacji publicznej pomiędzy poszczególnymi emiratami nie jest w ZEA dobrze rozwinięta. Regularny transport autobusowy obsługuje jedynie trasę Dubaj-Abu Zabi. Na innych trasach kursują minibusy; o terminy ich odjazdów należy się dowiedzieć na miejscu, ale nie mają one regularnego rozkładu. Dlatego też warto rozważyć wynajęcie samochodu, zwłaszcza jeśli planujemy spędzić w Dubaju dłuższy czas i urządzić sobie kilka dalszych wycieczek.

Oprócz połączenia z Abu Zabi w Dubaju funkcjonuje również linia dojeżdżająca do eksklawy Hatta. Autobusy do Hatty odjeżdżają mniej więcej co godzinę. Poza tym, dwa razy dziennie kursuje linia do Maskatu w Omanie. Podróż do stolicy Omanu trwa 5-6 godzin.

Autobusy do innych emiratów odjeżdżają z dwóch głównych dworców: Bur Dubai oraz Deira Dubai.

Dubaj | Kadry z ulic Dubaju

Dubaj | Kadry z ulic Dubaju (Dubai Big Bus Tour 003 by Britrob na licencji CC BY 2.0)

Dubaj – metro

Dubajskie metro otwarto w 2009 r. Jest to najdłuższy całkowicie zautomatyzowany system kolei na świecie. W pociągach nie ma maszynistów – składami sterują wyłącznie komputery. Zaufanie do elektroniki nie jest jednak całkowite – podczas podróży wyszkolona obsługa pociągu towarzyszy pasażerom w wagonach.

Składy metra podzielone są na trzy klasy. Klasa złota ma wygodniejsze siedzenia i, co za tym idzie, droższe bilety. Klasa srebrna, obejmująca cztery wagony, jest klasą ekonomiczną. Trzecia, wydzielona klasa przeznaczona jest dla kobiet i dzieci.

Dubaj | Komunikacja autobusowa w Dubaju funkcjonuje od godziny 6 rano do 23

Dubaj | Komunikacja autobusowa w Dubaju funkcjonuje od godziny 6 rano do 23 (Bus in Dubai by einalem na licencji CC BY-SA 2.0)

Autobusy

W Dubaju funkcjonuje też transport autobusowy. Klimatyzowane są wszystkie pojazdy, a także niektóre przystanki autobusowe. Kilka lat temu flotę autobusów dostarczyła do miasta polska firma Solaris.

Komunikacja autobusowa w Dubaju funkcjonuje od godziny 6 rano do 23. Numery poszczególnych linii oraz ich trasy są wyświetlane po arabsku i po angielsku. Rozkłady jazdy oraz mapa komunikacji miejskiej dostępne są na stronie www.dubai.ae. Bilety można kupić m.in. na dworcach autobusowych.

Specyfiką dubajskich autobusów są wydzielone przestrzenie dla kobiet i dzieci. Znajdują się one między pierwszymi a drugimi drzwiami autobusu i są oddzielone szklanymi ściankami działowymi.

Dubaj | Taksówki wodne

Dubaj | Taksówki wodne (Water Taxis (Abras) by Liz Lawley na licencji CC BY-SA 2.0)

Taksówki

Taksówki w Dubaju nie należą do najdroższych, choć w większości z nich nie ma taksometrów, więc kierowcy często ustalają cenę na podstawie swojego „widzimisię”. Warto spytać o cenę za kurs przed wejściem do taksówki i targować się właśnie wtedy, a nie w momencie uiszczania należności.

Jedynie taksówki „oficjalne”, mają obowiązkowo zamontowane taksometry, i to zwykle one są najtańsze. Można je rozpoznać po charakterystycznym kremowym kolorze.

Kontakt do niektórych korporacji taksówkowych:

  • Dubai Transport 04 2080808
  • Cars Taxi 04 2693344
  • Golden Taxi 04 3365444
  • Gulf Radio Taxi 04 2236666
  • National Taxi 04 3366611

Przystępne ceny oferują taksówki wieloosobowe (zabierające 5-7 osób). Postoje tych taksówek można znaleźć w pobliżu dworców autobusowych. Taksówki te są dobrą opcją w przypadku transportu na większe odległości.

Dubaj | Autobus wodny

Dubaj | Autobus wodny (DSC_1822 by elope201 na licencji CC BY 2.0)

Taksówki wodne i promy

Niektóre linie autobusowe kursują z jednego brzegu zatoki Dubai Creek na drugi, ale nie są to jedyne sposoby przemieszczania się pomiędzy dwoma sektorami miasta. Do najszybszych wodnych środków transportu należy taksówka wodna (abra). W Dubaju jest ona bardzo popularna.
Warto również choć raz zdecydować się na rejs promem lub statkiem wycieczkowym po zatoce.

Wynajęcie samochodu

Sieć drogowa w Emiratach jest dobrze rozwinięta, a same drogi są w bardzo dobrym stanie. Ceny paliwa są niższe niż w Europie. Ruch jest prawostronny.

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu jest surowo karane.

Dubaj | W Dubaju można wynająć samochód za pośrednictwem jednej z dużych firm międzynarodowych

Dubaj | W Dubaju można wynająć samochód za pośrednictwem jednej z dużych firm międzynarodowych (Hummer by Mark Groves na licencji CC BY-SA 2.0)

Policja drogowa nie zatrzymuje samochodu w przypadku przekroczenia prędkości. Wypisuje mandat i… wysyła powiadomienie SMS-em. Warto jednak po prostu przestrzegać przepisów; kary za osiągnięcie prędkości 200 km/h są bardzo wysokie, a za kilkakrotne przejechanie na czerwonym świetle samochód jest konfiskowany.

W Dubaju można wynająć samochód za pośrednictwem jednej z dużych firm międzynarodowych, które mają siedziby w mieście. Wypożyczalnie samochodów znajdziemy również na lotniskach czy w pobliżu hoteli. Większość takich firm, zwłaszcza dużych, wymaga płatności kartą.

Zainteresują Cię również

Rekreacja i sport w Dubaju Rekreacja i sport w Dubaju
Gdy już nacieszymy oczy dubajskimi wieżowcami, odwiedzimy największe centra handlowe świata, damy się oczarować...
Tanie wakacje na Malcie Tanie wakacje na Malcie
Wcale nie trzeba wydawać kroci, by spędzić wakacje za granicą. Malta, choć tak popularna, pełna pięknych zabytków,...
Informacje dla kierowców w Portugalii Informacje dla kierowców w Portugalii
Mieszkańcy południowej Europy słyną ze swego ognistego temperamentu, który niestety zauważalny jest także na...
Symferopol - „pożyteczne miasto” Symferopol - „pożyteczne miasto”
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Symferopol jest najważniejszym miastem na Krymie. Dla wielu turystów jest to...
Międzynarodowe spotkanie motocyklowe w Algarve Międzynarodowe spotkanie motocyklowe w Algarve
Od czwartku 14 lipca do niedzieli 17 lipca na ulicach w Algarve królowali motocykliści. W tych dniach to oni mieli...
Prawo jazdy po turecku Prawo jazdy po turecku
Ktoś, kto nigdy nie odwiedził Turcji, może nie zdawać sobie sprawy z tego, że ruch drogowy w tym kraju znacznie...