Wizyta na tętniącym życiem suku to swoista podróż w czasie do starego, dawnego Dubaju i eksplozja wrażań dla zmysłów.

Gwar, feeria barw i aromatów niezliczonej ilości przypraw, zapach orientalnych perfum i kadzideł, blask złotej biżuterii czy barwne haftowane tkaniny. To wszystko i wiele więcej czeka na nas na dubajskim targu.

Dubaj | Tradycyjne bazary to prawdziwa atrakcja turystyczna Dubaju

Dubaj | Tradycyjne bazary to prawdziwa atrakcja turystyczna Dubaju (Souk Dubai by Hachim.Pi na licencji CC BY-ND 2.0)

Suk, czyli tradycyjny targ

Tradycyjne, kryte targi stanowią jedną z największych atrakcji Dubaju. Większość z targowisk leży w najstarszej części miasta – dzielnicy Deira oraz dzielnicy Bur Dubai. Bazary czynne są od poniedziałku do czwartku w godzinach 7.00-12.00 i 17.00-19.00, a w piątki od 17.00 do 19.00. Wstęp na nie jest bezpłatny.

Najsłynniejsze i najliczniej odwiedzane przez turystów dubajskie bazary to suk z przyprawami, Złoty Suk, suk oferujący perfumy i suk z tkaninami. W Dubaju znajduje się także wiele innych targów, jak np. rybny, warzywny, mięsny czy elektroniczny.

Złoty Suk

Dubaj słynie z niezwykle atrakcyjnych cen złota i wyrobów ze złota, nic więc dziwnego, że Złoty Suk jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów bazarów w Dubaju.

Bazar położony jest w Deira. Każdy poszukiwacz złota i amator złotych świecidełek odnajdzie tu coś dla siebie. Ogromna ilość i szeroki wybór biżuterii ze złota żółtego, białego i różowego, a także wyroby z platyny, srebra oraz kamienie szlachetne i perły, a wszystko to w dużo niższych niż w Polsce cenach. Dostać tu można nie tylko wyroby popularnych marek jubilerskich, ale także oryginalną i ciekawą biżuterię od niezależnych jubilerów.

Suk z przyprawami

Bazar znajduje się w dzielnicy Deira. Kupić tu można prawie każdy rodzaj ziół i przypraw zarówno w formie mielonej, jak i w całości, zwłaszcza te typowe dla kuchni arabskiej: kolendrę, szafran, kurkumę, kardamon, kmin rzymski (kumin), cynamon, goździki, gałkę muszkatołową, pieprz, curry. Oprócz tego dostaniemy tu także korzeń kurkumy, papryczki chilli, korzeń imbiru, ekstrakt ze słonecznika, kwiat muszkatołowy czy sumak.

Obok pojedynczych rodzajów przypraw na bazarach kupić można także specjalne mieszanki, które stanowią świetną pamiątkę czy prezent z podróży. Ras el hanout to idealna kompozycja przypraw do marokańskiej potrawy tadżin czy marynat, a mieszankę baharat (kumin, pieprz, cynamon i kolendra) można dodawać niemalże do wszystkiego.

Na bazarze sprzedawane są nie tylko przyprawy, ale również orzechy i suszone owoce (wśród nich doskonałe daktyle), perfumy, szale czy haftowane bibeloty.

Niezwykłe kolory i aromaty unoszące się w powietrzu oraz klimat, który tworzą wąskie alejki, drewniane łuki i arabeskowe latarenki przyciąga tu każdego dnia tłumy turystów.

Dubaj | Na Złotym Suku kupić można biżuterię w każdym kolorze złote i o każdym kształcie

Dubaj | Na Złotym Suku kupić można biżuterię w każdym kolorze złote i o każdym kształcie (Bangles by Elroy Serrao na licencji CC BY-SA 2.0)

Suk z perfumami

Kolejnym leżącym w dzielnicy Deira i chętnie odwiedzanym przez turystów bazarem jest suk z perfumami. Jest to prawdziwy raj dla wszystkich amatorów ciężkich, intensywnych, orientalnych zapachów, w których dominuje aromat jaśminu, róży i żywicy. Kupić tu można czyste perfumy, olejki, kadzidła oraz tradycyjny, dubajski oudh czyli olejek z żywicy drzewa agarowego. Prócz perfum na suku sprzedawane są także piękne ozdobne buteleczki na perfumy, które wypełnić można ulubionym lub specjalnie dla nas skomponowanym zapachem.

Suk z tkaninami

Po przeciwnej stronie kanału (Dubai Creek) leży dzielnica Bur Dubai a w niej słynny suk z tkaninami. W tym kolorowym i zaczarowanym miejscu kupić można tkaniny z całego świata, w każdym kolorze i wzorze. Jedwabie, bawełna, satyna, aksamit, haftowane tkaniny i materiały na sari, a ponadto ozdobne koronki, guziki i cekiny – to wszystko można znaleźć przemierzając targowe alejki. Z kupionego materiału u miejscowego krawca można uszyć tradycyjny arabski ubiór, sukienkę czy garnitur.

Pozostałe bazary

  • Suk Al Bahar – czyli „targ marynarza”, położony w Śródmieściu, niedaleko słynnego Dubai Mall. Kupić tu można przyprawy, biżuterię, dywany, tradycyjne stroje arabskie i tkaniny.
  • Suk Madinat Jumeirah – targ leży w dzielnicy Al-Sufouh; wśród długich alejek znaleźć można sklepy z perfumami, przyprawami, lampionami i tradycyjnym rzemiosłem.
  • Al Fahidi Souk
  • Al Sabkha Souk – położony w Deira targ oferuje tkaniny i elektronikę.

Dubaj | Aromatyczne przyprawy znajdziemy na suku z przyprawami

Dubaj | Aromatyczne przyprawy znajdziemy na suku z przyprawami (Spices by Elroy Serrao na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Pamiątki z Holandii Pamiątki z Holandii
Czas pobytu w Holandii dobiega końca, pora więc zaopatrzyć się w pamiątki. Co oprócz wspaniałych wspomnień i zdjęć...
Waluta Holandii Waluta Holandii
Jednostką monetarną w Holandii, tak jak w większości krajów Unii Europejskiej, jest euro. Do 2002 roku walutą...
Naturalne tunezyjskie kosmetyki Naturalne tunezyjskie kosmetyki
Tunezja słynie z przepysznych, świeżych i soczystych owoców, aromatach przypraw, ale też i naturalnych kosmetyków....
Pamiątki ze Szwecji Pamiątki ze Szwecji
Wracając ze Szwecji, oprócz zdjęć i wspaniałych wspomnień warto przywieźć ze sobą jakieś pamiątki. Co zatem warto...
Słodkie przysmaki prosto z Cypru Słodkie przysmaki prosto z Cypru
Cypr jest miejscem niezwykłym. Turyści odwiedzający wyspę spędzają czas na plaży, zwiedzają wspaniałe zabytki,...
Dirham (waluta Dubaju) Dirham (waluta Dubaju)
Oficjalną walutą Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest dirham. Jej skrót walutowy to: AED. 1 dirham dzieli się na...