Dubaj uważany jest często za raj dla miłośników zakupów. Taką opinię tworzy mnogość placówek handlowych (od bazarów do nowoczesnych centrów handlowych), niższe niż w Europie ceny wielu artykułów, liczne wyprzedaże i festiwale zakupów.

Dubaj | Nieodłączną częścią zakupów jest targowanie się
Dubaj | Nieodłączną częścią zakupów jest targowanie się (by emmanueleragne )

Podstawowe informacje

Sklepy w Dubaju są tradycyjnie otwarte w godzinach od 9:00 do 13:00 oraz od 16:00 do 20:00. Wiele placówek jednak (zwłaszcza dużych sklepów czy sklepów w centrach handlowych) otwartych jest bez popołudniowej przerwy. Centra handlowe czynne są zazwyczaj w godzinach od 10:00 do 22:00.

Wiele sklepów otwartych jest w piątek, najważniejszy dzień tygodnia dla muzułmanów. Warto jednak zapamiętać, że będą one nieczynne w czasie południowej modlitwy piątkowej. Między 11:30 a 13:30 nie warto wybierać się na zakupy.

Płatności za zakupy dokonuje się gotówką lub kartą; czeków używa się bardzo rzadko.

Bankowość

Banki otwarte są od soboty do środy w godzinach od 8:00 do 13:00. Wiele banków jest czynnych również po przerwie popołudniowej, od 16:00 do 18:30. Duże banki w centrach handlowych mogą być zamykane nawet później.

Osoba posiadająca wizę rezydenta ma prawo założyć konto w banku. Należy w tym celu okazać wizę rezydenta oraz przedłożyć skan paszportu i list od pracodawcy stwierdzający, że na konto regularnie będą wpływały środki. Warto mieć także przy sobie umowę najmu mieszkania, gdyż może być ona konieczna w celu potwierdzenia adresu zamieszkania.

Bankomaty znajdują się na zewnątrz banków oraz w centrach handlowych; obsługa dostępna jest zarówno w arabskiej, jak i w angielskiej wersji językowej. Zarówno karty Visa, jak i Mastercard są akceptowane na terenie całych Emiratów.

W centrach handlowych ceny towarów są sztywne; na bazarach i w prywatnych sklepach nieodłączną częścią zakupów jest uświęcone tradycją targowanie się.

Dubaj | Suk z przyprawami po zamknięciu
Dubaj | Suk po zamknięciu (by imkj_my )

Dzielnice handlowe

Dubaj to nie tylko nowoczesne centra handlowe, ale również dzielnice handlowe ze sklepikami w tradycyjnym, arabskim stylu. Warto zajrzeć do dzielnicy Karama, pełnej małych sklepów z odzieżą, obuwiem, torebkami, zegarkami i pięknym rękodziełem (od naczyń przez biżuterię po perskie dywany).

Miejscem dobrym zarówno na zakupy, jak i posiłek jest Al Satwa, oferująca liczne, niedrogie restauracje i kawiarnie. Ta dzielnica handlowa jest znana z odzieży, sprzętów domowych oraz oryginalnych obrazów i rysunków.

Swą niepowtarzalną orientalną atmosferą przyciąga Stare Miasto oraz jego bazary, kawiarnie i restauracje. Można tu nabyć wiele ciekawych rzeczy, w tym rękodzieło, pamiątki i biżuterię.

Bazary

Tradycyjny arabski bazar, czyli suk, to jedna z największych atrakcji Dubaju. Bazary znajdują się w obu częściach miasta; największe wrażenie robią te w Deirze. Do najsłynniejszych należą Złoty Suk, suk z przyprawami, suk odzieżowy, bazar rybny.

Dubaj | Złoty Suk
Dubaj | Złoty Suk (by buggolo )

Co kupić w Dubaju?

Emiraty oferują bardzo konkurencyjne ceny wielu towarów w stosunku do rynków europejskich. Słynna jest przede wszystkim tamtejsza biżuteria i wyroby ze złota, o niebo tańsze niż u nas. Bardzo atrakcyjne są również ceny elektroniki, aparatów fotograficznych, zegarków, markowych ubrań oraz butów.

Z bardziej orientalnych towarów, których zakup warto by rozważyć w ramach gustownej pamiątki, należy wymienić ręcznie wykonaną, tradycyjną srebrną biżuterię jemeńską i omańską, arabskie tygielki do parzenia kawy, ręcznie zdobne handżary (arabskie sztylety) ze srebra lub brązu, figurki ze steatytu (typ skały), naczynia wyłożone lapis lazuli, perskie dywany.

Ceny artykułów

Ceny artykułów podstawowych – żywności, dużej części chemii gospodarstwa domowego – są podobne do cen polskich. Wynajem mieszkania to koszt o wiele wyższy niż w Polsce. Benzyna kosztuje natomiast dosłownie tyle, co woda.

Dubaj | Centra handlowe w Dubaju czynne są zazwyczaj 7 dni w tygodniu
Dubaj | Centra handlowe w Dubaju czynne są zazwyczaj 7 dni w tygodniu (by sheilaellen )

Przykładowe ceny, dane z 2012 r. 1 dirham to zwykle niecała złotówka (w zależności od kursu dolara, gdyż kurs dirhama jest sztywny względem waluty amerykańskiej).

Zainteresują Cię również

Dirham (waluta Dubaju) Dirham (waluta Dubaju)
Oficjalną walutą Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest dirham. Jej skrót walutowy to: AED. 1 dirham dzieli się na...
Smaczne pamiątki z Chorwacji – Istria Smaczne pamiątki z Chorwacji – Istria
Z podróży najczęściej przywozimy całą masę wspomnień i zdjęć, ale również wiele mniej lub bardziej oryginalnych...
Naturalne tunezyjskie kosmetyki Naturalne tunezyjskie kosmetyki
Tunezja słynie z przepysznych, świeżych i soczystych owoców, aromatach przypraw, ale też i naturalnych kosmetyków....
Słodkie przysmaki prosto z Cypru Słodkie przysmaki prosto z Cypru
Cypr jest miejscem niezwykłym. Turyści odwiedzający wyspę spędzają czas na plaży, zwiedzają wspaniałe zabytki,...
Kuna chorwacka Kuna chorwacka
Aktualną walutą Chorwacji jest kuna (HRK). Nie bez przyczyny ta intrygująca nazwa kojarzy nam się z futerkowym...
Pamiątki z Holandii Pamiątki z Holandii
Czas pobytu w Holandii dobiega końca, pora więc zaopatrzyć się w pamiątki. Co oprócz wspaniałych wspomnień i zdjęć...

 • Woda 1,5 l – 1,5 dh
 • Mleko 1 l – 5,50 dh
 • Sok – 4 dh
 • Bułka razowa – 0,75 dh
 • Ciabatta (ok. 20 cm) – 3,50 dh
 • Jogurt naturalny 200g – 1,75 dh
 • Masło Lurpak 250g – 9,75 dh
 • Jajka 6 szt. (od kur z wolnego wybiegu) – 16,75 dh
 • Ser biały w kostce - 4,30 dh
 • Ser żółty 1 kg – ok. 20-30 dh
 • Banany 1kg – 4,95 dh
 • Jabłka 1 kg – 9,75 dh
 • Pomidorki typu „cherry” – 19,50 dh
 • Szampon do włosów 400 ml – ok. 16 dh
 • Odżywka do włosów 400 ml – ok. 16 dh

 

Przeczytaj również

Ulica Artioma i Plac Lenina

Znajdująca się w sercu Doniecka ulica Artioma to najdłuższa i najważniejsza arteria miasta. Przyciąga uwagę ciekawą mieszanką architektoniczną. W centralnej…

Jak dojechać na Cypr?

Na tę przepiękną wyspę Morza Śródziemnego najlepiej wybrać się samolotem. Przykładowo, bezpośredni lot z Warszawy do Larnaki trwa około 3,5…

Eupatoria

Na krajobraz zachodniej części Krymu składają się małe, słone zbiorniki wodne, oddzielone od morza mierzejami. Tworzą one prawdziwie bajkową krainę…

Język portugalski

Portugalia jest krajem wyjątkowo jednolitym pod względem języka. Językiem oficjalnym jest tu portugalski, którym posługują się niemal wszyscy mieszkańcy.

Jałta

Położona na Półwyspie Krymskim Jałta jest nie tylko znaną miejscowością uzdrowiskową, miasto to poszczycić się może także prawdziwym bogactwem zabytków.

Sudak – atrakcje przyrodnicze

Sudak leży na południowo-wschodnim wybrzeżu Krymu, można powiedzieć – na styku południowego i wschodniego wybrzeża. Ta część wybrzeża Krymu różni…

Uwaga na fałszywe kuny!

Ambasada RP w Zagrzebiu ostrzega turystów przed fałszywymi banknotami o wartości 200, 500 i 1000 chorwackich kun (HRK), które to…

Flaga, herb i hymn narodowy Chorwacji

Flagę Chorwacji tworzą trzy poziome pasy w kolorach: czerwonym, białym i niebieskim. W samym centrum umieszczony jest herb Chorwacji. Flaga…