Dubaj uważany jest często za raj dla miłośników zakupów. Taką opinię tworzy mnogość placówek handlowych (od bazarów do nowoczesnych centrów handlowych), niższe niż w Europie ceny wielu artykułów, liczne wyprzedaże i festiwale zakupów.

Dubaj | Nieodłączną częścią zakupów jest targowanie się

Dubaj | Nieodłączną częścią zakupów jest targowanie się (Spice Souq by Manu na licencji CC BY 2.0)

Podstawowe informacje

Sklepy w Dubaju są tradycyjnie otwarte w godzinach od 9:00 do 13:00 oraz od 16:00 do 20:00. Wiele placówek jednak (zwłaszcza dużych sklepów czy sklepów w centrach handlowych) otwartych jest bez popołudniowej przerwy. Centra handlowe czynne są zazwyczaj w godzinach od 10:00 do 22:00.

Wiele sklepów otwartych jest w piątek, najważniejszy dzień tygodnia dla muzułmanów. Warto jednak zapamiętać, że będą one nieczynne w czasie południowej modlitwy piątkowej. Między 11:30 a 13:30 nie warto wybierać się na zakupy.

Płatności za zakupy dokonuje się gotówką lub kartą; czeków używa się bardzo rzadko.

Bankowość

Banki otwarte są od soboty do środy w godzinach od 8:00 do 13:00. Wiele banków jest czynnych również po przerwie popołudniowej, od 16:00 do 18:30. Duże banki w centrach handlowych mogą być zamykane nawet później.

Osoba posiadająca wizę rezydenta ma prawo założyć konto w banku. Należy w tym celu okazać wizę rezydenta oraz przedłożyć skan paszportu i list od pracodawcy stwierdzający, że na konto regularnie będą wpływały środki. Warto mieć także przy sobie umowę najmu mieszkania, gdyż może być ona konieczna w celu potwierdzenia adresu zamieszkania.

Bankomaty znajdują się na zewnątrz banków oraz w centrach handlowych; obsługa dostępna jest zarówno w arabskiej, jak i w angielskiej wersji językowej. Zarówno karty Visa, jak i Mastercard są akceptowane na terenie całych Emiratów.

W centrach handlowych ceny towarów są sztywne; na bazarach i w prywatnych sklepach nieodłączną częścią zakupów jest uświęcone tradycją targowanie się.

Dubaj | Suk z przyprawami po zamknięciu

Dubaj | Suk z przyprawami po zamknięciu (Spice Souq revisited. by imkjgallery.com na licencji CC BY-ND 2.0)

Dzielnice handlowe

Dubaj to nie tylko nowoczesne centra handlowe, ale również dzielnice handlowe ze sklepikami w tradycyjnym, arabskim stylu. Warto zajrzeć do dzielnicy Karama, pełnej małych sklepów z odzieżą, obuwiem, torebkami, zegarkami i pięknym rękodziełem (od naczyń przez biżuterię po perskie dywany).

Miejscem dobrym zarówno na zakupy, jak i posiłek jest Al Satwa, oferująca liczne, niedrogie restauracje i kawiarnie. Ta dzielnica handlowa jest znana z odzieży, sprzętów domowych oraz oryginalnych obrazów i rysunków.

Swą niepowtarzalną orientalną atmosferą przyciąga Stare Miasto oraz jego bazary, kawiarnie i restauracje. Można tu nabyć wiele ciekawych rzeczy, w tym rękodzieło, pamiątki i biżuterię.

Bazary

Tradycyjny arabski bazar, czyli suk, to jedna z największych atrakcji Dubaju. Bazary znajdują się w obu częściach miasta; największe wrażenie robią te w Deirze. Do najsłynniejszych należą Złoty Suk, suk z przyprawami, suk odzieżowy, bazar rybny.

Dubaj | Złoty Suk

Dubaj | Złoty Suk (Dubai Gold Souk by Stefano Brivio na licencji CC BY 2.0)

Co kupić w Dubaju?

Emiraty oferują bardzo konkurencyjne ceny wielu towarów w stosunku do rynków europejskich. Słynna jest przede wszystkim tamtejsza biżuteria i wyroby ze złota, o niebo tańsze niż u nas. Bardzo atrakcyjne są również ceny elektroniki, aparatów fotograficznych, zegarków, markowych ubrań oraz butów.

Z bardziej orientalnych towarów, których zakup warto by rozważyć w ramach gustownej pamiątki, należy wymienić ręcznie wykonaną, tradycyjną srebrną biżuterię jemeńską i omańską, arabskie tygielki do parzenia kawy, ręcznie zdobne handżary (arabskie sztylety) ze srebra lub brązu, figurki ze steatytu (typ skały), naczynia wyłożone lapis lazuli, perskie dywany.

Ceny artykułów

Ceny artykułów podstawowych – żywności, dużej części chemii gospodarstwa domowego – są podobne do cen polskich. Wynajem mieszkania to koszt o wiele wyższy niż w Polsce. Benzyna kosztuje natomiast dosłownie tyle, co woda.

Dubaj | Centra handlowe w Dubaju czynne są zazwyczaj 7 dni w tygodniu

Dubaj | Centra handlowe w Dubaju czynne są zazwyczaj 7 dni w tygodniu (Dubai Airport by Sheila Thomson na licencji CC BY 2.0)

Przykładowe ceny, dane z 2012 r. 1 dirham to zwykle niecała złotówka (w zależności od kursu dolara, gdyż kurs dirhama jest sztywny względem waluty amerykańskiej).

  • Woda 1,5 l – 1,5 dh
  • Mleko 1 l – 5,50 dh
  • Sok – 4 dh
  • Bułka razowa – 0,75 dh
  • Ciabatta (ok. 20 cm) – 3,50 dh
  • Jogurt naturalny 200g – 1,75 dh
  • Masło Lurpak 250g – 9,75 dh
  • Jajka 6 szt. (od kur z wolnego wybiegu) – 16,75 dh
  • Ser biały w kostce - 4,30 dh
  • Ser żółty 1 kg – ok. 20-30 dh
  • Banany 1kg – 4,95 dh
  • Jabłka 1 kg – 9,75 dh
  • Pomidorki typu „cherry” – 19,50 dh
  • Szampon do włosów 400 ml – ok. 16 dh
  • Odżywka do włosów 400 ml – ok. 16 dh

 

Zainteresują Cię również

Pamiątki z Holandii Pamiątki z Holandii
Czas pobytu w Holandii dobiega końca, pora więc zaopatrzyć się w pamiątki. Co oprócz wspaniałych wspomnień i zdjęć...
Waluta Holandii Waluta Holandii
Jednostką monetarną w Holandii, tak jak w większości krajów Unii Europejskiej, jest euro. Do 2002 roku walutą...
Pamiątki ze Szwecji Pamiątki ze Szwecji
Wracając ze Szwecji, oprócz zdjęć i wspaniałych wspomnień warto przywieźć ze sobą jakieś pamiątki. Co zatem warto...
Słodkie przysmaki prosto z Cypru Słodkie przysmaki prosto z Cypru
Cypr jest miejscem niezwykłym. Turyści odwiedzający wyspę spędzają czas na plaży, zwiedzają wspaniałe zabytki,...
Naturalne tunezyjskie kosmetyki Naturalne tunezyjskie kosmetyki
Tunezja słynie z przepysznych, świeżych i soczystych owoców, aromatach przypraw, ale też i naturalnych kosmetyków....
Dirham (waluta Dubaju) Dirham (waluta Dubaju)
Oficjalną walutą Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest dirham. Jej skrót walutowy to: AED. 1 dirham dzieli się na...