Dubaj uważany jest często za raj dla miłośników zakupów. Taką opinię tworzy mnogość placówek handlowych (od bazarów do nowoczesnych centrów handlowych), niższe niż w Europie ceny wielu artykułów, liczne wyprzedaże i festiwale zakupów.

Dubaj | Nieodłączną częścią zakupów jest targowanie się

Dubaj | Nieodłączną częścią zakupów jest targowanie się (Spice Souq by Manu na licencji CC BY 2.0)

Podstawowe informacje

Sklepy w Dubaju są tradycyjnie otwarte w godzinach od 9:00 do 13:00 oraz od 16:00 do 20:00. Wiele placówek jednak (zwłaszcza dużych sklepów czy sklepów w centrach handlowych) otwartych jest bez popołudniowej przerwy. Centra handlowe czynne są zazwyczaj w godzinach od 10:00 do 22:00.

Wiele sklepów otwartych jest w piątek, najważniejszy dzień tygodnia dla muzułmanów. Warto jednak zapamiętać, że będą one nieczynne w czasie południowej modlitwy piątkowej. Między 11:30 a 13:30 nie warto wybierać się na zakupy.

Płatności za zakupy dokonuje się gotówką lub kartą; czeków używa się bardzo rzadko.

Bankowość

Banki otwarte są od soboty do środy w godzinach od 8:00 do 13:00. Wiele banków jest czynnych również po przerwie popołudniowej, od 16:00 do 18:30. Duże banki w centrach handlowych mogą być zamykane nawet później.

Osoba posiadająca wizę rezydenta ma prawo założyć konto w banku. Należy w tym celu okazać wizę rezydenta oraz przedłożyć skan paszportu i list od pracodawcy stwierdzający, że na konto regularnie będą wpływały środki. Warto mieć także przy sobie umowę najmu mieszkania, gdyż może być ona konieczna w celu potwierdzenia adresu zamieszkania.

Bankomaty znajdują się na zewnątrz banków oraz w centrach handlowych; obsługa dostępna jest zarówno w arabskiej, jak i w angielskiej wersji językowej. Zarówno karty Visa, jak i Mastercard są akceptowane na terenie całych Emiratów.

W centrach handlowych ceny towarów są sztywne; na bazarach i w prywatnych sklepach nieodłączną częścią zakupów jest uświęcone tradycją targowanie się.

Dubaj | Suk z przyprawami po zamknięciu

Dubaj | Suk z przyprawami po zamknięciu (Spice Souq revisited. by imkjgallery.com na licencji CC BY-ND 2.0)

Dzielnice handlowe

Dubaj to nie tylko nowoczesne centra handlowe, ale również dzielnice handlowe ze sklepikami w tradycyjnym, arabskim stylu. Warto zajrzeć do dzielnicy Karama, pełnej małych sklepów z odzieżą, obuwiem, torebkami, zegarkami i pięknym rękodziełem (od naczyń przez biżuterię po perskie dywany).

Miejscem dobrym zarówno na zakupy, jak i posiłek jest Al Satwa, oferująca liczne, niedrogie restauracje i kawiarnie. Ta dzielnica handlowa jest znana z odzieży, sprzętów domowych oraz oryginalnych obrazów i rysunków.

Swą niepowtarzalną orientalną atmosferą przyciąga Stare Miasto oraz jego bazary, kawiarnie i restauracje. Można tu nabyć wiele ciekawych rzeczy, w tym rękodzieło, pamiątki i biżuterię.

Bazary

Tradycyjny arabski bazar, czyli suk, to jedna z największych atrakcji Dubaju. Bazary znajdują się w obu częściach miasta; największe wrażenie robią te w Deirze. Do najsłynniejszych należą Złoty Suk, suk z przyprawami, suk odzieżowy, bazar rybny.

Dubaj | Złoty Suk

Dubaj | Złoty Suk (Dubai Gold Souk by Stefano Brivio na licencji CC BY 2.0)

Co kupić w Dubaju?

Emiraty oferują bardzo konkurencyjne ceny wielu towarów w stosunku do rynków europejskich. Słynna jest przede wszystkim tamtejsza biżuteria i wyroby ze złota, o niebo tańsze niż u nas. Bardzo atrakcyjne są również ceny elektroniki, aparatów fotograficznych, zegarków, markowych ubrań oraz butów.

Z bardziej orientalnych towarów, których zakup warto by rozważyć w ramach gustownej pamiątki, należy wymienić ręcznie wykonaną, tradycyjną srebrną biżuterię jemeńską i omańską, arabskie tygielki do parzenia kawy, ręcznie zdobne handżary (arabskie sztylety) ze srebra lub brązu, figurki ze steatytu (typ skały), naczynia wyłożone lapis lazuli, perskie dywany.

Ceny artykułów

Ceny artykułów podstawowych – żywności, dużej części chemii gospodarstwa domowego – są podobne do cen polskich. Wynajem mieszkania to koszt o wiele wyższy niż w Polsce. Benzyna kosztuje natomiast dosłownie tyle, co woda.

Dubaj | Centra handlowe w Dubaju czynne są zazwyczaj 7 dni w tygodniu

Dubaj | Centra handlowe w Dubaju czynne są zazwyczaj 7 dni w tygodniu (Dubai Airport by Sheila Thomson na licencji CC BY 2.0)

Przykładowe ceny, dane z 2012 r. 1 dirham to zwykle niecała złotówka (w zależności od kursu dolara, gdyż kurs dirhama jest sztywny względem waluty amerykańskiej).

 • Woda 1,5 l – 1,5 dh
 • Mleko 1 l – 5,50 dh
 • Sok – 4 dh
 • Bułka razowa – 0,75 dh
 • Ciabatta (ok. 20 cm) – 3,50 dh
 • Jogurt naturalny 200g – 1,75 dh
 • Masło Lurpak 250g – 9,75 dh
 • Jajka 6 szt. (od kur z wolnego wybiegu) – 16,75 dh
 • Ser biały w kostce - 4,30 dh
 • Ser żółty 1 kg – ok. 20-30 dh
 • Banany 1kg – 4,95 dh
 • Jabłka 1 kg – 9,75 dh
 • Pomidorki typu „cherry” – 19,50 dh
 • Szampon do włosów 400 ml – ok. 16 dh
 • Odżywka do włosów 400 ml – ok. 16 dh

 

Zainteresują Cię również

Pamiątki z Holandii Pamiątki z Holandii
Czas pobytu w Holandii dobiega końca, pora więc zaopatrzyć się w pamiątki. Co oprócz wspaniałych wspomnień i zdjęć...
Waluta Holandii Waluta Holandii
Jednostką monetarną w Holandii, tak jak w większości krajów Unii Europejskiej, jest euro. Do 2002 roku walutą...
Pamiątki ze Szwecji Pamiątki ze Szwecji
Wracając ze Szwecji, oprócz zdjęć i wspaniałych wspomnień warto przywieźć ze sobą jakieś pamiątki. Co zatem warto...
Naturalne tunezyjskie kosmetyki Naturalne tunezyjskie kosmetyki
Tunezja słynie z przepysznych, świeżych i soczystych owoców, aromatach przypraw, ale też i naturalnych kosmetyków....
Słodkie przysmaki prosto z Cypru Słodkie przysmaki prosto z Cypru
Cypr jest miejscem niezwykłym. Turyści odwiedzający wyspę spędzają czas na plaży, zwiedzają wspaniałe zabytki,...
Dirham (waluta Dubaju) Dirham (waluta Dubaju)
Oficjalną walutą Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest dirham. Jej skrót walutowy to: AED. 1 dirham dzieli się na...