Dubaj należy do najbezpieczniejszych miast świata. Można się po nim poruszać bez obaw nawet w nocy. Również ze zdrowiem nie będziemy mieć problemu, jeśli postaramy się przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Dubaj | Emirat Dubaju jest otwarty na obcokrajowców (Walk into the future by HISHAM BINSUWAIF na licencji CC BY-SA 2.0)
Bezpieczeństwo w Dubaju
Dubaj jest miastem bardzo bezpiecznym. Niedozwolone jest tu posiadanie broni. Chodzenie po ulicach jest bezpieczne również w nocy. Uważać należy natomiast na drodze, gdyż pomimo dość restrykcyjnych przepisów wielu kierowców lubi „dodać gazu”. Niektórzy wręcz jeżdżą jak wariaci. Nie wolno prowadzić po spożyciu jakiejkolwiek ilości alkoholu i jest to przepis przestrzegany.
Kradzież jest w Emiratach bardzo surowo karana, podobnie używanie przemocy, propagowanie pornografii oraz posiadanie narkotyków. Obcokrajowiec, który popełni przestępstwo jest wydalany z kraju.
Nie poleca się rezerwowania pokoi w hotelach czy wynajmowania mieszkań niedaleko Fish Roundabout i Al Nasr Square; rezydenci ostrzegają też przed chodzeniem do „cieszącego się” złą reputacją klubu Cyklon.
Turysta jest traktowany w Dubaju z najwyższym szacunkiem. Nie wypada odmawiać zaproszenia na kawę czy herbatę przez dubajczyka, a także przyjęcia od niego prezentu.
Dubaj | Dubaj należy do najbezpieczniejszych miast świata (Dubai police car by David Lisbona na licencji CC BY 2.0)
Warto unikać dyskusji na temat Izraela czy Żydów.
Emirat Dubaju jest otwarty na obcokrajowców i nie obowiązują tu sztywne zasady dotyczące ubioru. Kobiety nie muszą przykrywać włosów ani zakrywać się od szyi po kostki, warto jednak powstrzymać się od noszenia mini czy kusych topów. Mężczyźni powinni raczej nosić szorty sięgające za kolana. Warto zastosować się do tych wskazówek zwłaszcza w czasie Ramadanu. W miesiącu postu ogromnym nietaktem jest również spożywanie posiłków w miejscach publicznych przed zachodem słońca.
Szczepienia
Na terenie Emiratów nie grożą nam choroby tropikalne. Nie ma żadnych szczepień obowiązkowych. Zaleca się natomiast szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, błonicy, tężcowi, polio, durowi brzusznemu.
Dubaj | Woda z kranu nie nadaje się do picia, najlepiej więc zaopatrzyć się w wodę butelkowaną (Water deliveries by Lars Plougmann na licencji CC BY-SA 2.0)
Na co uważać
W ZEA nie musimy obawiać się problemów żołądkowych spowodowanych żywnością czy napojami. Woda z kranu nie nadaje się do picia (do gotowania czy herbaty lepiej kupować wodę butelkowaną), ale bez obawy możemy na przykład opłukać nią zęby.
Należy bardzo uważać z opalaniem – słońce w Emiratach pali mocno. Warto zaopatrzyć się w kosmetyki do ochrony skóry (jeszcze przed wyjazdem, gdyż w Dubaju są drogie), okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy. Unikajmy kąpieli słonecznych około południa.
Problemami zdrowotnymi może skończyć się szok temperaturowy wywołany przechodzeniem z pomieszczeń i pojazdów klimatyzowanych na gorące powietrze na zewnątrz. Nie ustawiajmy zbyt niskiej temperatury w klimatyzatorze w pokoju.
Dubaj | Jeden z dubajskich szpitali (UAE Picture 2009 July by Masaru Kamikura na licencji CC BY 2.0)
Opieka zdrowotna
Służba zdrowia w Dubaju stoi na bardzo wysokim poziomie, jest jednak również bardzo kosztowna (poza nagłymi przypadkami, wówczas pomoc jest bezpłatna). Warto więc przed wyjazdem wykupić sobie dobre ubezpieczenie turystyczne.
Szpitale w Dubaju są czynne całą dobę i nie spotyka się problemów z kolejkami pacjentów. Poniższe trzy szpitale są szpitalami państwowymi; jest ponadto bardzo wiele gabinetów prywatnych, prowadzonych przez lekarzy specjalistów różnych narodowości, w tym i Polaków.
- Szpital Al Wasl: +971 4 324 1111 (Za’abeel)
- Szpital New Dubai: +971 4 271 4444 (Deira)
- Szpital Rashid: +971 4 337 4000 / Accident and Emergency +971 4 337 1323 (Bur Dubai)
Zainteresują Cię również