Egipską walutą jest funt egipski. Arabska nazwa egipskiego funta brzmi: el-genēh el-maṣri. Międzynarodowy kod walutowy to EGP. 1 funt egipski = 100 piastrów (qirsh) = 1000 milimów. Skrót funta egipskiego to LE, rzadziej £E (od francuskiej nazwy livre égyptienne). 

egipt funt1

Egipt | Walutą obowiązującą w Egipcie jest funt egipski (Egyptian pounds by emi moriya na licencji CC BY-SA 2.0)

Z dziejów egipskiego pieniądza...

Funt egipski jest oficjalną walutą w kraju nad Nilem już od 176 lat. Wprowadzony został w formie monet w 1836 roku (po trwających od 1834 r. dyskusjach) i zastąpił obowiązującego do tej pory piastra.

Piastr był w obiegu odkąd Egipt stał się częścią Imperium Osmańskiego. Później doszły do głosu brytyjskie wpływy kolonialne i egipski pieniądz został wyparty przez funta brytyjskiego.

Monety

Nominały egipskich monet: 5, 10, 20, 25, 50 piastrów i 1 funt.

Moneta 1-funtowa przypomina wyglądem monetę 2 euro i posiada motyw Tutenchamona. Podobieństwo monety 1-funtowej (o wartości ok. 12 euro centów) skutkuje czasem przypadkową albo celową podmianą z monetą 2 euro.

Na monecie 50-piastrowej widnieje wizerunek Kleopatry. Moneta 25-piastrowa jest z otworem.

Banknoty

Nominały banknotów: 25 i 50 piastrów oraz 1, 5, 10, 20, 50, 100 i 200 funtów.

Monety w codziennych rozliczeniach nie posiadają żadnego znaczenia i w obiegu są praktycznie same banknoty. Poza tym w Egipcie odnotowuje się znaczny niedobór banknotów o niskich nominałach, poniżej 20 funtów.

Milimy

Wspomniane milimy, czyli tysięczne części funta, zostały wprowadzone podczas reformy walutowej w 1916 roku i trafiły do obiegu w formie monet. Ostatnie monety milimowe zostały wybite w 1980 roku. Pochodzące z różnych edycji monety o nominałach ½, 1, 2, 2½, 5 i 10 milimów istnieją do dzisiaj, chociaż nie znajdują się praktycznie w obiegu.  

egipt funt2

Egipt | Na monecie 1-funtowej widnieje złota maska Tutenchamona (King Tut Burial Mask by Mark Fischer na licencji CC BY-SA 2.0)

Waluta Egiptu – informacje praktyczne i ciekawostki

Funt egipski jest oficjalnym środkiem płatniczym w Egipcie, poza tym jest używany w Strefie Gazy, jako nieoficjalna waluta obok izraelskich szekli.

Przed podróżą warto dobrze zapoznać się z wyglądem egipskich monet i banknotów – przy wymianie pieniędzy w Egipcie bardzo popularne jest podmienianie banknotu 50-funtowego banknotem 50-piastrowym.

Praktycznie wszędzie można płacić dolarami i euro – trzeba tylko znać kursy walut. O tym, że nie powinno się wymieniać pieniędzy na ulicy u przygodnych handlarzy, nie trzeba chyba przypominać.

Współczesna egipska waluta zawiera się w przedziale od banknotu 25-piastrów do banknotu 200-funtów. W przeciwieństwie do, na przykład, amerykańskich banknotów, egipskie pieniądze papierowe nie mają jednolitego wymiaru. Im mniejszy jest nominał banknotu, tym mniejsza jest jego fizyczna wielkość. Faktyczna wartość 25 piastrów jest tak niewielka, że sklepy zaokrąglają zwykle ceny w górę do następnego funta.

Jeśli chodzi o walory estetyczne, egipskie pieniądze są zarówno kolorowe, jak i atrakcyjnie zaprojektowane.

Zainteresują Cię również

Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji
Nieodłącznym elementem wakacji są zakupy, zarówno te małe, codzienne jak i większe, kiedy postanawiamy przywieźć ze...
Pamiątki z Danii Pamiątki z Danii
Linie lotnicze często oferują tanie przeloty do Danii. Warto jednak wiedzieć, że… jest to jeden z najdroższych...
Pamiątki z Meksyku Pamiątki z Meksyku
Będąc w Meksyku nie zapomnijmy zaopatrzyć się w pamiątki! Bazary, sklepy i uliczne stoiska wprost pękają w szwach...
Pamiątki z Holandii Pamiątki z Holandii
Czas pobytu w Holandii dobiega końca, pora więc zaopatrzyć się w pamiątki. Co oprócz wspaniałych wspomnień i zdjęć...
Zakupy i ceny w Dubaju Zakupy i ceny w Dubaju
Dubaj uważany jest często za raj dla miłośników zakupów. Taką opinię tworzy mnogość placówek handlowych (od bazarów...
Pamiątki z Finlandii Pamiątki z Finlandii
Nawet z krótkiego wyjazdu warto przywieźć pamiątki, które będą przypominały nam o spędzonych tam wspaniałych...