Londyn kojarzy nam się z czerwonymi autobusami, królową Elżbietą i… zakupami. Będąc w stolicy Wielkiej Brytanii warto poświęcić dzień lub dwa na zobaczenie najwspanialszych atrakcji miasta.

Poniżej przedstawiamy listę miejsc, które warto zobaczyć będąc w Londynie.

Londyn | Tower Bridge
Londyn | Tower Bridge (by ruben9 )

Tower Bridge

Tower Bridge to jeden z najpiękniejszych mostów zwodzonych na świecie. Wybudowany został w 1894 roku. Przecina on Tamizę we wschodniej części Londynu. Ciekawostką jest, że Tower Bridge jest drugim najchętniej odwiedzanych zabytkiem w mieście (przoduje Big Ben).

Royal Parks of London

Na obszarze 5,5 tys. akrów znajdują się wspaniałe Królewskie Parki. Były one miejscem brytyjskich monarchów. W późniejszych latach zostały otwarte dla mieszkańców Londynu. W skład Royal Park wchodzi 8 parków: Bushy Park, The Green Park, Greenwich Park, Hyde Park, Kensington Gardens, The Regent's Park, Richmond Park oraz St. James's Park.

Londyn | The Green Park – idealne miejsce na wypoczynek
Londyn | The Green Park – idealne miejsce na wypoczynek (by robfahey )

British Museum

Będąc w Londynie koniecznie powinniśmy odwiedzić British Museum – jedno z największych muzeów historii starożytnej na świecie. Założone zostało w 1753 roku, a jego kolekcja liczy obecnie ponad 71 tys. eksponatów. Do najpopularniejszych należą: egipskie mumie, rzeźby z ateńskiego Partenonu, Kamień z Rosetty czy benińskie brązy. Muzeum można zwiedzać codziennie.

Londyn | British Museum
Londyn | British Museum (by moria )

Tower of London

Kolejną atrakcją miasta jest znajdująca się nad północnym brzegiem Tamizy Tower of London, czyli budowla obronna i pałacowa brytyjskich monarchów. Wybudowano ją w 1078 roku. Jej wysokość sięga 30 m, a mury mają 3,6 m grubości. Dawniej była więzieniem (z którego podobno nie można było uciec), fortecą, pałacem, a nawet zoo.

Londyn  Tower of London
Londyn | Tower of London (by xiquinho )

Trafalgar Square

W centralnej części miasta znajduje się Trafalgar Square, plac na którym odbywają się najważniejsze uroczystości. Na środku znajduje się 55–metrowa Kolumna Nelsona. Zobaczymy tu również wiele pomników, np. króla Jerzego IV.

Londyn | Trafalgar Square
Londyn | Trafalgar Square (by 40139809@N00 )

Pałac Buckingham

Będąc w Londynie, nie sposób nie odwiedzić Pałacu Buckingham – oficjalnej rezydencji brytyjskich monarchów. Budowla powstała w 1703 roku. Warto tu być o 11:30 kiedy następuje oficjalna zmiana warty. Część pałacu można zwiedzać. Bilet wstępu wynosi 20 funtów.

Londyn | Pałac Buckingham
Londyn | Pałac Buckingham (by jimmyharris )

London Eye

Podczas naszej wizyty w Londynie nie możemy pominąć London Eye – największego na świecie koła widokowego. Koło ma 135 m a pełny obrót trwa 30 minut. London Eye zostało otwarte 31 grudnia 1999 roku, ale z powodów technicznych musieli je zamknąć i ponownie otworzyli w marcu 2000 roku.

Londyn | Widok na London Eye
Londyn | Widok na London Eye (by rotia )

Big Ben

Symbolem Londynu jest Big Ben. Wieża została zbudowana w 1834 roku, po tym jak spłonęła część parlamentu. Zegar został zbudowany w 1854 roku. 1976 roku miała miejsce usterka, w wyniku której zegar przez rok był zatrzymany.

Londyn | Big Ben nocą
Londyn | Big Ben nocą (by never_house )

Kensington Gardens

Kensington Gardens to jedne z parków królewskich. Znajdują się w samym centrum Londynu i nazywane są „zielonymi płucami”. Na około 275 akrach znajdują się liczne fontanny, rzeźby oraz pomniki. Jest to idealne miejsce na odpoczynek z dala od ulicznego zgiełku.

Londyn | Kensington Gardens
Londyn | Kensington Gardens (by aguichard )

Oxford Street

Jest to ulubione miejsce osób kochających zakupy. Oxford Street to najdłuższa na świecie ulica ze sklepami. Na 2,5 km mieści się około 300 sklepów. Znajdziemy tu takie sklepy jak: H&M, Primark czy Mango. Bez problemu dostaniemy się tu autobusem lub metrem.

Zainteresują Cię również

10 potraw i przysmaków, które warto spróbować w Portugalii 10 potraw i przysmaków, które warto spróbować w Portugalii
Portugalia słynie z wyśmienitej, bardzo różnorodnej kuchni. Będąc tam, chciałoby się spróbować wszystkiego, ale...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
Muzeum Brytyjskie (British Museum) Muzeum Brytyjskie (British Museum)
Gdzie poza Grecją znajdziemy jedną z oryginalnych kariatyd Erechtejonu? W British Museum. Gdzie poza Egiptem...
10 miejsc, które warto zobaczyć w Dubrowniku 10 miejsc, które warto zobaczyć w Dubrowniku
Dubrownik uważane jest za jedno z najpiękniejszych miast Chorwacji. Zobaczymy tu wiele wspaniałych zabytków i...
Tunezja – strzał w 10! Tunezja – strzał w 10!
Tunezja, śródziemnomorski kraj w północnej Afryce jest rajem dla turystów. Słoneczna pogoda, ciepłe morze, bogata...
Safakis Safakis
Safakis (صفاقس) to duża metropolia na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jego największą atrakcją jest medyna, która...

Londyn | Oxford Street w Londynie
Londyn | Oxford Street w Londynie (by hutchee )

 

Przeczytaj również

Czy będziemy podróżować bezpieczniej?

Z jednej strony bajeczny Cypr kusi lazurem wód, złotym piaskiem plaż czy magicznymi skalistymi wybrzeżami, z drugiej – obawiamy się…

Kto lwowskie piwo pije, ten 100 lat pożyje!

We Lwowie pojawił się nowy pomnik mnicha-piwowara z beczką piwa na ramieniu. Pomnik stanął na prospekcie Wolności.

Spacer po Wilnie

Wilno to niezwykle piękne miasto z ogromną średniowieczną starówką – ponoć najlepiej zachowaną w Europie. Spacer po litewskiej stolicy będzie…

Położenie i warunki naturalne Chorwacji

Chorwacja jest krajem troistej natury: ze względu na swe w większości nadmorskie położenie oraz bliskie sąsiedztwo Włoch i Grecji można…

Flaga, herb i hymn narodowy Chorwacji

Flagę Chorwacji tworzą trzy poziome pasy w kolorach: czerwonym, białym i niebieskim. W samym centrum umieszczony jest herb Chorwacji. Flaga…

Chorwacja – placówki dyplomatyczne

Wśród przedstawicielstw dyplomatycznych akredytowanych w Polsce nie brak oczywiście Ambasady Republiki Chorwacji, która znajduje się w Warszawie przy ulicy Ignacego…

Sery z wyspy Pag

Chorwacja słynie nie tylko z doskonałych win czy oliwy z oliwek. Kraj ten może poszczycić się również produkcją wielu rodzajów…

Guimaraes

Guimarães, dawniej nazywane Vimaranes, to miasto często określane mianem kolebki Portugalii. Położone jest w północnej części kraju w podregionie Ave.