Jaka jest pogoda w Wiedniu w ciągu roku? Jaki panuje tam klimat? Można by odpowiedzieć krótko, że pod tym względem Wiedeń jest podobny do Monachium. W stolicy Austrii panuje typowy klimat kontynentalny z gorącymi latami i mroźnymi zimami.

Dzienne temperatury przekraczają latem nawet 30°C, ale jest też w Wiedniu wiele przyjemnych letnich nocy, kiedy temperatury nie spadają poniżej 20°C. Natomiast zimą termometry wskazują zwykle temperatury poniżej zera, bywają też dłuższe okresy mrozu.

Wieden | Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Wieden | Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu (by dottore03 na licencji Pixabay)

Opady deszczu i śniegu

Tam, gdzie temperatury spadają poniżej zera pojawiają się oczywiście opady śniegu. Ilość dni z opadami jest w Wiedniu rozłożona prawie równomiernie na cały rok i waha się od 7 do 9 dni w ciągu miesiąca. Nieprzyjemne bywają deszczowe dni na wiosnę i jesienią, kiedy temperatury utrzymują się w przedziale jednocyfrowym. Latem dni z opadami oznaczają często tylko niewielką burzę wieczorem, która przynosi przyjemne orzeźwienie. Opady zimą w formie śni też mogą być przyjemne, stwarzają bowiem określony romantyczny nastrój.egu

Jaka jest najlepsza pora na podróż do Wiednia?

Większość turystów odwiedza stolicę Austrii latem. W tym czasie muzea są przepełnione, a ceny hotelowe odpowiednio wysokie. Przed wieloma atrakcyjnymi obiektami tworzą się długie kolejki, a podczas fotografowania ma się na zdjęciach mnóstwo obcych osób. Kiedy w pełni lata temperatura przekracza 30°C, zwiedzanie parków i pałacowych ogrodów, np. Schönbrunn, nie sprawia przyjemności. Również spacery po mieście trudno wtedy nazwać miłą rozrywką.


Wiosna i jesień

Najprzyjemniejszy jest Wiedeń wiosną i jesienią, przede wszystkim wtedy, gdy temperatury wahają się wokół 20°C. W licznych parkach można cieszyć się widokiem świeżej zieleni i kwiatów, a jesienią podziwiać kolorowe morze liści, zanim drzewa i krzewy zrzucą je przed zimą. Poza tym, w tym okresie nie ma w Wiedniu tylu turystów, co latem.

Wieden | Glorieta w Schönbrunn

Wieden | Glorieta w Schönbrunn (by clemenspilar na licencji Pixabay)

Zima

Również zimą Wiedeń posiada swój urok. Jeśli akurat leży w mieście śnieg, wszystko wygląda, jakby jaśniejsze; w nocy śnieg odbija światła i miasto jest pięknie oświetlone. Oczywiście, na zimową podroż do Wiednia trzeba zabrać ciepłą odzież. Wiatry mogą potęgować uczucie chłodu. Trzeba też mieć świadomość, że zimą wiedeńskie niebo jest często zachmurzone i zdjęcia z błękitem w tle będą raczej rzadkością.

Bez względu na to, w jakie porze roku wybieracie się do Wiednia, trzeba mieć ze sobą ubranie na różne warunki pogodowe. Często nawet latem przez wiele dni może przydać się sweter. Do obowiązkowej części podróżnego bagażu należy parasol, ponieważ deszcz może się przytrafić w każdym czasie.

Wybierając się do Wiednia należy też zabrać ze sobą dobre buty. Szpilki mogą wprawdzie dobrze wyglądać podczas zwiedzania pałacu, ale już pałacowym ogrodzie staną się tylko męką. Wiedeń jest miastem, gdzie się dużo chodzi, dlatego wygodne i mocne buty są takie ważne. Ze względu na częste deszcze, przyda się zapasowa para obuwia.

Wieden | Jedna ze staromiejskich uliczek Wiednia

Wieden | Jedna ze staromiejskich uliczek Wiednia (by natalliami na licencji Pixabay)

Zainteresują Cię również

Położenie i warunki naturalne Dubaju Położenie i warunki naturalne Dubaju
Emirat Dubaju leży nad Zatoką Perską, pomiędzy emiratami Abu Zabi i Szardża. Należąca do Dubaju enklawa Hatta...
Kiedy jechać do Norwegii? Kiedy jechać do Norwegii?
Chociaż Norwegia leży na tej samej szerokości geograficznej co Alaska, na większej części terytorium kraju panuje...
Wenezuela - kraj różnorodności Wenezuela - kraj różnorodności
Mężczyznom Wenezuela kojarzy się przede wszystkim z najpiękniejszymi na świecie kobietami, wyśmienitym rumem i...
Pekin Pekin
Pekin - tętniące życiem ogromne miasto. Nowoczesne drapacze chmur i ekskluzywne sklepy tworzą kontrast z małymi,...
Praga – geograficzne abc Praga – geograficzne abc
Stolica Republiki Czeskiej leży dokładnie w centrum kraju. Rozciąga się na obszarze niemal pół tysiąca kilometrów...
Położenie i warunki naturalne Chorwacji Położenie i warunki naturalne Chorwacji
Chorwacja jest krajem troistej natury: ze względu na swe w większości nadmorskie położenie oraz bliskie sąsiedztwo...