Austria - pogoda, klimat, waluta. Na odkrycie czeka Wiedeń, Eisenstadt i Tyrol i inne informacje.

Wiedeń – słodki zawrót głowy

Najpiękniejsze zabytki secesji, eleganckie cukiernie i kawiarnie, walce Straussa, Mozart i cesarzowa Sissi – to pierwsze skojarzenia, które przywołuje na myśl Wiedeń, jedna z najwytworniejszych europejskich stolic.

Pamiątki z Austrii

Nieodłącznym elementem każdego udanego wyjazdu jest zakup pamiątek. Niemal każdy podróżnik ma wewnętrzne pragnienie, aby przybliżyć bliskim choć część tego, co miał okazję zobaczyć, przeżyć czy posmakować w czasie wycieczki.

Kiedy jechać do Wiednia?

Jaka jest pogoda w Wiedniu w ciągu roku? Jaki panuje tam klimat? Można by odpowiedzieć krótko, że pod tym względem Wiedeń jest podobny do Monachium. W stolicy Austrii panuje typowy klimat kontynentalny z gorącymi latami i mroźnymi zimami.

Kiedy jechać do Austrii?

Termin wyjazdu zależy niewątpliwie od klimatu i pogody w danym kraju, a w przypadku Austrii proste przyporządkowanie jej strefy klimatycznej nie jest możliwe.

Euro - waluta Austrii

Z dniem 1 stycznia 2002 roku Austria dołączyła do krajów strefy euro. Szyling austriacki  został zastąpiony wspólną walutą euro. Szyling był wówczas wymieniany wg parametru: 1 EUR = 13.7603 ATS.

Euro - środek płatniczy w Wiedniu

Szyling austriacki dzielący się na 100 groszy należy już do przeszłości, 1 stycznia 2002 roku zastąpiła go wspólna waluta europejska – euro (€). Austria przystąpiła wówczas do unii monetarnej wewnątrz Unii Europejskiej.

Eisenstadt – austriackie winnice u podnóża Gór Litawskich

Wolne miasto Eisenstadt (po węgiersku: Kismarton, po chorwacku: Željezno) jest stolicą kraju związkowego Burgenland. Z liczbą nieco ponad 13 tysięcy mieszkańców jest najmniejszą stolicą kraju związkowego w Austrii.

Austria – Nad pięknym modrym Dunajem...

Pośród zieleni traw wiją się różowe, białe i czerwone spirale kwiatów, po parkowych ścieżkach przemykają ptaki i wiewiórki, spoza drzew wylania się zaś przepiękna, jasnożółta fasada pałacu – letniej rezydencji Marii Teresy – Schönbrunn zapiera dech w piersiach...

Narty w Austrii – Saalbach-Hinterglemm

Jeśli nie z Mozartem i wiedeńskimi balami, Austria kojarzy się z nartami. Z nartami w Alpach. Choć do niedawna zagraniczny wyjazd na narty mógł wydawać się luksusem, dziś coraz więcej Polaków decyduje się na takie spędzenie zimowych wakacji.