Wolne miasto Eisenstadt (po węgiersku: Kismarton, po chorwacku: Željezno) jest stolicą kraju związkowego Burgenland. Z liczbą nieco ponad 13 tysięcy mieszkańców jest najmniejszą stolicą kraju związkowego w Austrii.
Austria | Pałac Esterházy, Eisenstadt (Burgenland) (by elduderino69 na licencji Pixabay)
Trochę historii
Przed naszą erą region miasta był częścią celtyckiego królestwa Noricum. Później, za czasów rzymskich, dzisiejsze Eisenstadt leżało w prowincji Pannonia. Jak dowodzą wykopaliska, okolice Eisenstadt były zasiedlone już w okresie halsztackim (800-450 p.n.e.). Nieco później osiedlili się tutaj Celtowie i Rzymianie. Podczas Wędrówki Ludów żyły tutaj różne narody germańskie i Hunowie.
Eisenstadt pojawiło się po raz pierwszy w 1118 r. jako „castrum ferrum” (żelazny gród). Pierwsza pisemna wzmianka o mieście pochodzi z 1264 r i dotyczy „minor Mortin”. W 1373 r. miasto stało się własnością węgierskiego rodu Kanizsai. Nowi właściciele kazali umocnić mury i wewnątrz nich wznieśli warowny zamek. Z tego okresu pochodzi także nazwa „Eysenstat” (mocne, żelazne, stąd Eisenstadt). W 1388 r. miasto otrzymało przywilej targowy.
Położenie
Eisenstadt leży u podnóża Gór Litawskich na opadającym stopniowo ku dolinie rzeki Wulka tarasie, na wysokości 182 m n.p.m. Ukształtowanie terenu wymuszało początkowo rozbudowę miasta wzdłuż osi wschód-zachód. Dopiero z czasem zaczęto przekraczać na południu dolinę Wulka, a w ostatnich latach również góry na północy, gdzie powstają coraz to nowe winnice.
Wysoki na ponad 400 m grzebień Gór Litawskich, porośnięty gęstym lasem liściastym, osłania obszar Eisenstadt i powoduje, że w sprzyjających warunkach klimatycznych dojrzewają winogrona, morele, brzoskwinie i migdały otaczając miasto ze wszystkich stron.
Austria | Spacer po Eisenstadt (Photowalk Eisenstadt by Photowalk na licencji CC BY-ND 2.0)
Co warto zobaczyć w Eisenstadt?
Lista chronionych prawem zabytkowych obiektów w Eisenstadt liczy 234 pozycje. Należą do nich m.in.:
Muzea
- Dom Haydna
Dwukondygnacyjny budynek został wzniesiony w pierwszej połowie XVIII w. Obecnie służy, jako muzeum i pokazuje prywatne życie Haydna. Eksponowane są ówczesne sprzęty i oryginalne instrumenty muzyczne, jak fortepian z 1780 r. i organy.
Równocześnie z domem kupił Haydn w 1766 r. położony wówczas poza murami miejskimi ogród warzywny. Razem z żoną hodowali w nim zioła do kuchni, a także różne rośliny ozdobne. W roku 2002 ogród został odnowiony i na nowo urządzony w stylu barokowym.
- Krajowe Muzeum Burgenland
- Austriackie Muzeum Żydowskie
- Muzeum Diecezjalne
- Muzeum Straży Pożarnej
Austria | Malownicze uliczki Eisenstadt (Dom Haydna) (Hadyn Museum, Eisenstadt, Burgenland by Karen Bryan na licencji CC BY-ND 2.0)
Budowle sakralne
- Kościół Haydna
- Katedra św. Marcina
Pierwsza wzmianka o kaplicy poświęconej św. Marcinowi pochodzi z roku 1264. wtedy też dzisiejsze Eisenstadt otrzymało nazwę „Minor Martin”. W obrębie dzisiejszego prezbiterium widać zachowany z tamtej kaplicy romański fundament. Katedra słynie z koncertów muzyki kościelnej oraz utworów Haydna.
- Kościół franciszkański i klasztor św. Michała
- Synagoga w Austriackim Muzeum Żydowskim
- Stary i nowy cmentarz żydowski
Pałace
- Pałac Esterházy z parkiem pałacowym
- Pałac myśliwski książąt Esterházy
Inne budowle
- Koszary
- Mauzoleum Haydna
- Leinnerhaus
- Ratusz
Austria | Winnice z regionu Burgenland (Vineyards Illmitz Austria - 2 by Andrew Nash na licencji CC BY-SA 2.0)
Zainteresują Cię również