Termin wyjazdu zależy niewątpliwie od klimatu i pogody w danym kraju, a w przypadku Austrii proste przyporządkowanie jej strefy klimatycznej nie jest możliwe.

Wprawdzie zalicza się Austrię umownie do strefy umiarkowanej, jednak duża rozpiętość kraju z zachodu na wschód oraz bardzo urozmaicona topografia tworzą mocno zróżnicowany regionalnie klimat.

Austria | Zima w Alpach jest naprawdę piękna.

Austria | Zima w Alpach jest naprawdę piękna. (by Traveliger all rights reserved)

Austria należy do najbardziej górzystych krajów Europy. Dużą część terytorium zajmują Alpy. Szczyty górskie sięgają ponad 3700 metrów, a w wysokich położeniach śnieg utrzymuje się lokalnie przez cały rok. Alpy z ich licznymi dolinami odgrywają z pewnością bardzo istotną rolę w kształtowaniu klimatu Austrii.

Poza górami jest też w Austrii kilka nisko położonych regionów, przede wszystkim na północy i wschodzie wzdłuż Dunaju do granicy węgierskiej. Na południowym wschodzie z kolei klimat Austrii może nawet przybierać charakter śródziemnomorski.

Zmienna pogoda Austrii

Patrząc na cały kraj, widać w Austrii stosunkowo zmienną pogodę. Latem jest zwykle najbardziej deszczowo, jednak opady są raczej krótkotrwałe i niezbyt gwałtowne. Zimy w Austrii są bardzo wyraźnie zaznaczone i najczęściej bardzo mroźne, przede wszystkim w dolinach i w niższych położeniach mogą występować znaczne spadki temperatur. Najzimniej jest wtedy, gdy wiatry wschodnie przynoszą mroźne powietrze z Europy Wschodniej i Rosji.

Austria | W górach pogoda bardzo szybko się zmienia.

Austria | W górach pogoda bardzo szybko się zmienia. (by Traveliger all rights reserved)

Lata w Austrii wykazują wyższą liczbę godzin słonecznych niż w Europie Północno-Zachodniej, ale niższą w porównaniu z krajami południowymi Europy. W lipcu w Austrii można liczyć swobodnie na dziesięć godzin słońca, natomiast w styczniu – tylko na dwie.

Pod względem klimatycznym można podzielić Austrię na trzy regiony:

Alpy

Region najbardziej polecany zimą narciarzom. Warunki śniegowe są tutaj z reguły bardzo dobre. Zimą bywa często bardzo słonecznie, przy czym w dolinach również bardzo zimno. Latem pogoda może się szybko zmieniać. Pewną osobliwością jest tutaj foehn - porywisty, ciepły i suchy wiatr wiejący ku dolinom. Ten alpejski wiatr pojawia się najczęściej pod koniec zimy albo wiosną.

Dolina Dunaju z Wiedniem

Region Dunaju, a także okolice Wiednia zaliczane są do najsuchszych regionów Austrii. Zimą pada tutaj niewiele, ale może być bardzo zimno i śnieg utrzymuje się przez dłuższy czas. Ten region można pod względem klimatu porównać np. do Bawarii. Latem jest zwykle przyjemnie ciepło.

Austria | Letnie wędrówki są równie ekscytujące jak te zimowe.

Austria | Letnie wędrówki są równie ekscytujące jak te zimowe. (by Traveliger all rights reserved)

Południowy Wschód

Lato może być tutaj naprawdę ciepłe, ale w zasadzie tylko w osłoniętych dolinach. Kiedy zrobi się słonecznie, ta część Austrii może zaskoczyć klimatem niemal śródziemnomorskim. Co prawda, te okresy pięknej pogody mogą być szybko przerwane przez złą pogodę z gwałtownymi burzami. Zimy bywają na południowym wschodzie Austrii bardzo mroźne.

Czas na wyjazd do Austrii jest odpowiedni przez cały rok, a konkretny termin zależy głównie od celu podróży. Zwiedzanie miast jest możliwe o każdej porze roku, chociaż większość turystów wybiera się w tym celu wiosną, latem lub jesienią.

Zima w Alpach

Zima w Alpach zachęca do przyjazdu miłośników wszelkich sportów zimowych, wyżej położone regiony górskie mają zapewniony śnieg od grudnia do marca.

Austria | Zimowe szaleństwo w Alpach

Austria | Zimowe szaleństwo w Alpach (by Traveliger all rights reserved)

Letnie wspinaczki

Lato i jesień, to z kolei najlepsza pora na górskie wspinaczki.

Sporty wodne na alpejskich jeziorach, to raczej miesiące letnie, chociaż jeziora Karyntii i Burgenlandu dają możliwość uprawiania tych dyscyplin sportu zarówno wiosną, jak w jesieni. W Salzburgu natomiast wiosną i jesienią zdarzają się długie okresy złej pogody i czasem przez dwa tygodnie może intensywnie padać. Kiedy to zjawisko pogodowe zdarzy się zimą, gwarantuje doskonałe warunki śniegowe. 

Zainteresują Cię również

Klimat Chin Klimat Chin
Rozległe terytorium Chin sprawia, iż kraj ten znajduje się w zasięgu aż trzech stref klimatycznych: zwrotnikowej,...
Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Chorwacja w czasie deszczu Chorwacja w czasie deszczu
Bywa, że nie zawsze pogoda na urlopie dopisuje. Nawet w tak słonecznym kraju, jakim jest Chorwacja, możemy natrafić...
Klimat i pogoda w Dubaju Klimat i pogoda w Dubaju
Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najgorętszych państw świata. Średnia temperatura latem w Dubaju to aż 42°C...
Klimat Hiszpanii Klimat Hiszpanii
Hiszpania jest krajem kojarzonym głownie ze słoneczną pogodą i wysokimi temperaturami, jednak w niektórych jej...
Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...