Termin wyjazdu zależy niewątpliwie od klimatu i pogody w danym kraju, a w przypadku Austrii proste przyporządkowanie jej strefy klimatycznej nie jest możliwe.
Wprawdzie zalicza się Austrię umownie do strefy umiarkowanej, jednak duża rozpiętość kraju z zachodu na wschód oraz bardzo urozmaicona topografia tworzą mocno zróżnicowany regionalnie klimat.
Austria | Zima w Alpach jest naprawdę piękna. (by Traveliger all rights reserved)
Austria należy do najbardziej górzystych krajów Europy. Dużą część terytorium zajmują Alpy. Szczyty górskie sięgają ponad 3700 metrów, a w wysokich położeniach śnieg utrzymuje się lokalnie przez cały rok. Alpy z ich licznymi dolinami odgrywają z pewnością bardzo istotną rolę w kształtowaniu klimatu Austrii.
Poza górami jest też w Austrii kilka nisko położonych regionów, przede wszystkim na północy i wschodzie wzdłuż Dunaju do granicy węgierskiej. Na południowym wschodzie z kolei klimat Austrii może nawet przybierać charakter śródziemnomorski.
Zmienna pogoda Austrii
Patrząc na cały kraj, widać w Austrii stosunkowo zmienną pogodę. Latem jest zwykle najbardziej deszczowo, jednak opady są raczej krótkotrwałe i niezbyt gwałtowne. Zimy w Austrii są bardzo wyraźnie zaznaczone i najczęściej bardzo mroźne, przede wszystkim w dolinach i w niższych położeniach mogą występować znaczne spadki temperatur. Najzimniej jest wtedy, gdy wiatry wschodnie przynoszą mroźne powietrze z Europy Wschodniej i Rosji.
Austria | W górach pogoda bardzo szybko się zmienia. (by Traveliger all rights reserved)
Lata w Austrii wykazują wyższą liczbę godzin słonecznych niż w Europie Północno-Zachodniej, ale niższą w porównaniu z krajami południowymi Europy. W lipcu w Austrii można liczyć swobodnie na dziesięć godzin słońca, natomiast w styczniu – tylko na dwie.
Pod względem klimatycznym można podzielić Austrię na trzy regiony:
Alpy
Region najbardziej polecany zimą narciarzom. Warunki śniegowe są tutaj z reguły bardzo dobre. Zimą bywa często bardzo słonecznie, przy czym w dolinach również bardzo zimno. Latem pogoda może się szybko zmieniać. Pewną osobliwością jest tutaj foehn - porywisty, ciepły i suchy wiatr wiejący ku dolinom. Ten alpejski wiatr pojawia się najczęściej pod koniec zimy albo wiosną.
Dolina Dunaju z Wiedniem
Region Dunaju, a także okolice Wiednia zaliczane są do najsuchszych regionów Austrii. Zimą pada tutaj niewiele, ale może być bardzo zimno i śnieg utrzymuje się przez dłuższy czas. Ten region można pod względem klimatu porównać np. do Bawarii. Latem jest zwykle przyjemnie ciepło.
Austria | Letnie wędrówki są równie ekscytujące jak te zimowe. (by Traveliger all rights reserved)
Południowy Wschód
Lato może być tutaj naprawdę ciepłe, ale w zasadzie tylko w osłoniętych dolinach. Kiedy zrobi się słonecznie, ta część Austrii może zaskoczyć klimatem niemal śródziemnomorskim. Co prawda, te okresy pięknej pogody mogą być szybko przerwane przez złą pogodę z gwałtownymi burzami. Zimy bywają na południowym wschodzie Austrii bardzo mroźne.
Czas na wyjazd do Austrii jest odpowiedni przez cały rok, a konkretny termin zależy głównie od celu podróży. Zwiedzanie miast jest możliwe o każdej porze roku, chociaż większość turystów wybiera się w tym celu wiosną, latem lub jesienią.
Zima w Alpach
Zima w Alpach zachęca do przyjazdu miłośników wszelkich sportów zimowych, wyżej położone regiony górskie mają zapewniony śnieg od grudnia do marca.
Austria | Zimowe szaleństwo w Alpach (by Traveliger all rights reserved)
Letnie wspinaczki
Lato i jesień, to z kolei najlepsza pora na górskie wspinaczki.
Sporty wodne na alpejskich jeziorach, to raczej miesiące letnie, chociaż jeziora Karyntii i Burgenlandu dają możliwość uprawiania tych dyscyplin sportu zarówno wiosną, jak w jesieni. W Salzburgu natomiast wiosną i jesienią zdarzają się długie okresy złej pogody i czasem przez dwa tygodnie może intensywnie padać. Kiedy to zjawisko pogodowe zdarzy się zimą, gwarantuje doskonałe warunki śniegowe.
Zainteresują Cię również





