Stolica Bułgarii jest jednym z najstarszych miast Europy, a mimo to jej dewiza umieszczona w herbie brzmi: „Rośnie, ale się nie starzeje”. Sofia leży w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego.

Jest otoczona górami, jej wysokie położenie (550 m n.p.m.) sprawia, że zimy są śnieżne i chłodne a lata gorące. Temperatura może zmieniać się znacząco w ciągu dnia. Typowe są też różnice między średnimi temperaturami w różnych latach.

Sofia | Kolorowa stolica Bułgarii

Sofia | Kolorowa stolica Bułgarii (Sofia: Sin City HDR by Ann Wuyts na licencji CC BY 2.0)

Lato

Kto lubi gorący klimat powinien odwiedzić Sofię w letnich miesiącach – od czerwca do sierpnia. Przeciętna temperatura wynosi w tym okresie od 19,4°C do 20°C. Wysokie jest w tych miesiącach również prawdopodobieństwa wystąpienia opadów, przeciętnie 13 dni deszczowych w miesiącu. Taka pochmurna, deszczowa pogoda odróżnia Sofię od miast śródziemnomorskich, gdzie lato jest gorące i praktycznie bez opadów. Należy się też liczyć z częstymi mgłami. Bułgarska stolica należy do najbardziej zamglonych miast kraju. Rekord padł w 1948 roku, kiedy mgła utrzymywała się ciągle przez 29 dni (przeciętna wynosi 33 dni w roku).

Zima

Zimą w Sofii bywa zmienna pogoda. Częste są ocieplenia do +10°C i wyżej przy wiatrach z południa. Natomiast zimne masy powietrza z Syberii mogą powodować spadki temperatury do -15°C, rzadko do -20°C i niżej. Stosunkowo niska szerokość geograficzna miasta powoduje, że średnia temperatura rzadko wynosi poniżej zera. Styczeń i luty są najsuchszymi miesiącami w Sofii.

Sofia | Miejski targ

Sofia | Miejski targ (Bulgaria - Sofia - 056 by Kyle Taylor na licencji CC BY 2.0)

Wiosna

Wiosna zaczyna się w Sofii wcześnie i trwa długo. Jesień następuje szybko. Pewną osobliwość stanowi fakt, że drugim najchłodniejszym miesiącem w Sofii jest nie luty, ale grudzień. To również ma związek z niską szerokością geograficzną, na której leży Sofia (ok. 43 stopień). Właśnie w grudniu słońce najsłabiej ogrzewa powietrze, a w lutym to promieniowanie jest już na tyle silne że, średnie maksimum rośnie szybciej, dając wyższą temperaturę przeciętną.

Z pewnością najlepszą porą na wyjazd do Sofii jest wiosna i jesień. Latem bywają często upały i opady deszczu. Zimą natomiast jest w mieście dosyć chłodno i szaro.

Sofia posiada bardzo wiele cennych zabytków, które można zwiedzać o każdej porze roku, bez względu na pogodę. Można też poświęcić czas na wędrówkę po sklepach w poszukiwaniu interesujących pamiątek.

Sofia | Sobór św. Aleksandra Newskiego w Sofii

Sofia | Sobór św. Aleksandra Newskiego w Sofii (Sofia (5) by Ben Kucinski na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać do Norwegii? Kiedy jechać do Norwegii?
Chociaż Norwegia leży na tej samej szerokości geograficznej co Alaska, na większej części terytorium kraju panuje...
Klimat Meksyku Klimat Meksyku
Meksyk charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, głównie ze względu na rozległą powierzchnię i rozciągłość...
Sofia - stolica Bułgarii Sofia - stolica Bułgarii
Sofia jest stolicą i największym miastem Bułgarii. Umiejscowiona jest w zachodniej części kraju, u stóp masywu...
Kiedy jechać na Santorini? Kiedy jechać na Santorini?
Grecka wyspa Santorini, poza Grecją nazywana często: Santoryn, jest najbardziej wysuniętą na południe wyspą...
Kiedy jechać na Ukrainę? Kiedy jechać na Ukrainę?
Ukraina jest wciąż mało popularnym kierunkiem turystycznym, mimo że charakteryzuje się licznymi walorami i jest...
Koronawirus a wyjazd do Azji – kiedy można jechać na Sri Lankę? Kiedy otworzą się granice? Koronawirus a wyjazd do Azji – kiedy można jechać na Sri Lankę? Kiedy otworzą się granice?
Wielu turystów, których podróżnicze plany i marzenia na niemal 1,5 roku pokrzyżowała pandemia koronawirusa,...