Sofia jest stolicą i największym miastem Bułgarii. Umiejscowiona jest w zachodniej części kraju, u stóp masywu Witoszy. W języku greckim słowo "sofia" oznacza "mądrość".
Sofia | Katedra Aleksandra Newskiego (Bulgaria-0442 - St. Alexander Nevsky Cathedral by Dennis Jarvis na licencji CC BY-SA 2.0)
Lokalizacja
Powierzchnia Sofii wynosi 1344km2. Położenie bułgarskiej stolicy jest niezwykle korzystne, ponieważ znajduje się ona w niewielkiej odległości od trzech innych państw: 55 km od granicy serbskiej, 113 km od granicy Republiki Macedonii oraz 183 km od granicy Grecji.
Trochę historii…
W starożytności, Sofia była osadą o nazwie Serdika. Około 29 roku przed naszą erą dzisiejsza stolica Bułgarii została podbita przez Rzymian i zmieniono jej nazwę na Ulipa Serdica. Miasto rozrastało się. Powstawały nowe wieże, łaźnie publiczne i inne świeckie oraz religijne budowle. W tym czasie powstał również amfiteatr.
W 447 roku miasto zostało zniszczone przez Hunów a następnie odbudowane przez Justyniana. Sofia nosiła wówczas nazwę Triadica.
Sofia | Dawny Pałac Królewski (Bulgaria-02887 - National Art Museum by Dennis Jarvis na licencji CC BY-SA 2.0)
W 809 roku, po zdobyciu miasta przez chana Kruma, Sofia nosiła nazwę Sredec. Miejsce to było niezwykle ważną fortecą oraz centrum administracyjnym. Od XII wieku miasto stało się istotnym centrem rzemiosła i handlu. Ważną datą dla miasta był rok 1376, wtedy właśnie uzyskało ono nazwę Sofia.
Przez ponad 400 lat Sofia znajdowała się pod panowaniem Turków osmańskich. W tym czasie wielu mieszkańców Turcji postanowiło osiedlić się w stolicy Bułgarii, dzięki czemu do dziś zauważyć tu można wiele elementów orientalnych.
Atrakcje
Sofia przez znakomitą większość historyków uznawana jest na jedną z najstarszych europejskich stolic, prześcigają ją jedynie Ateny.
Miejscem, które z pewnością warto odwiedzić w bułgarskiej stolicy jest Katedra Aleksandra Newskiego. Zaprojektował ją rosyjski architekt – Aleksander Pomierancew. Sobór umiejscowiony jest w centrum Sofii, w najbardziej widocznym miejscu.
Zaledwie kilka kroków dalej, znajduje się biblioteka Cyryla i Metodiusza, w której przechowywanych jest około 1800 rękopisów i starodruków. Jest to największa biblioteka w Bułgarii.
Sofia | Teatr Narodowy imienia Iwana Wazowa (Ivan Vazov National Theatre, Sofia by Adam Hinett na licencji CC BY-ND 2.0)
Będąc w stolicy Bułgarii warto również zobaczyć inne zabytki, m.in.: meczety (Bania Baszi Dżamija oraz Bujuk Dżamija - dzisiejsze muzeum), Cerkiew Bojańską, Cerkiew św. Petki Samardżijskiej, Cerkiew św. Zofii, Cerkiew Świętej Niedzieli, rosyjską Cerkiew św. Mikołaja, Rotundę św. Jerzego, zabytkowe tureckie łaźnie, Narodowe Muzeum Historyczne, parlament, market Hali czy pałac prezydencki.
Sportowe miasto
Sofia w 1961 oraz 1977 roku organizowała letnią uniwersjadę, natomiast w 1983 i 1989 roku - zimową. Wraz z Turynem miała także okazję gościć uczestników zarówno letnich, jak i zimowych zawodów.
Sofia | Niesamowitego uroku nadają miastu liczne zielone akcenty (Sofia '17 by ☮ na licencji CC BY 2.0)
Zainteresują Cię również