Amerykańska aktorka znana z filmów, takich jak: „Przerwana lekcja muzyki”, „Lara Croft: Tomb Raider” czy „ Oszukana”, to nie tylko bogini seksu i główna bohaterka tabloidów, ale także – a może przede wszystkim – aktywna działaczka humanitarna.

Chorwacja | Agelina Jolie pragnie wesprzeć program rozminowywania Chorwacji

Chorwacja | Agelina Jolie pragnie wesprzeć program rozminowywania Chorwacji (Angelina Jolie by Gage Skidmore na licencji CC BY-SA 2.0)

Jolie z wizytą w Chorwacji

W sierpniu tego roku Jolie odwiedziła Chorwację. Przyjechała tu na zaproszenie swojego przyjaciela, Rade Šerbedžiji, założyciela chorwackiego teatru Ulysses. Aktorka gościła na jednym z jego przedstawień – „Król Lear”, które odbywało się na wyspie Mali Brijun. Jak zgodnie donoszą media, Jolie była zachwycona spektaklem i główną rolą swojego przyjaciela.

Wizyta Jolie w Chorwacji nie skończyła się tylko na rozrywce i wymianie uprzejmości z prezydentem i dziennikarzami. Aktorka zainteresowała się prowadzoną w kraju akcją usuwania pozostałych po wojnie z lat 90. min przeciwpiechotnych, które wciąż stanowią zagrożenie mieszkańców wielu chorwackich miast i miasteczek.

Dla uspokojenia turystów, należy podkreślić, że główne drogi i rejony turystyczne kraju są rozminowane, a pozostałe posiadają odpowiednie oznaczenia, nie oznacza to jednak, ze problem nie istnieje.

„Chorwacja bez min”

Na oficjalnym śniadaniu z prezydentem Chorwacji, Ivo Josipovicem, które miało miejsce w sobotę, Jolie wyraziła swoje zdziwienie faktem, iż także Chorwacja zmaga się z takim zagrożeniem. Aktorka zna problem min z własnego doświadczenia, gdyż w jej domu w Kambodży znaleziono swego czasu aż 48 niebezpiecznych ładunków tego typu. Na spotkaniu obecna była także przewodnicząca fundacji „Chorwacja bez min”.

Wsparcie Ageliny Jolie bardzo przyda się programowi rozminowywania Chorwacji, którego główną bolączką jest brak odpowiednich funduszy. Tak znana osoba z pewnością zwiększy zainteresowanie tą, jakże ważną sprawą i być może przyciągnie więcej ofiarodawców.

Zainteresują Cię również

Co wolno, a czego nie wolno robić w Dubaju Co wolno, a czego nie wolno robić w Dubaju
Dubaj to miasto niezwykłe, oczarowujące atmosferą luksusu, bajeczną architekturą, przepięknymi widokami i niezwykłą...
Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...
Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...
Kubański taniec Kubański taniec
Każdy, kto widział drugą część głośnego „Dirty Dancing – Havana Nights” – nie mógł nie zapamiętać, że Amerykanie to...
Egipt – język i podstawowe zwroty Egipt – język i podstawowe zwroty
Językiem używanym w Egipcie jest język arabski. W użyciu jest przede wszystkim dialekt egipski (masri),...
Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek
O Kaplicy Sykstyńskiej w Pałacu Watykańskim powiedziano już wiele, nie będziemy więc powielać kwiecistych opisów na...