Chorwacja to klimatyczne miasta, piękne plaże i cała gama turystycznych atrakcji, nic więc dziwnego, ze jest to idealny cel letnich wakacji. Poznawanie zakątków tego niesamowitego kraju może być wspaniałą przygodą.

Historia starożytna Chorwacji

Warto zainteresować się przede wszystkim tajemnicami przeszłości chorwackich ziem, na których wznosili swe budowle władcy najpotężniejszego imperium starożytnego świata.

Chorwacja | Rzymskie ruiny w Splicie
Chorwacja | Rzymskie ruiny w Splicie (by adam_jones)

Człowiek Neandertalski w Chorwacji

W 1899 roku na stanowisku Hušnjakowa Gora w pobliżu Krapiny odkryto skamieniałe szczątki należące do jednego z naszych praprzodków - Homo sapiens neanderthalensis. Trwającą sześć lat ekspedycją wykopaliskową kierował wybitny chorwacki archeolog i paleontolog Dragutin Gorjanović-Kramberger. Odkryto wówczas aż 876 pojedynczych fragmentów kości hominidów i zwierząt plejstocenu, które stanowią jedną z największych kolekcji tego typu na skalę światową. Odkryte części szkieletu Neandertalczyka datowane są na ok. 100 tysięcy lat p.n.e. Najprawdopodobniej należały one do kilkudziesięciu osobników różnej płci i wieku, co umożliwiło przeprowadzenie wielu badań porównawczych nad gatunkiem.

Ze szczegółami zapoznać się na stronie: www.krapina.com.

Kultury eneolitu i epoki brązu

  • Kultura vučedolska
  • Kultura bjelobrdska
  • Kultura daljska
  • Kultura sopocka

Kolonizacja grecka

Specyficzną kulturę Chorwacji ukształtowały na przestrzeni wieków jej burzliwe dzieje. Przybysze z różnych stron świata zaszczepiali na jej ziemiach przeróżne nowinki. Tak podziwiane dziś przez turystów oliwne gaje i kuszące winnice Chorwacja zawdzięcza wizycie Greków z IV w. p.n.e. Wówczas to przybyli z Sycylii Dorowie zaczęli zakładać u wybrzeży dzisiejszej Chorwacji swe kolonie handlowe. Do najważniejszych z nich należały: Issa (na wyspie Vis), Lumbarda (na Korčuli), Trogir, Stobreč, Solin (dzisiejsza Salona), Cavtat. Grecy przynieśli ze sobą ponadto umiejętność budowy statków i wyrabiania ceramiki oraz pismo.

Chorwacja | Rzymski amfiteatr w Puli
Chorwacja | Rzymski amfiteatr w Puli (by gus_the_mouse)

Śladami Rzymian

Zadar – w mieście tym zachował się oryginalny rzymski plan ulic.

Split – to dawne rzymskie Spalatum. W III w n. e. wzniesiono tu wspaniały pałac cesarza Dioklecjana, który dziś jest jedną z najlepiej zachowanych rzymskich budowli na świecie. Doskonały stan zachowania starożytnej architektury miasto zawdzięcza późniejszym osadnikom, którzy wznosili swe rezydencje i kościoły w obrębie murów pałacu nie burząc jego struktury. Monument wznosi się tuż nad zatoką. Owa forteca łączyła w sobie architekturę bogatej willi i obozu wojskowego, a jej wymiary wynoszą 215x180 m. Turyści mogą zwiedzać odkopane sale podziemi pałacu oraz otoczony kolumnami dziedziniec. Zachowały się także należące do kompleksu ruiny mauzoleum Dioklecjana i świątyni Jupitera.

Solin – starożytna Salona uchodzi za jedno z najciekawszych odkryć archeologicznych Chorwacji. Była to niegdyś stolica rzymskiej prowincji - Dalmacji. W mieście zachowały się starożytne mury miejskie, akwedukt i ruiny łaźni rzymskiej a także brama – Porta Caesarea z zachowanym fragmentem drogi. Na zachodnim krańcu salony znajdują się ruiny amfiteatru z II w. n. e.

Poreč – to dawne Parentium: rzymskie miasto założone na zachodnim wybrzeżu Istrii. Główna ulica starożytnego miasta - decumanus (biegnąca na osi wschód – zachód) do dziś pełni swoją pierwotną funkcję. W starej części miasta zachowały się ruiny dwóch świątyń rzymskich.

Chorwacja | Detal z Pałacu Dioklecjana w Splicie
Chorwacja | Detal z Pałacu Dioklecjana w Splicie (by isawnyu)

Pula – to starożytna kolonia rzymska - Polensium. Najznakomitszym zabytkiem miasta są doskonale zachowane ruiny amfiteatru Wespazjana z I w n. e. Budowla ta mogła pomieścić aż 23 tysiące osób. Owo „muzeum na wolnym powietrzu” mieści się nad zatoką na północny-wschód od starego miasta. Dziś zamiast krwawych walk gladiatorów odbywają się w amfiteatrze innego typu igrzyska – festiwale filmowe. W Puli zachowały się ponadto ruiny rzymskiego forum, dziś pełnego kawiarenek i pieszych (bynajmniej nie w togach). W północno-wschodniej części placu mieści się monumentalna świątynia Augusta. Do innych materialnych pozostałości po Imperium Łuk Triumfalny Sergiusza z 27 r. n. e. i rzymskie mury obronne.

Krk – w I w p. n. e. była to rzymska osada Curicum.

Brijuni – ruiny willi rzymskiej z I w n.e.

Dzieła rzymskich rzeźbiarzy podziwiać można w ogrodach na tyłach muzeów archeologicznych w Zagrzebiu i Puli.

Muzea archeologiczne

Chorwacja | Solin
Chorwacja | Solin (by atbaker)

Zainteresują Cię również

Zamek w Kyrenii Zamek w Kyrenii
Na północnym brzegu wyspy, w tureckiej części Cypru, położony jest zamek w Kyrenii. Z antycznego miasta, które...
Praga Praga
Idealnie harmonizujące ze sobą historyczne i nowoczesne style architektoniczne, wspaniałe mosty, niezapomniane...
Flaga, herb i hymn narodowy Chorwacji Flaga, herb i hymn narodowy Chorwacji
Flagę Chorwacji tworzą trzy poziome pasy w kolorach: czerwonym, białym i niebieskim. W samym centrum umieszczony...
Muzeum Brytyjskie (British Museum) Muzeum Brytyjskie (British Museum)
Gdzie poza Grecją znajdziemy jedną z oryginalnych kariatyd Erechtejonu? W British Museum. Gdzie poza Egiptem...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Bodhi – Drzewo Oświecenia Bodhi – Drzewo Oświecenia
Powszechne jest przekonanie, że Siddhattha doznał Oświecenia podczas medytacji u stóp drzewa. W przekazach Buddy o...