Chorwacja to klimatyczne miasta, piękne plaże i cała gama turystycznych atrakcji, nic więc dziwnego, ze jest to idealny cel letnich wakacji. Poznawanie zakątków tego niesamowitego kraju może być wspaniałą przygodą.

Historia starożytna Chorwacji

Warto zainteresować się przede wszystkim tajemnicami przeszłości chorwackich ziem, na których wznosili swe budowle władcy najpotężniejszego imperium starożytnego świata.

Chorwacja | Rzymskie ruiny w Splicie
Chorwacja | Rzymskie ruiny w Splicie (by adam_jones)

Człowiek Neandertalski w Chorwacji

W 1899 roku na stanowisku Hušnjakowa Gora w pobliżu Krapiny odkryto skamieniałe szczątki należące do jednego z naszych praprzodków - Homo sapiens neanderthalensis. Trwającą sześć lat ekspedycją wykopaliskową kierował wybitny chorwacki archeolog i paleontolog Dragutin Gorjanović-Kramberger. Odkryto wówczas aż 876 pojedynczych fragmentów kości hominidów i zwierząt plejstocenu, które stanowią jedną z największych kolekcji tego typu na skalę światową. Odkryte części szkieletu Neandertalczyka datowane są na ok. 100 tysięcy lat p.n.e. Najprawdopodobniej należały one do kilkudziesięciu osobników różnej płci i wieku, co umożliwiło przeprowadzenie wielu badań porównawczych nad gatunkiem.

Ze szczegółami zapoznać się na stronie: www.krapina.com.

Kultury eneolitu i epoki brązu

  • Kultura vučedolska
  • Kultura bjelobrdska
  • Kultura daljska
  • Kultura sopocka

Kolonizacja grecka

Specyficzną kulturę Chorwacji ukształtowały na przestrzeni wieków jej burzliwe dzieje. Przybysze z różnych stron świata zaszczepiali na jej ziemiach przeróżne nowinki. Tak podziwiane dziś przez turystów oliwne gaje i kuszące winnice Chorwacja zawdzięcza wizycie Greków z IV w. p.n.e. Wówczas to przybyli z Sycylii Dorowie zaczęli zakładać u wybrzeży dzisiejszej Chorwacji swe kolonie handlowe. Do najważniejszych z nich należały: Issa (na wyspie Vis), Lumbarda (na Korčuli), Trogir, Stobreč, Solin (dzisiejsza Salona), Cavtat. Grecy przynieśli ze sobą ponadto umiejętność budowy statków i wyrabiania ceramiki oraz pismo.

Chorwacja | Rzymski amfiteatr w Puli
Chorwacja | Rzymski amfiteatr w Puli (by gus_the_mouse)

Śladami Rzymian

Zadar – w mieście tym zachował się oryginalny rzymski plan ulic.

Split – to dawne rzymskie Spalatum. W III w n. e. wzniesiono tu wspaniały pałac cesarza Dioklecjana, który dziś jest jedną z najlepiej zachowanych rzymskich budowli na świecie. Doskonały stan zachowania starożytnej architektury miasto zawdzięcza późniejszym osadnikom, którzy wznosili swe rezydencje i kościoły w obrębie murów pałacu nie burząc jego struktury. Monument wznosi się tuż nad zatoką. Owa forteca łączyła w sobie architekturę bogatej willi i obozu wojskowego, a jej wymiary wynoszą 215x180 m. Turyści mogą zwiedzać odkopane sale podziemi pałacu oraz otoczony kolumnami dziedziniec. Zachowały się także należące do kompleksu ruiny mauzoleum Dioklecjana i świątyni Jupitera.

Solin – starożytna Salona uchodzi za jedno z najciekawszych odkryć archeologicznych Chorwacji. Była to niegdyś stolica rzymskiej prowincji - Dalmacji. W mieście zachowały się starożytne mury miejskie, akwedukt i ruiny łaźni rzymskiej a także brama – Porta Caesarea z zachowanym fragmentem drogi. Na zachodnim krańcu salony znajdują się ruiny amfiteatru z II w. n. e.

Poreč – to dawne Parentium: rzymskie miasto założone na zachodnim wybrzeżu Istrii. Główna ulica starożytnego miasta - decumanus (biegnąca na osi wschód – zachód) do dziś pełni swoją pierwotną funkcję. W starej części miasta zachowały się ruiny dwóch świątyń rzymskich.

Chorwacja | Detal z Pałacu Dioklecjana w Splicie
Chorwacja | Detal z Pałacu Dioklecjana w Splicie (by isawnyu)

Pula – to starożytna kolonia rzymska - Polensium. Najznakomitszym zabytkiem miasta są doskonale zachowane ruiny amfiteatru Wespazjana z I w n. e. Budowla ta mogła pomieścić aż 23 tysiące osób. Owo „muzeum na wolnym powietrzu” mieści się nad zatoką na północny-wschód od starego miasta. Dziś zamiast krwawych walk gladiatorów odbywają się w amfiteatrze innego typu igrzyska – festiwale filmowe. W Puli zachowały się ponadto ruiny rzymskiego forum, dziś pełnego kawiarenek i pieszych (bynajmniej nie w togach). W północno-wschodniej części placu mieści się monumentalna świątynia Augusta. Do innych materialnych pozostałości po Imperium Łuk Triumfalny Sergiusza z 27 r. n. e. i rzymskie mury obronne.

Krk – w I w p. n. e. była to rzymska osada Curicum.

Brijuni – ruiny willi rzymskiej z I w n.e.

Dzieła rzymskich rzeźbiarzy podziwiać można w ogrodach na tyłach muzeów archeologicznych w Zagrzebiu i Puli.

Muzea archeologiczne

Chorwacja | Solin
Chorwacja | Solin (by atbaker)

Zainteresują Cię również

Zamek w Kyrenii Zamek w Kyrenii
Na północnym brzegu wyspy, w tureckiej części Cypru, położony jest zamek w Kyrenii. Z antycznego miasta, które...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Praga Praga
Idealnie harmonizujące ze sobą historyczne i nowoczesne style architektoniczne, wspaniałe mosty, niezapomniane...
Zamek Maurów Zamek Maurów
Pomiędzy dwoma szczytami skalnymi, nad miastem Sintra, wznosi się wspaniały Zamek Maurów (Castelo dos Mouros)....
Flaga, herb i hymn Tunezji Flaga, herb i hymn Tunezji
Flaga Tunezji jest dwubarwna. Na środku czerwonego tła znajduje się białe koło, a w nim czerwony półksiężyc i...
Muzeum Brytyjskie (British Museum) Muzeum Brytyjskie (British Museum)
Gdzie poza Grecją znajdziemy jedną z oryginalnych kariatyd Erechtejonu? W British Museum. Gdzie poza Egiptem...

 

Przeczytaj również

Kurion – starożytne królestwo mozaik

Jednym z najpiękniejszych stanowisk archeologicznych na wyspie jest starożytne miasto Kurion (Kourion). Znajduje się ono w regionie Limassol, około 20…

Tramwajem przez Lizbonę

Jedną z atrakcji Lizbony jest podróż po mieście… tramwajem numer 28. Dzięki niemu zobaczymy najciekawsze zakątki stolicy Portugalii!

Nurkowanie w Portugalii

Jednym z najpiękniejszych miejsc do nurkowania jest właśnie Portugalia. Jej podwodny świat kryje w sobie wiele niespodzianek. Woda jest tu…

Mecz Gwiazd na Stadionie Narodowym w Warszawie

Już 29 kwietnia na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się niecodzienne wydarzenie. Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy oraz Telewizja Polska S.A. organizują…

Portugalczycy kochają kawę!

Filiżanka "cafezinho", czyli po prostu „kawusi”, jest bardzo ważnym elementem dnia każdego Portugalczyka, do tego stopnia, iż stała się wyróżnikiem…

Chorwacja na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Rio 2016

XXXI Letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro (Brazylia) dobiegły końca, warto więc podsumować olimpijski dorobek sportowców z Chorwacji.

Cabo da Roca

Na zachód od Lizbony, na krańcu Półwyspu Iberyjskiego, znajduje się niesamowite miejsce – przylądek Cabo da Roca. Jest to najdalej…

Zamek Veliki Tabor

Zamek Veliki Tabor to potężny kompleks zbudowany na wydłużonym grzbiecie wzgórza w pobliżu miejscowości Desinić, w północno-zachodniej Chorwacji. Tę wspaniałą…