Chorwacja jest krajem katolickim i tak jak w Polsce Boże Narodzenie obchodzi się tu 25 grudnia. Chorwackie święta, choć podobnie obchodzone, obfitują także w swoje własne oryginalne tradycje i zwyczaje.

Chorwacja | Boże Narodzenie jest świętem szczególnym w Chorwacji

Chorwacja | Boże Narodzenie jest świętem szczególnym w Chorwacji (Zagreb -Best christmas destination in Europe 2015 by Miroslav Vajdic na licencji CC BY-SA 2.0)

Adwent

W Chorwacji adwent, czyli dosasce (došašće), rozpoczyna się na cztery niedziele przed Bożym Narodzeniem. Niektórzy Chorwaci, podobnie jak ma to miejsce u nas w Polsce, uczęszczają w czasie adwentu na poranne msze – roraty (zornice). Adwent to wyjątkowy czas refleksji, wyciszenia i przygotowania do świąt Bożego Narodzenia.

Wigilia

Wigilia, nazywana w Chorwacji Badnjak, obchodzona jest podobnie jak w innych krajach Europy. Tu także znane są takie elementy Bożego Narodzenia, jak np. umieszczenie pod obrusem sianka czy zrobienie szopki. Ciekawym, starym zwyczajem bożonarodzeniowym jest przynoszenie do domu trzech dużych pni, symbolizujących Trójcę Świętą, a których ogień ma zapewnić szczęście i powodzenie. Nieodłącznym atrybutem Świąt są także wszechobecne świece.

13 grudnia, w dniu Świętej Łucji, sieje się w Chorwacji pszenicę. W Wigilię Bożego Narodzenia, gdy zboże zakiełkuje, obwiązuję się je wstążką w kolorach flagi Chorwacji. Często też umieszcza się na nim świecę.
Innym wigilijnym zwyczajem jest nocne czuwanie w kościele.

Chorwacja | Przygotowanie do świąt rozpoczynają się już 25 listopada, w dniu św. Katarzyny

Chorwacja | Przygotowanie do świąt rozpoczynają się już 25 listopada, w dniu św. Katarzyny (christmas tree 2004 by Scott Feldstein na licencji CC BY 2.0)

Boże Narodzenie

O ile w Wigilię nie można w Chorwacji spożywać mięsa, tak następnego dnia, nawet w najbiedniejszych domach, stoły są suto zastawione. Skosztować można wyśmienite mięsne potrawy, sałatki oraz ciasta.

Choinka

Pierwszymi bożonarodzeniowymi drzewkami nie były w Chorwacji choinki, ale drzewa liściaste. Dawniej ozdabiało się je owocami, orzechami oraz słodyczami. Dodatkowo zakładano papierowe łańcuchy oraz świece, które zapalano jedynie w najważniejszych momentach Świąt.

Obecnie mało kto zawiesza ręcznie wykonane ozdoby, większość Chorwatów kupuje szklane bombki i inne piękne ozdoby. Przed drzewkiem stawiany jest żłóbek. Dawniej szopki wykonywane były ręcznie z gliny, gipsu i drewna.

Chorwacja | Tonący w świątecznych lampkach Samobor

Chorwacja | Tonący w świątecznych lampkach Samobor (Fish glance by rom@nski photo na licencji CC BY 2.0)

Mikołaj i prezenty

Wszystkim dzieciom największą frajdę sprawiają oczywiście prezenty. Kto je wręcza w Chorwacji? Oczywiście Dziadek Mróz – chorwacki odpowiednik naszego Mikołaja. Wręcza on prezenty 24 oraz 25 grudnia.

Zainteresują Cię również

Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Ludowy taniec ukraiński Ludowy taniec ukraiński
Ludowy taniec ukraiński rozwijał się na przestrzeni całej historii ukraińskiego narodu, wzbogacając się o nowe...
Cypryjskie zwyczaje – czyli jak uniknąć gafy? Cypryjskie zwyczaje – czyli jak uniknąć gafy?
Zwyczaje na Cyprze zwykle nie odbiegają od tych panujących w całej Europie. Jest jednak kilka aspektów, na które...
Jacy są Chorwaci? Jacy są Chorwaci?
Długotrwała rzeczywistość wojenna nie pozostała bez wpływu na charakter narodowy Chorwatów, którzy przez wiele lat...
Ślub i wesele w Chorwacji Ślub i wesele w Chorwacji
Mówi się, w Chorwacji dwie rzeczy są rzeczywiście warte uwagi: chorwackie średniowieczne twierdze i zamki oraz...