Brac (Brač) jest malowniczą, górzystą wyspą, największą w Dalmacji i trzecią pod względem wielkości na Morzu Adriatyckim. Patronem wyspy jest święty Grzegorz.

W starożytności Brac słynął z wydobywanego tu marmuru, który wykorzystywano do budowy najwspanialszych obiektów Chorwacji (m. in. Pałacu Dioklecjana w Splicie). Dziś jest to popularne centrum turystki, a przede wszystkim – sportów wodnych.

Chorwacja | Widok na miasto Sutivan
Chorwacja | Widok na miasto Sutivan (by lilivanili )

Położenie Brac przewodnik po wyspie

Powierzchnia wyspy wynosi 395,44 km² i żyje tu około 14 tys. mieszkańców. Od stałego lądu wyspę dzieli cieśnina, której szerokość wynosi maksymalnie 12 km.

Największe miasto na wyspie to Supetar. Spośród pozostałych miejscowości wymienić należy: Bol, Blaca, Milna, Sutivan, Selca, Pučišća i Sumartin.

Najwyższym szczytem wyspy jest Vidova Gora, która mierzy 778 m n.p.m.

Historia wyspy

Wyspa Brac ma bardzo bogatą i ciekawą historię. Znaleziska archeologiczne potwierdzają, że osadnictwo ludzkie pojawiło się tu już około 3000 roku p.n.e. W IV wieku wyspę zamieszkiwali Ilirowie, a konkretnie plemię Dalmatów, od których pochodzi dzisiejsza nazwa regionu – Dalmacja.
Pierwsi Chorwaci przybyli na wyspę w VII wieku. W czasach przynależności do Francji, jakość życia mieszkańców Brač znacznie wzrosła. Podczas panowania Habsburgów (XIX wiek), najważniejsze miasta na wyspie zostały połączone ze sobą systemem ulicznym.
Późniejszy okres nie był dla mieszkańców wyspy łatwy. Na początku XX wieku Brač dotknęła zaraza. Wielu mieszkańców zostało zmuszonych do emigracji.

I i II wojna światowa przyniosły kolejny trudny okres w dziejach państwa. Kiedy wreszcie Brač uwolniło się od faszystowskiej okupacji, stało się częścią Socjalistycznej Republiki Jugosławii. W 1991 roku wyspa stałą się częścią Republiki Chorwacji.

Chorwacja | Plaża Zlatni Rat z lotu ptaka
Chorwacja | Plaża Zlatni Rat z lotu ptaka (by Emich )

Atrakcje

Jedną z atrakcji Brac jest Vidova Góra. Najlepiej dostać się na nią samochodem. Gdy już znajdziemy się na szczycie, zobaczymy wspaniały widok na południową część wyspy, m. in. na plażę Zlatni Rat.

Innym miejscem wartym zobaczenia jest Zmajeva Spija, czyli Smocza Jama. Ta fascynująca jaskinia położona jest w południowej części wyspy, niedaleko Vidovej Góry. Doprowadzą nas do niej liczne trasy spacerowe.

Niesamowite i z pewnością warte odwiedzenia miejsce, pełne opuszczonych domostw i budynków użyteczności publicznej stworzonych w XVI wieku przez mnichów, to tzw. Kamienna Pustynia Blaca, położona po wschodniej stronie Vidovej Góry.

Chorwacja | Bol - południowa część wyspy
Chorwacja | Bol - południowa część wyspy (by heardsy )

Zainteresują Cię również

Wyspy wulkaniczne Archipelagu Azorskiego Wyspy wulkaniczne Archipelagu Azorskiego
Archipelag Azorski, nazywany po prostu Azorami, to dziewięć wysp wulkanicznych należących do Portugalii. Błękit...
Cypr - informacje ogólne Cypr - informacje ogólne
„Czterysta kilometrów wspaniałej nadmorskiej podróży! Bezlik uroczych zakątków na całej prawie trasie. Malownicze...
Galesnjak – Wyspa Zakochanych! Galesnjak – Wyspa Zakochanych!
W Chorwacji znajduje się mała, urocza wysepka w kształcie serca! Wyspa Galesnjak lub – jak została szybko...
Terceira – „Trzecia” wyspa Terceira – „Trzecia” wyspa
Terceira jest trzecią pod względem wielkości wyspą archipelagu azorskiego. Nazwa wyspy w dosłownym tłumaczeniu...
Silhouette Silhouette
Wyspa Silhouette przypomina ogromny szmaragd. Urok unikatowej przyrody tego skrawka lądu nikogo nie może pozostawić...
Sentosa – wyspa zabaw Sentosa – wyspa zabaw
Jednym z miejsc szczególnie wartych uwagi jest wyspa Sentosa. Każdego roku odwiedza ją około 5 mln turystów z...

 

Przeczytaj również

Coraz więcej turystów wybiera Chorwację

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2012 roku do Chorwacji przyjechało o 13% więcej turystów zagranicznych niż w roku poprzednim.

Kijów

W V w. na przecięciu najważniejszych szlaków komunikacyjnych i handlowych Europy Wschodniej powstała osada, która dziś jest tętniącą życiem metropolią…

Byliny Dawnego Kijowa

Na wstępie małe wyjaśnienie: „bylina”, to nie roślina, ale epicka opowieść o czynach dawnych bohaterów, pisana białym wierszem z charakterystycznym…

Ust-Putiła – bogaczka przemieniona w skałę

Wioska Ust-Putiła znajduje się w Putilskim rejonie obwodu Czernowieckiego w pobliżu granicy z Rumunią. Tam rzeka Putiłka wpada do Czeremoszy.Otaczają…

Cypr ma nowego prezydenta

Cypr wybrał nowego prezydenta. 28 lutego 2013 roku głową państwa został Nikos Anastasiadis, prawnik i polityk. Jego największym rywalem był…

Jak dotrzeć na Ukrainę?

Ukraina jest krajem, który coraz bardziej zaskakuje nas swoim pięknem. Jeśli zdecydujemy się odwiedzić naszych wschodnich sąsiadów, warto wcześniej zastanowić…

Cypr - informacje ogólne

„Czterysta kilometrów wspaniałej nadmorskiej podróży! Bezlik uroczych zakątków na całej prawie trasie. Malownicze miasteczka, historyczne warownie, dawne korsarskie gniazda. Spokojne…

10 miejsc, które warto zobaczyć na Cyprze

Cypr to niewielkie państwo wyspiarskie położone na Morzu Śródziemnym. Niech nas jednak nie zwiedzie jego wielkość. Znajduje się tu wiele…