„Czterysta kilometrów wspaniałej nadmorskiej podróży! Bezlik uroczych zakątków na całej prawie trasie. Malownicze miasteczka, historyczne warownie, dawne korsarskie gniazda. Spokojne osiedla i wiejskie sioła.
Barwne wiejskie targowice. Hotele, pensjonaty gościnne pokoje. Kawiarenki i kręgielnie pod rozłożystymi platanami. W każdym miejscu można by wysiąść z autokaru i zamieszkać. Odpoczywać i wypoczywać. W ciszy i cieniu. Śród kwiatów i życzliwych słowiańskich twarzy” – tak w swych dziennikach pisał o Chorwacji Wacław Kubacki*.
Chorwacja | Chorwacja to kraj pełen malowniczych zakątków (by marko 35 na licencji FreeImages)
Chorwacja – ogólne informacje:
- Ustrój polityczny: republika
- Głowa państwa: prezydent Stjepan Mesić
- Stolica: Zagrzeb
- Powierzchnia: 56,538 km²
- Liczba mieszkańców: 4 535 054 osób
- Waluta: kuna (Kn, HRK)
- Język urzędowy: chorwacki
Rozdarta między wschodem i zachodem
Chorwację określa się zwykle jako kraj leżący w Europie południowo-wschodniej. Jej położenie geopolityczne jest jednak na tyle nietypowe, iż warto przyjrzeć mu się nieco bliżej. Chorwacja przypomina swym kształtem łuk rozpięty pomiędzy Słowenią, Węgrami, Serbią, Bośnią i Hercegowiną oraz wybrzeżem Morza Adriatyckiego. Przyczyną takiego położenia jest duże zróżnicowanie klimatu i krajobrazu tego kraju. Spoglądając na mapę Europy dostrzec można, iż Chorwacja leży bliżej Oceanu Atlantyckiego, aniżeli Morza Kaspijskiego, a zatem, jako bliska sąsiadka Rzymu – ośrodka europejskiej kultury i cywilizacji, bezsprzecznie należałaby do Europy Zachodniej. Z drugiej jednak strony nie można odmówić jej bliskich koneksji z ośrodkami greckiej i bizantyjskiej kultury średniowiecza, których stolicą był Konstantynopol (Bizancjum). Nietypowe położenie Chorwacji w promieniu oddziaływań dwóch różnych centrów kulturowych z pewnością zadecydowało o niezwykłym charakterze tego państwa.
Chorwacja | Położenie Chorwacji w miejscu krzyżowania się wpływów różnych centrów kulturowych z pewnością decyduje o jej niezwykłym charakterze (by neufal54 na licencji Pixabay)
Chorwacja a Unia Europejska
Negocjacje w sprawie wejścia Chorwacji do Unii Europejskiej zaczęły się w 2005 roku. Chorwację czeka dość długi i skomplikowany proces rozpatrzenia jej kandydatury, a to ze względu na problemy uchodźców, kwestię korupcji (pod tym względem zajmuje ona wyższe miejsce niż np. Rumunia) i słabe punkty kraju, do których zalicza się sądownictwo i reformę administracji. Chorwacja poczyniła już szereg postępów, m.in. w kwestii dyskryminacji etnicznej: obecnie rządzi krajem chorwacka partia nacjonalistyczna wraz z trzema reprezentantami mniejszości serbskiej.
Waluta
Jednostka monetarna – kuna – wprowadzona została w 1994 r. zastępując chorwacki dinar. Jej nazwa pochodzi od zwierzęcia, którego futro służyło jako środek płatniczy w średniowieczu. Kuna dzieli się na 100 lip.
Największe miasta Chorwacji
- Zagrzeb – 1 milion mieszkańców
- Split – 300 000 mieszkańców
- Rijeka – 250 000 mieszkańców
- Osijek – 175 000 mieszkańców
- Zadar – 150 000 mieszkańców
*Wacław Kubacki, Dziennik (1966-1968), Warszawa 1990.
Zainteresują Cię również





