Gdy na własne oczy ujrzymy błękitne wody Chorwacji i królujące nad nimi imponujące krasy, z pewnością zrozumiemy, dlaczego cesarz Dioklecjan, właśnie w tym miejscu postawił najwspanialszy ze swoich pałaców.

Chorwacja | Zachwycający Dubrownik

Chorwacja | Zachwycający Dubrownik (15-M.McHolm-Dubrovnik_Croatia by Mike McHolm na licencji CC BY-ND 2.0)

Historia Chorwacji

Leżąca na styku kultur wschodu i zachodu Chorwacja jest ziemią niezwykłą, zróżnicowaną i piękną.

Tylko tu spotkamy tubylców mówiących językiem słowiańskim, a jednocześnie trudniących się uprawą wspaniałych winnic, drzew cytrusowych i gajów oliwnych. Tylko tu potomkowie dawnych Słowian, spacerują po ruinach rzymskich monumentów.

Tereny Chorwacji zajmowały na przestrzeni wieków ludy Ilirów, Traków, Celtów, Greków i Rzymian, a z czasem plemiona słowiańskie. W ciągu swych dziejów kraj ten przeżył wiele okresów okupacji, m.in. austrowęgierskiej, francuskiej i niemieckiej. Mówiąc w skrócie: burzliwa historia tej ziemi zakończyła się zwycięstwem chorwackiego Dobro jutro! nad słowami powitania w innych językach. Jak widać na przykładzie Chorwacji, zderzenie się wielu kultur, obfitujące w dawnych czasach w liczne wojny i konflikty, może zaowocować powstaniem wspaniałego kraju o niepowtarzalnej kulturze.

Zabytki Chorwacji

Tak burzliwe dzieje kraju nie mogły przejść bez echa, dzięki czemu możemy dziś oglądać na terenie Chorwacji moc wspaniałych zabytków sięgających prahistorii. Pozostałościami po najstarszych osadnikach są np. skamieniałe szczątki człowieka neandertalskiego odkryte na stanowisku Hušnjakowa Gora. Niektóre z chorwackich miast, takie jak: Zadar, Poreč, Split, Solin, Krk, Pula i Brijuni, gdzie zachowały się ruiny rzymskich budowli i oryginalne układy antycznej sieci ulic, nie pozwalają zapomnieć o niegdysiejszej przynależności tych ziem do terenu wielkiego Imperium.

Chorwacja | Rovinj (Rovigno) – miasto na półwyspie Istria

Chorwacja | Rovinj (Rovigno) – miasto na półwyspie Istria (Croatia 2005 048a by Eoghan OLionnain na licencji CC BY-SA 2.0)

Chorwackie miasta

Do najpiękniejszych chorwackich miast zaliczyć można: Split, Dubrownik, Zadar i Hvar. Podczas spacerów brukowanymi uliczkami tych miejscowości, z pewnością zachwycą nas starożytne i średniowieczne budowle ukryte pośród urzekającej roślinności: pinii, cyprysów, magnolii i pomarańczy. Piękna pogoda i orzeźwiające nadmorskie powietrze, z pewnością dopełnią pozytywnych wrażeń. Uwodzicielskie zapachy dochodzące z okolicznych restauracji nie pozwolą nam przejść obojętnie bez skosztowania specjałów chorwackiej kuchni. Na zmęczonych i spragnionych czekają gościnne kawiarenki serwujące macną kawę czy też lampki chorwackiego wina.

Przyroda Chorwacji

Krajobraz Chorwacji tworzy zróżnicowana linia brzegowa pełna wysepek, zatok i uroczych zakątków, których pilnie strzegą wyrastające w głębi lądu szczyty Gór Dynarskich. Chorwacja jest przepełniona zielenią. Dębowe i bukowe lasy sąsiadują tu ze śródziemnomorskimi winoroślami oraz plantacjami drzew cytrusowych. Tutejszy krajobraz zachwyci nas swoją różnorodnością: od nadmorskich obszarów krasowych i wodnych kaskad Jezior Plitwickich, po niezdobyte szczyty Gór Dynarskich i łagodne połacie równin w głębi kraju.

Chorwacja | Chorwacka wyspa Vis

Chorwacja | Chorwacka wyspa Vis (by Jeremy Vandel)

Plaże Chorwacji

Największą popularnością cieszy się wśród turystów wybrzeże Morza Adriatyckiego. Choć chorwackie plaże są zwykle skaliste i kamieniste, nigdzie indziej nie znajdziemy bardziej turkusowej wody i równie malowniczych, maleńkich zatoczek, które tylko czekają na odkrycie. Do najpiękniejszych i najbardziej romantycznych chorwackich plaż należą: plaże Breli, Brijuni, Cres, Bracu, Crikvenicy i Dubrownika. Miłośników aktywnego wypoczynku z pewnością zainteresują plaże Hvaru i Archipelagu Kornati, które oferują możliwość nurkowania zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów poszukujących przygody wśród zatopionych wraków i jaskiń.

Zainteresują Cię również

Chorwacja – świat zwierzęcy Chorwacja – świat zwierzęcy
Świat zwierząt Chorwacji nie różni się wiele od typowo europejskiego. Powszechnie spotyka się tu wiewiórki, zające...
Owoce Chorwacji – figi Owoce Chorwacji – figi
Drzewa figowe to jedne z najstarszych drzew owocowych uprawianych przez człowieka. W Chorwacji figi rosną niemalże...
Chorwacja – świat roślinny Chorwacja – świat roślinny
Świat roślinny Chorwacji podzielić można na wyraźne strefy: nadmorską strefę roślinności śródziemnomorskiej,...
Miasto Krk – stolica wyspy Krk Miasto Krk – stolica wyspy Krk
Miasto Krk leży na południu wyspy o tej samej nazwie i stanowi ważny ośrodek kulturalny i turystyczny....
Plaże Chorwacji -– którą wybrać? Plaże Chorwacji -– którą wybrać?
Jeśli marzymy o niezapomnianych wakacjach w śródziemnomorskiej krainie słońca, powinniśmy za cel naszej podróży...
Park Krajobrazowy Kamenjak Park Krajobrazowy Kamenjak
Jeśli wybieracie się do Chorwacji i za cel swej podróży wybraliście Istrię, koniecznie udajcie się w podróż na samo...