Świat zwierząt Chorwacji nie różni się wiele od typowo europejskiego. Powszechnie spotyka się tu wiewiórki, zające, sarny, jelenie, borsuki, lisy i dziki. Nie powinien zdziwić nas także widok kozic, wilków i rysi.

Chorwacja | Na południu Chorwacji w rejonie śródziemnomorskim spotkać można żółwie greckie
Chorwacja | Na południu Chorwacji w rejonie śródziemnomorskim spotkać można żółwie greckie (by landii )

Populacja zwierząt w Chorwacji

Chorwacja, choć stosunkowo niewielki kraj, wyróżnia się dużą różnorodnością biologiczną. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że pod tym względem uplasowała bardzo wysoko w porównaniu do innych krajów europejskich.

Obecnie w Chorwacji żyje 23876 gatunków i podgatunków zwierząt, z czego 6,8% to gatunki chronione, a 2,4% - endemiczne.

Narodowe zwierzę Chorwacji

Kuna – zwierzę czy środek płatniczy? Każdy z nas kojarzy kunę jako drapieżne zwierzę, a przecież kuna to też oficjalny środek płatniczy w Chorwacji. Skąd ta nazwa? W średniowieczu nie było pieniędzy więc płacono… skórami kun. Środek płatniczy się zmienił, a nazwa pozostała.

A co z kunami – zwierzętami? Oczywiście żyją w Chorwacji!

Jakie zwierzęta można zobaczyć w Chorwacji?

Ssaki

Chorwację zamieszkuje łącznie 101 gatunków ssaków. Wśród nich, duże populacje zagrożonych wyginięciem: niedźwiedzia brunatnego albo rysia. Ponadto w Chorwacji można spotkać kunę sosnową, łosia, czerwonego lisa czy szakala.

Ptaki

W Chorwacji można spotkać naprawdę wiele gatunków ptaków. Łącznie mieszka tu 375 gatunków, z czego 234 rozmnaża się tutaj. 78 gatunków ptaków zamieszkujących Chorwację uznane są w całej Europie za zagrożone. Można tu zobaczyć: orły złote i wężowe, pelikany dalmatyńskie, lśniące ibisy, kormorany, czaple, bociany białe, sępy płowe, derkacze czy łyski. Wiele z nich zamieszkuje Park Narodowy Velebit.

Chorwacja | Pasjonaci nurkowania mają co podziwiać
Chorwacja | Pasjonaci nurkowania mają co podziwiać (by andersfinn )

Ryby

W Chorwacji wyróżnia się 151 gatunków ryb słodkowodnych. Liczne gatunki ryb zamieszkujących meandry chorwackich rzek, z pewnością zainteresują amatorów wędkowania. Liny, okonie, szczupaki i węgorze to najczęściej spotykani mieszkańcy chorwackich zbiorników wodnych.

Pasjonaci nurkowania również będą mieli co podziwiać, bowiem w błękitnych wodach wybrzeża spotkać można koniki morskie.

Gady i płazy

Chorwację zamieszkuje 38 gatunków gadów, z czego 9 to gatunki endemiczne – najwięcej jest jaszczurek zamieszkujących głównie wyspy. Inne gady zamieszkujące Chorwacje to np. terrapin kaspijski, gekon czy największy znany w Europie gatunek węża – malpolon.

Warto wiedzieć, że w Chorwacji żyją też węże jadowite. Należą do nich: Riđovka, Planinski žutokrug oraz Poskok (żmija nosoroga) – uważany za najniebezpieczniejszego europejskiego węża
Spotkać tu też można 20 gatunków płazów, z czego 8 należy do gatunków endemicznych. W Parku Narodowym Krk widywana jest salamandra ognista.

W ochronie zwierząt

Dużym zagrożeniem dla fauny, nie tylko Chorwacji, ale każdego miejsca na Ziemi, jest degradacja siedlisk. Budowa dróg, rozbudowa terenów miejskich i rolniczych stają się problemem, z którym ciężko walczyć.

W 2018 roku, w Chorwacji, rozpoczęła się kampania informująca społeczeństwo (również turystów) o szkodliwych konsekwencjach nielegalnego połowu ryb. Jeśli nic się nie zmieni, do 2048 roku może niemal już nie być ryb. W ponad kilkuset nadmorskich miastach, w tym Dubrowniku, zostały umieszczone tablice informacyjne.

Dodatkowo, pojawiła się kolejna inicjatywa pod hasłem „Sklepy to nie rzeźnie”, która ma na celu zakazanie sprzedaży żywych ryb i krabów.

Zainteresują Cię również

Owoce Chorwacji – figi Owoce Chorwacji – figi
Drzewa figowe to jedne z najstarszych drzew owocowych uprawianych przez człowieka. W Chorwacji figi rosną niemalże...
Park Krajobrazowy Kamenjak Park Krajobrazowy Kamenjak
Jeśli wybieracie się do Chorwacji i za cel swej podróży wybraliście Istrię, koniecznie udajcie się w podróż na samo...
Plaże Chorwacji -– którą wybrać? Plaże Chorwacji -– którą wybrać?
Jeśli marzymy o niezapomnianych wakacjach w śródziemnomorskiej krainie słońca, powinniśmy za cel naszej podróży...
Trufle – luksusowy przysmak z Istrii Trufle – luksusowy przysmak z Istrii
Cenne i stanowiące towar luksusowy trufle rosną przede wszystkim w krajach basenu Morza Śródziemnomorskiego – m.in...
Akwarium w Puli – atrakcja dla całej rodziny Akwarium w Puli – atrakcja dla całej rodziny
Jedną z atrakcji Puli jest miejskie aquarium, otwarte w 2002 roku wewnątrz zabytkowego fortu Verudela, wzniesionego...
Plaża Bellevue – piaszczysta plaża Dubrownika Plaża Bellevue – piaszczysta plaża Dubrownika
Gdzie najlepiej wybrać się w upalny dzień? Oczywiście na plażę! W jednej z najpiękniejszych zatok Dubrownika,...

Zagrożone gatunki zwierząt w Chorwacji

Najbardziej zagrożonymi gatunkami są: delfin butlonosowy oraz 6 z 34 gatunków nietoperzy. Mieszka tu jednak wiele gatunków zwierząt zagrożonych w całej Europie, np. ryś, niedźwiedź, bielik, wilk, orlik krzykliwy oraz bocian czarny.

Przeczytaj również

Cypr – raport turystyczny 2014-2015

Cypr z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę turystów. Wyspa zachwyca wspaniałymi zabytkami, ciekawymi atrakcjami, ciepłym morzem i słoneczną…

Sobór Mądrości Bożej w Kijowie – historia

Sobór Mądrości Bożej w Kijowie (Sobór Sofijski) to największe dzieło architektoniczne Ukrainy i jedno z najwspanialszych na świecie. To architektoniczna…

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Park Narodowy Jezior Plitwickich mieści się w centralnej części Chorwacji, niedaleko granicy Bośni i Hercegowiny. Jego główną atrakcją jest kilkanaście…

Ceny na Cyprze w 2015 roku

Ceny towarów i usług, a przede wszystkim żywności, są na Cyprze niższe niż w krajach Europy Zachodniej, ale na ogół…

Kiedy jechać na Węgry?

Węgry są doskonałym celem wypraw turystycznych przez cały rok. Na klimat Węgier wpływa nieco odizolowane położenie kraju w Kotlinie Panońskiej,…

Świat zwierzęcy Ukrainy

Położenie geograficzne Ukrainy, jej szczególne ukształtowanie geologiczne, klimat i liczne rzeki są czynnikami sprzyjającymi istnieniu ogromnej różnorodności świata zwierząt.

Kuchnia hiszpańska

Kuchnia hiszpańska, tak jak cały kraj, jest kolorowa i różnorodna. W każdym regionie skosztujemy innych dań, a każde z nich…

Region Kyrenia

Region Kyrenia (Kirenia) – gr. Επαρχία Κερύνειας, tur. Girne Bölgesi – jest najmniejszym regionem wyspy, na północy i zachodzie graniczącym…