Świat zwierząt Chorwacji nie różni się wiele od typowo europejskiego. Powszechnie spotyka się tu wiewiórki, zające, sarny, jelenie, borsuki, lisy i dziki. Nie powinien zdziwić nas także widok kozic, wilków i rysi.

Chorwacja | Na południu Chorwacji w rejonie śródziemnomorskim spotkać można żółwie greckie

Chorwacja | Na południu Chorwacji w rejonie śródziemnomorskim spotkać można żółwie greckie (Tortoise by Julia na licencji CC BY-SA 2.0)

Populacja zwierząt w Chorwacji

Chorwacja, choć stosunkowo niewielki kraj, wyróżnia się dużą różnorodnością biologiczną. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że pod tym względem uplasowała bardzo wysoko w porównaniu do innych krajów europejskich.

Obecnie w Chorwacji żyje 23876 gatunków i podgatunków zwierząt, z czego 6,8% to gatunki chronione, a 2,4% - endemiczne.

Narodowe zwierzę Chorwacji

Kuna – zwierzę czy środek płatniczy? Każdy z nas kojarzy kunę jako drapieżne zwierzę, a przecież kuna to też oficjalny środek płatniczy w Chorwacji. Skąd ta nazwa? W średniowieczu nie było pieniędzy więc płacono… skórami kun. Środek płatniczy się zmienił, a nazwa pozostała.

A co z kunami – zwierzętami? Oczywiście żyją w Chorwacji!

Jakie zwierzęta można zobaczyć w Chorwacji?

Ssaki

Chorwację zamieszkuje łącznie 101 gatunków ssaków. Wśród nich, duże populacje zagrożonych wyginięciem: niedźwiedzia brunatnego albo rysia. Ponadto w Chorwacji można spotkać kunę sosnową, łosia, czerwonego lisa czy szakala.

Ptaki

W Chorwacji można spotkać naprawdę wiele gatunków ptaków. Łącznie mieszka tu 375 gatunków, z czego 234 rozmnaża się tutaj. 78 gatunków ptaków zamieszkujących Chorwację uznane są w całej Europie za zagrożone. Można tu zobaczyć: orły złote i wężowe, pelikany dalmatyńskie, lśniące ibisy, kormorany, czaple, bociany białe, sępy płowe, derkacze czy łyski. Wiele z nich zamieszkuje Park Narodowy Velebit.

Chorwacja | Pasjonaci nurkowania mają co podziwiać

Chorwacja | Pasjonaci nurkowania mają co podziwiać (sarpa by Anders Finn Jørgensen na licencji CC BY-SA 2.0)

Ryby

W Chorwacji wyróżnia się 151 gatunków ryb słodkowodnych. Liczne gatunki ryb zamieszkujących meandry chorwackich rzek, z pewnością zainteresują amatorów wędkowania. Liny, okonie, szczupaki i węgorze to najczęściej spotykani mieszkańcy chorwackich zbiorników wodnych.

Pasjonaci nurkowania również będą mieli co podziwiać, bowiem w błękitnych wodach wybrzeża spotkać można koniki morskie.

Gady i płazy

Chorwację zamieszkuje 38 gatunków gadów, z czego 9 to gatunki endemiczne – najwięcej jest jaszczurek zamieszkujących głównie wyspy. Inne gady zamieszkujące Chorwacje to np. terrapin kaspijski, gekon czy największy znany w Europie gatunek węża – malpolon.

Warto wiedzieć, że w Chorwacji żyją też węże jadowite. Należą do nich: Riđovka, Planinski žutokrug oraz Poskok (żmija nosoroga) – uważany za najniebezpieczniejszego europejskiego węża
Spotkać tu też można 20 gatunków płazów, z czego 8 należy do gatunków endemicznych. W Parku Narodowym Krk widywana jest salamandra ognista.

W ochronie zwierząt

Dużym zagrożeniem dla fauny, nie tylko Chorwacji, ale każdego miejsca na Ziemi, jest degradacja siedlisk. Budowa dróg, rozbudowa terenów miejskich i rolniczych stają się problemem, z którym ciężko walczyć.

W 2018 roku, w Chorwacji, rozpoczęła się kampania informująca społeczeństwo (również turystów) o szkodliwych konsekwencjach nielegalnego połowu ryb. Jeśli nic się nie zmieni, do 2048 roku może niemal już nie być ryb. W ponad kilkuset nadmorskich miastach, w tym Dubrowniku, zostały umieszczone tablice informacyjne.

Dodatkowo, pojawiła się kolejna inicjatywa pod hasłem „Sklepy to nie rzeźnie”, która ma na celu zakazanie sprzedaży żywych ryb i krabów.

Zagrożone gatunki zwierząt w Chorwacji

Najbardziej zagrożonymi gatunkami są: delfin butlonosowy oraz 6 z 34 gatunków nietoperzy. Mieszka tu jednak wiele gatunków zwierząt zagrożonych w całej Europie, np. ryś, niedźwiedź, bielik, wilk, orlik krzykliwy oraz bocian czarny.

Zainteresują Cię również

Owoce Chorwacji – figi Owoce Chorwacji – figi
Drzewa figowe to jedne z najstarszych drzew owocowych uprawianych przez człowieka. W Chorwacji figi rosną niemalże...
Plaże Chorwacji -– którą wybrać? Plaże Chorwacji -– którą wybrać?
Jeśli marzymy o niezapomnianych wakacjach w śródziemnomorskiej krainie słońca, powinniśmy za cel naszej podróży...
Park Krajobrazowy Kamenjak Park Krajobrazowy Kamenjak
Jeśli wybieracie się do Chorwacji i za cel swej podróży wybraliście Istrię, koniecznie udajcie się w podróż na samo...
Potrawy z ryb i owoców morza w Turcji Potrawy z ryb i owoców morza w Turcji
Na wybrzeżach Turcji (oblewanej przez aż 4 morza!) można liczyć na bogactwo świeżych ryb oraz innych nadmorskich...
Trufle – luksusowy przysmak z Istrii Trufle – luksusowy przysmak z Istrii
Cenne i stanowiące towar luksusowy trufle rosną przede wszystkim w krajach basenu Morza Śródziemnomorskiego – m.in...
Akwarium w Puli – atrakcja dla całej rodziny Akwarium w Puli – atrakcja dla całej rodziny
Jedną z atrakcji Puli jest miejskie aquarium, otwarte w 2002 roku wewnątrz zabytkowego fortu Verudela, wzniesionego...