Położony na samym południu Chorwacji Dubrownik, to jedno z najpiękniejszych miast kraju. Jego wyjątkowy klimat współtworzą bajeczne krajobrazy dalmatyńskiego wybrzeża i malujące się na ich tle majestatyczne zabytki.
Chorwacja | Dubrownik – tego widoku nie da się pomylić z żadnym innym na świecie (by vifra na licencji Pixabay)
Historia Dubrownika
W VII w. greccy uciekinierzy z Epidauros schronili się na obszarze południowej Dalmacji, zakładając miasto, które do dziś jest azylem mieszkańców Europy i nie tylko. Przez cały rok znajdują tu bezpieczne schronienie rzesze turystów, pragnących uciec przed szarugą dnia codziennego i pędem współczesnego świata. Dubrownik (Dubrovnik) pełni dziś rolę turystycznego centrum Dalmacji.
Dubrownik pochwalić się może tysiąc pięćset-letnią i niezwykle bogatą historią. Na przestrzeni dziejów miasto nie raz ulegało doszczętnemu zniszczeniu, ale przy wspólnym zaangażowaniu mieszkańców, zawsze udawało się je przywrócić do dawnej świetności. Najbardziej dotkliwe bombardowanie miasta miało miejsce pod koniec XX w. (1991-1992 r. podczas oblężenia przez wojska serbskie i czarnogórskie), ale przy wsparciu UNESCO udało się Dubrownik odbudować – od 1979 r. widnieje on na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury.
Chorwacja | Morze charakterystycznych czerwonych dachów Dubrownika (by NeilMorrell na licencji Pixabay)
Zabytki Dubrownika
Dubrownik to wymarzone miejsce dla poszukujących relaksu, koneserów pięknych widoków, a także dla miłośników historii sztuki. Tutejsze zabytki z pewnością nie zawiodą pasjonatów architektury.
Starówka Dubrownika wpisana jest na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Miasto zachwyca dobrze zachowanym dawnym układem ulic okolonych murami miejskimi, z których najstarsze datowane są na XIII, zaś najnowsze na XVII w. Miejski krajobraz Dubrownika tworzą także liczne baszty i bastiony (około 20) z X-XV w., pałace, m. in. pałac Rektorów z XV w. i Pałac Sponza z przełomu XIV i XV w. oraz klasztory, z których do najbardziej godnych uwagi należą: klasztor Franciszkanów z XIV w. utrzymany w stylu gotyckim, klasztor Dominikanów z przełomu XIV i XV w. i klasztorne ruiny na wyspie Lokrum.
Wśród malowniczych ulic miasta wyrastają jak spod ziemi majestatyczne kościoły, np. bogato zdobiony w stylu barokowym Kościół Św. Błażeja – patrona miasta, Kościół Św. Zbawiciela z XVI w. i barokowa Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Z zabytkowych ciekawostek nie można zapomnieć o najstarszej aptece w Europie, Kolumnie Orlanda ukazującej legendarnego rycerza i zabytkowych studiach z XV w.
Chorwacja | W Dubrowniku mieści się tu ważny port handlowy i pasażerski (by sevdamujgan na licencji Pixabay)
Relaks w Dubrowniku
Spacerując doskonale zachowanymi, wybrukowanymi uliczkami, przystając na wyłożonych marmurem placach i wpatrując się w strzeliste bryły średniowiecznych klasztorów i kościołów, jesteśmy w stanie odczuć dawnego ducha miasta nawet bez pomocy przewodnika.
Gdy staniemy u progu Bramy Pile będziemy mieć przed sobą magiczny świat Dubrownika z jego klasztorami, fontannami i pałacami. W nieco romantycznym i nostalgicznym ujęciu, Dubrownik to „biały, różowy i złoty gród (...) baśń włosko-słowiańska, renesansowa”. Skąd skojarzenie z bielą? – otóż większość ulic miasta oraz fasady domów pokrywają jasne kamienie, które o poranku wydają się prawie białe. Dlaczego złoto? – to zapewne nawiązanie do malowniczych zachodów słońca, które spowijają okoliczne budowle w miodowe refleksy.
Dawniej Dubrownik był ważnym centrum morskiego handlu. Do dziś mieści się tu ważny port handlowy i pasażerski, oferujący m. in. połączenie promowe z jednym z włoskich miast – Bari.
Po trudach zwiedzania odetchnąć możemy na plaży położonej całkiem blisko Starego Miasta, obok bramy Polče.
Chorwacja | Spacerując doskonale zachowanymi, wybrukowanymi uliczkami odczujemy ducha dawnych czasów (by JacekAbramowicz na licencji Pixabay)
Zainteresują Cię również