Chorwacja to piękny i malowniczy kraj, pełen fascynujących zabytków, urokliwych miejsc i urzekających krajobrazów. Nic więc dziwnego, że filmowcy z całego świata wybierają plenery Chorwacji na tło dla swoich filmów.

Jakie filmy kręcono w Chorwacji?

Poniżej przedstawiamy krótką listę obrazów, w których Chorwacja „zagrała” większą lub mniejszą rolę.

Chorwacja | Dubrownik
Chorwacja | Dubrownik "zagrał" w serialu "Gra o Tron" (by fjaka )

Herkules

Film przygodowy z 2014 roku, w reżyserii Brutta Ratnera. W roli tytułowego herosa wystąpił Dwayne Johnson, aktor znany z filmów takich jak „Szybcy i wściekli” czy „Król Skorpion”. Zdjęcia do filmu kręcono m.in. w Splicie.

Winnettou: Złoto Apaczów

Western z 1963 rok, wyreżyserowany przez Heralda Reinla, opowiadający historię tytułowego Winnettou, wodza plemienia Apaczów. Film jest ekranizacją powieści Karola Maya, o tym samym tytule. Za tło filmu posłużył m.in. Park Narodowy Jezior Plitwickich, góra Tulove Grede i dolina rzeki Zrmanja.

Rodzina Borgiów

Serial opowiada historię rodu Borgiów – rodziny żyjącej w XV wiecznych Włoszech. W rolę seniora rodu - Rodrigo Borgii, późniejszego papieża Aleksandra VI, wcielił się Jeremy Irons.

Gra o tron

Kultowy już serial fantasy, będący ekranizacją sagi G.R.R. Martina, zatytułowanej „Pieśń ognia i lodu”. Serial opowiada historię kilku rodów, walczących ze sobą o władzę i panowanie w krainie Westeros. Serial kręcono m.in. w Dubrowniku.

Chorwacja | Park Narodowy Jezior Plitwickich to niezwykle piękne miejsce, nic dziwnego że urzekło filmowców
Chorwacja | Park Narodowy Jezior Plitwickich to niezwykle piękne miejsce, nic dziwnego że urzekło filmowców (by archer10 )

Powtórnie narodzony

To hiszpańsko-włoski melodramat wojenny z 2012 roku. Film opowiada historię samotnej matki, która wraz z synem wraca po latach do Sarajewa, gdzie kiedyś poznała i zakochała się w ojcu chłopaka. W rolach głównych wystąpili Penelope Cruz i Emile Hirsch. Film kręcono na chorwackiej wyspie Korčula.

Kapitan Ameryka

Film w koprodukcji amerykańsko-jugosławskiej z 1990 roku, w reżyserii Alberta Puny i na podstawie scenariusza Stephen’a Tolikn’a, opowiadający o przygodach bohatera komiksów Marvela – Kapitana Ameryki. Film w całości został nakręcony na terenach dzisiejszej Chorwacji.

Rosenkrantz i Guildenstern nie żyją

Film w reżyserii Toma Stopparda z 1990 roku. Głównymi bohaterami obrazu są dwaj, poboczni bohaterowie sztuki Szekspira Hamlet – Rozenkranc i Gildenstern. Film w 1990 roku otrzymał główna nagrodę na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Kadry do filmu kręcone były na Słowenii i w Chorwacji.

Chorwacja | Wyspa Korčula
Chorwacja | Wyspa Korčula (by croacia )

W pogoni za zbrodniarzem

Thriller w koprodukcji amerykańsko-chorwacko-bośniackiej z 2007 roku, w reżyserii i według scenariusza Richarda Sheparda. W rolach głównych wystąpili m.in. Richard Gere, James Brolin, Jesse Eisenberg, Terrence Howard i Diane Kruger. Obraz opowiada historię dziennikarza pracującego na Bałkanach, który dostaje propozycję nakręcenia reportażu o zbrodniarzu wojennym i który przez pomyłkę zostaje wplątany w bardzo niebezpieczna grę.

Zbroja Boga

Film przygodowy z 1986 roku z Jackie Chanem w roli głównej. Aktor również był współautorem scenariusza i jednym z reżyserów obrazu. Zdjęcia do Zbroi Boga kręcono m.in. w Zagrzebiu i Motovun.

Chorwacja | Split
Chorwacja | Split (by enjosmith )

Zainteresują Cię również

Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...
Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki
W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak...
Kubański taniec Kubański taniec
Każdy, kto widział drugą część głośnego „Dirty Dancing – Havana Nights” – nie mógł nie zapamiętać, że Amerykanie to...
Chorwackie Aquaparki – rozrywka dla całej rodziny Chorwackie Aquaparki – rozrywka dla całej rodziny
Słońce i upalna pogoda zachęcają do odpoczynku nad wodą. Jeśli znudziło wam się jednak leżakowanie na plaży i...
Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek
O Kaplicy Sykstyńskiej w Pałacu Watykańskim powiedziano już wiele, nie będziemy więc powielać kwiecistych opisów na...
Ciekawostki z Tunezji Ciekawostki z Tunezji
Tunezja jest jednym z najczęściej wybieranych miejsc na cel swoich wymarzonych wakacji. Warto jednak pamiętać, że...

 

Przeczytaj również

Top 12 atrakcji dla dzieci w Lizbonie i okolicy

Wyjeżdżając na wczasy z dzieckiem każdy rodzić pragnie zapewnić mu maksimum atrakcji, tak aby wspólnie spędzony czas był wyjątkowy i…

Cypr - świat roślinny

Cypr jest najbardziej lesistą wyspą w całym obszarze śródziemnomorskim. Już w starożytności uważany był za wyspę najbardziej urodzajną – zasłynął…

Region Kyrenia

Region Kyrenia (Kirenia) – gr. Επαρχία Κερύνειας, tur. Girne Bölgesi – jest najmniejszym regionem wyspy, na północy i zachodzie graniczącym…

Hotele na Malcie

Malta, choć tak niewielka, posiada bardzo rozbudowaną bazę noclegową. Znajdują się tu liczne hotele, pensjonaty, apartamenty czy pole kempingowe.

„Festiwal Partnerstwa” we Lwowie

W dniach 15-16 września 2012 r. we Lwowie odbył się „Festiwal polsko-ukraińskiego partnerstwa”. Była to pierwsza tego typu impreza we…

Wrak Zenobia

Przy wybrzeżu Cypru, ok.1400 m od Larnaki, na głębokości 42 m leży wrak Zenobii. Ten prom typu Ro-Ro jest największym…

Symbole Malty

Z czym kojarzy nam się Malta? W przepysznymi bułkami pastizzi, kolorowymi łódkami luzzu czy może starymi autobusami? Oto nasza lista…

Madera

Madera staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem turystycznym, a przybywających na nią gości urzeka przede wszystkim piękno tutejszego krajobrazu.