Chorwacja to piękny i malowniczy kraj, pełen fascynujących zabytków, urokliwych miejsc i urzekających krajobrazów. Nic więc dziwnego, że filmowcy z całego świata wybierają plenery Chorwacji na tło dla swoich filmów.

Jakie filmy kręcono w Chorwacji?

Poniżej przedstawiamy krótką listę obrazów, w których Chorwacja „zagrała” większą lub mniejszą rolę.

Chorwacja | Dubrownik

Chorwacja | Dubrownik "zagrał" w serialu "Gra o Tron" (Dubrovnik by Ivan Ivankovic na licencji CC BY 2.0)

Herkules

Film przygodowy z 2014 roku, w reżyserii Brutta Ratnera. W roli tytułowego herosa wystąpił Dwayne Johnson, aktor znany z filmów takich jak „Szybcy i wściekli” czy „Król Skorpion”. Zdjęcia do filmu kręcono m.in. w Splicie.

Winnettou: Złoto Apaczów

Western z 1963 rok, wyreżyserowany przez Heralda Reinla, opowiadający historię tytułowego Winnettou, wodza plemienia Apaczów. Film jest ekranizacją powieści Karola Maya, o tym samym tytule. Za tło filmu posłużył m.in. Park Narodowy Jezior Plitwickich, góra Tulove Grede i dolina rzeki Zrmanja.

Rodzina Borgiów

Serial opowiada historię rodu Borgiów – rodziny żyjącej w XV wiecznych Włoszech. W rolę seniora rodu - Rodrigo Borgii, późniejszego papieża Aleksandra VI, wcielił się Jeremy Irons.

Gra o tron

Kultowy już serial fantasy, będący ekranizacją sagi G.R.R. Martina, zatytułowanej „Pieśń ognia i lodu”. Serial opowiada historię kilku rodów, walczących ze sobą o władzę i panowanie w krainie Westeros. Serial kręcono m.in. w Dubrowniku.

Chorwacja | Park Narodowy Jezior Plitwickich to niezwykle piękne miejsce, nic dziwnego że urzekło filmowców

Chorwacja | Park Narodowy Jezior Plitwickich to niezwykle piękne miejsce, nic dziwnego że urzekło filmowców (Croatia-01019 - Last View of Plitvice Lake National Park by Dennis Jarvis na licencji CC BY-SA 2.0)

Powtórnie narodzony

To hiszpańsko-włoski melodramat wojenny z 2012 roku. Film opowiada historię samotnej matki, która wraz z synem wraca po latach do Sarajewa, gdzie kiedyś poznała i zakochała się w ojcu chłopaka. W rolach głównych wystąpili Penelope Cruz i Emile Hirsch. Film kręcono na chorwackiej wyspie Korčula.

Kapitan Ameryka

Film w koprodukcji amerykańsko-jugosławskiej z 1990 roku, w reżyserii Alberta Puny i na podstawie scenariusza Stephen’a Tolikn’a, opowiadający o przygodach bohatera komiksów Marvela – Kapitana Ameryki. Film w całości został nakręcony na terenach dzisiejszej Chorwacji.

Rosenkrantz i Guildenstern nie żyją

Film w reżyserii Toma Stopparda z 1990 roku. Głównymi bohaterami obrazu są dwaj, poboczni bohaterowie sztuki Szekspira Hamlet – Rozenkranc i Gildenstern. Film w 1990 roku otrzymał główna nagrodę na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Kadry do filmu kręcone były na Słowenii i w Chorwacji.

filmy.4

Chorwacja | Wyspa Korčula (Korčula by Miroslav Vajdic na licencji CC BY-SA 2.0)

W pogoni za zbrodniarzem

Thriller w koprodukcji amerykańsko-chorwacko-bośniackiej z 2007 roku, w reżyserii i według scenariusza Richarda Sheparda. W rolach głównych wystąpili m.in. Richard Gere, James Brolin, Jesse Eisenberg, Terrence Howard i Diane Kruger. Obraz opowiada historię dziennikarza pracującego na Bałkanach, który dostaje propozycję nakręcenia reportażu o zbrodniarzu wojennym i który przez pomyłkę zostaje wplątany w bardzo niebezpieczna grę.

Zbroja Boga

Film przygodowy z 1986 roku z Jackie Chanem w roli głównej. Aktor również był współautorem scenariusza i jednym z reżyserów obrazu. Zdjęcia do Zbroi Boga kręcono m.in. w Zagrzebiu i Motovun.

filmy.2

Chorwacja | Split (Split by Shadowgate na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...
Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...
Kubański taniec Kubański taniec
Każdy, kto widział drugą część głośnego „Dirty Dancing – Havana Nights” – nie mógł nie zapamiętać, że Amerykanie to...
Egipt – język i podstawowe zwroty Egipt – język i podstawowe zwroty
Językiem używanym w Egipcie jest język arabski. W użyciu jest przede wszystkim dialekt egipski (masri),...
Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek
O Kaplicy Sykstyńskiej w Pałacu Watykańskim powiedziano już wiele, nie będziemy więc powielać kwiecistych opisów na...
Ludność Portugalii Ludność Portugalii
Portugalczycy określają swój kraj mianem "brandos costumes", co oznacza ziemię „łagodnych obyczajów”. Jest to...