Chorwacja to piękny i malowniczy kraj, pełen fascynujących zabytków, urokliwych miejsc i urzekających krajobrazów. Nic więc dziwnego, że filmowcy z całego świata wybierają plenery Chorwacji na tło dla swoich filmów.

Jakie filmy kręcono w Chorwacji?

Poniżej przedstawiamy krótką listę obrazów, w których Chorwacja „zagrała” większą lub mniejszą rolę.

Chorwacja | Dubrownik

Chorwacja | Dubrownik "zagrał" w serialu "Gra o Tron" (Dubrovnik by Ivan Ivankovic na licencji CC BY 2.0)

Herkules

Film przygodowy z 2014 roku, w reżyserii Brutta Ratnera. W roli tytułowego herosa wystąpił Dwayne Johnson, aktor znany z filmów takich jak „Szybcy i wściekli” czy „Król Skorpion”. Zdjęcia do filmu kręcono m.in. w Splicie.

Winnettou: Złoto Apaczów

Western z 1963 rok, wyreżyserowany przez Heralda Reinla, opowiadający historię tytułowego Winnettou, wodza plemienia Apaczów. Film jest ekranizacją powieści Karola Maya, o tym samym tytule. Za tło filmu posłużył m.in. Park Narodowy Jezior Plitwickich, góra Tulove Grede i dolina rzeki Zrmanja.

Rodzina Borgiów

Serial opowiada historię rodu Borgiów – rodziny żyjącej w XV wiecznych Włoszech. W rolę seniora rodu - Rodrigo Borgii, późniejszego papieża Aleksandra VI, wcielił się Jeremy Irons.

Gra o tron

Kultowy już serial fantasy, będący ekranizacją sagi G.R.R. Martina, zatytułowanej „Pieśń ognia i lodu”. Serial opowiada historię kilku rodów, walczących ze sobą o władzę i panowanie w krainie Westeros. Serial kręcono m.in. w Dubrowniku.

Chorwacja | Park Narodowy Jezior Plitwickich to niezwykle piękne miejsce, nic dziwnego że urzekło filmowców

Chorwacja | Park Narodowy Jezior Plitwickich to niezwykle piękne miejsce, nic dziwnego że urzekło filmowców (Croatia-01019 - Last View of Plitvice Lake National Park by Dennis Jarvis na licencji CC BY-SA 2.0)

Powtórnie narodzony

To hiszpańsko-włoski melodramat wojenny z 2012 roku. Film opowiada historię samotnej matki, która wraz z synem wraca po latach do Sarajewa, gdzie kiedyś poznała i zakochała się w ojcu chłopaka. W rolach głównych wystąpili Penelope Cruz i Emile Hirsch. Film kręcono na chorwackiej wyspie Korčula.

Kapitan Ameryka

Film w koprodukcji amerykańsko-jugosławskiej z 1990 roku, w reżyserii Alberta Puny i na podstawie scenariusza Stephen’a Tolikn’a, opowiadający o przygodach bohatera komiksów Marvela – Kapitana Ameryki. Film w całości został nakręcony na terenach dzisiejszej Chorwacji.

Rosenkrantz i Guildenstern nie żyją

Film w reżyserii Toma Stopparda z 1990 roku. Głównymi bohaterami obrazu są dwaj, poboczni bohaterowie sztuki Szekspira Hamlet – Rozenkranc i Gildenstern. Film w 1990 roku otrzymał główna nagrodę na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Kadry do filmu kręcone były na Słowenii i w Chorwacji.

Chorwacja | Wyspa Korčula

Chorwacja | Wyspa Korčula (Korčula by Miroslav Vajdic na licencji CC BY-SA 2.0)

W pogoni za zbrodniarzem

Thriller w koprodukcji amerykańsko-chorwacko-bośniackiej z 2007 roku, w reżyserii i według scenariusza Richarda Sheparda. W rolach głównych wystąpili m.in. Richard Gere, James Brolin, Jesse Eisenberg, Terrence Howard i Diane Kruger. Obraz opowiada historię dziennikarza pracującego na Bałkanach, który dostaje propozycję nakręcenia reportażu o zbrodniarzu wojennym i który przez pomyłkę zostaje wplątany w bardzo niebezpieczna grę.

Zbroja Boga

Film przygodowy z 1986 roku z Jackie Chanem w roli głównej. Aktor również był współautorem scenariusza i jednym z reżyserów obrazu. Zdjęcia do Zbroi Boga kręcono m.in. w Zagrzebiu i Motovun.

Chorwacja | Split

Chorwacja | Split (Split by Shadowgate na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...
Kubański taniec Kubański taniec
Każdy, kto widział drugą część głośnego „Dirty Dancing – Havana Nights” – nie mógł nie zapamiętać, że Amerykanie to...
Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...
Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek
O Kaplicy Sykstyńskiej w Pałacu Watykańskim powiedziano już wiele, nie będziemy więc powielać kwiecistych opisów na...
Ludność Portugalii Ludność Portugalii
Portugalczycy określają swój kraj mianem "brandos costumes", co oznacza ziemię „łagodnych obyczajów”. Jest to...
Ciekawostki o Hiszpanii Ciekawostki o Hiszpanii
 Zawsze gdy planujemy zagraniczny wyjazd, staramy się dowiedzieć jak najwięcej o danym kraju. Przestawiamy...