Kreta od lat uchodzi za prawdziwą wakacyjną oazę. Rok rocznie całe tłumy turystów przyciąga tutejsze lazurowe morze, zalane słońcem plaże i tętniące życiem kurorty. Czy istnieje jakieś piękniejsze miejsce na ziemi?

A jednak, podobno dawni mieszkańcy Krety mieli inne ulubione miejsce wypoczynku, a była nim Riwiera Makarska u wybrzeży Chorwacji.

Chorwacja | Riwiera Makarska uchodzi za najbardziej malowniczy odcinek adriatyckiego wybrzeża
Chorwacja | Riwiera Makarska uchodzi za najbardziej malowniczy odcinek adriatyckiego wybrzeża (by ahenobarbus)

Riwiera Makarska

Riwiera Makarska to ciągnąca się na ok. 60 km część chorwackiego wybrzeża Adriatyku. Rejon ten położony jest u stóp masywu Biokovo, z którego widoki zapierają dech w piersiach. Gdy wespniemy się już na liczący 1700 m n.p.m. szczyt, naszym oczom ukarze się przepastny błękit morza, wyspy Hvar i Brac (Brač) oraz, przy odrobienie szczęścia i dobrej widoczności, fragment włoskiego wybrzeża.

Zachwycająca Dalmacja znana była już w starożytności. Krystaliczne wody, porozrzucane wysepki i malownicze miasteczka kusiły nawet mieszkańców dawnych Włoch i Grecji.

Powszechnie uważa się, ze dzięki korzystnym prądom morskim woda u wybrzeży Riwiery Makarskiej jest o wiele bardziej czysta niż po włoskiej stronie Morza Adriatyckiego.

Także dziś zarówno turyści poszukujący spokoju i wyciszenia, jak i dobrej zabawy znajdą na riwierze coś dla siebie. Nie brak tu zacisznych zatoczek ukrytych pośród malowniczych skał, a także modnych, nowoczesnych kurortów, których gwar nie cichnie nawet po zmierzchu.

Chorwacja - Riwiera Makarska | Tutejsze wody są krystalicznie czyste
Chorwacja - Riwiera Makarska | Tutejsze wody są krystalicznie czyste (by mecklenburg)

Cudowne plaże Riwiery

Ale największą chlubą regionu są piękne i czyste plaże. Wiele z nich posiada odznaczenie błękitnej flagi – międzynarodowego znaku najwyższej czystości kąpielisk.

Do głównych centrów turystycznych regionu należą: Makarska, Donja Brela, Baska Voda (Baška Voda) i Tucepi (Tučepi).

Czy ktoś z nas zastanawiał się nad tym, czym w ogóle jest „riwiera”? Jak podają źródła, jest to odcinek wybrzeża ograniczony górami, który gwałtownie opada ku morzu. Nie jest opis zbyt romantyczny, a riwiera kojarzy nam się przecież z rajskimi widokami i błogim wypoczynkiem. Zdecydowanie lepszą, niż w encyklopedycznych tomach definicję tego terminu zapewnią nam odwiedziny Riwiery Makarskiej w Chorwacji.

Chorwacja | Urokliwe miasteczka Riwiery Makarskiej
Chorwacja | Urokliwe miasteczka Riwiery Makarskiej (by mecklenburg)

Zainteresują Cię również

Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...
Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki
W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak...
Kubański taniec Kubański taniec
Każdy, kto widział drugą część głośnego „Dirty Dancing – Havana Nights” – nie mógł nie zapamiętać, że Amerykanie to...
Chorwackie Aquaparki – rozrywka dla całej rodziny Chorwackie Aquaparki – rozrywka dla całej rodziny
Słońce i upalna pogoda zachęcają do odpoczynku nad wodą. Jeśli znudziło wam się jednak leżakowanie na plaży i...
Najpiękniejsze plaże Cypru Najpiękniejsze plaże Cypru
Cypr to wymarzone miejsce dla osób pragnących spędzić wakacje nad morzem. Woda u wybrzeży wyspy oraz plaże są...
Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek
O Kaplicy Sykstyńskiej w Pałacu Watykańskim powiedziano już wiele, nie będziemy więc powielać kwiecistych opisów na...

 

Przeczytaj również

Boże Narodzenie na Ukrainie

Kiedy w 988 roku Ukraina przyjęła chrześcijaństwo, wiele pogańskich tradycji zostało zaadaptowanych przez Kościół do nowej religii. Niektóre z nich…

Przepisy celne w Portugalii

Jeżeli wybieramy się do Portugalii na mniej niż 90 dni, nie ma potrzeby załatwiania żadnych formalności związanych z pobytem, a…

Biograd na Moru – miasteczko w Dalmacji

Biograd na Moru to nowoczesne, tętniące życiem miasteczko w północnej Dalmacji na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Pierwsi turyści przybyli tu już…

Cesarskie Kurorty

Niedaleko zachodniej granicy Polski, na bałtyckiej wyspie Uznam, położone są trzy niewielkie miejscowości: Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin. Miejscowości te noszą…

Chorwacja – strzał w 10!

Czy kogokolwiek trzeba przekonywać o zaletach urlopu w Chorwacji? Chyba każdy z nas potrafiłby wymienić więcej niż 10 powodów, dla…

Świętowanie po rosyjsku

Rosja, pomimo rozległości swojego terytorium, obchodzi święta jednakowo. Oczywiście zdarzają się obchody charakterystyczne dla jednego tylko miasta lub regionu.

Aveiro

Aveiro ze względu na to, iż przecinają je kanały flankowane uroczymi budowlami i wypełnione zwrotnymi łodziami, nazywane bywa „portugalską Wenecją”.

Słoneczny Napój 2012

Już tradycyjnie, w czasie majowych świąt, odbędzie się w Użgorodzie festiwal wina i miodu: „Słoneczny Napój”. Ta wiosenna impreza organizowana…