„Głęboko wcięta zatoka. Wybielona w słońcu stara twierdza panuje nad miastem i portem (...) Woda krystaliczna. Co za roślinność! Pinie, cyprysy, magnolie, pomarańcze, morwy oliwki, granaty, figi, drzewa chlebowe.

Palmy daktylowe w zielonych pióropuszach i palmy powiewające wachlarzami liści”. Z tak romantycznym obrazem Hvaru zapoznaje nas Wacław Kubacki*.

Chorwacja | Port w Hvarze

Chorwacja | Port w Hvarze (Hvar by Pierre Mounier na licencji CC BY-SA 2.0)

Miasto Hvar

Chorwacka miejscowość Hvar położona jest na jednej z wysp środkowej Dalmacji, noszącej tę samą nazwę.

Na przestrzeni IV-VII w. mieszkańcami wsypy byli kolejno: Grecy, Rzymianie i Słowianie. Zanim Hvar stał się wyłączną własnością Chorwatów doświadczył jeszcze dominacji weneckiej i austriackiej.

Dziś miasto jest wspaniałym kurortem wypoczynkowym, polecanym szczególnie miłośnikom luksusu. Nie bez przyczyny jest to miejscowość chętnie odwiedzana przez tłumy turystów – ilość słonecznych dni w roku jest w tym miejscu największa w skali całego kraju. Jeśli liczyć w godzinach, będzie to ponad 2,7 tys. słonecznych godzin rocznie.

Wąskie, malownicze uliczki miasta pozwalają w pełni odczuć aurę dawnych czasów. Nad miastem górują średniowieczne klasztory: Dominikanów i Franciszkanów. O niegdysiejszych, burzliwych losach wyspy, przypominają beztroskim turystom: gotycki arsenał i wenecka twierdza z 1551 r.

Interesującym zabytkiem, szczególnie dla pasjonatów dramatu, jest znajdujący się na terenie Hvaru najstarszy Teatr Miejski w Europie z 1612 r. Co więcej, latem (od czerwca do września) odbywa się w Hvarze festiwal teatralny, gdzie za scenę służą wnętrza niektórych zabytkowych budowli miasta.

Chorwacja | Zabytki Hvaru - renesansowa loggia, wieża zegarowa, a w tle na wzgórzu - hiszpańska forteca

Chorwacja | Zabytki Hvaru - renesansowa loggia, wieża zegarowa, a w tle na wzgórzu - hiszpańska forteca (Hvar by Verity Cridland na licencji CC BY 2.0)

Wyspa Hvar

Jeśli ktoś wybierze się na Hvar w czerwcu, owionie go słodki zapach lawendy, a dokładnie szlachetnej odmiany tej rośliny – Lavendula croatica. Te piękne kwiaty kwitną tu właśnie w tym okresie roku, czyniąc krajobraz miasta jeszcze bardziej urzekającym. Fioletowe, wonne łąki zaczarują każdego turystę, a jeśli będziemy chcieli zachować czar tych chwil na dłużej, na licznych straganach Hvaru możemy kupić płócienne woreczki z suszoną lawendą, a także aromatyczne olejki zapachowe. Taki lawendowy upominek to doskonały pomysł na prezent z wakacji.

Chorwacja | Północne wybrzeże wyspy Hvar charakteryzuje się zróżnicowaną linią brzegową pełną półwyspów i zatoczek

Chorwacja | Północne wybrzeże wyspy Hvar charakteryzuje się zróżnicowaną linią brzegową pełną półwyspów i zatoczek (View from Hvar fortress by alchen_x na licencji CC BY-SA 2.0)

Miasto (z chorwackiego: grad) Hvar zamieszkują ponad 4 tys. mieszkańców, jest zatem niewielkie. Całą długą na 68 km i wąską na 4-10 km wyspę zamieszkuje ok. 11 tys. mieszkańców. Poza Hvarem do największych miejscowości wyspy należą: Stari Grad, Vrboska, Jelsa i Sućuraj. Północne wybrzeże wyspy charakteryzuje się zróżnicowaną linią brzegową pełną półwyspów i zatoczek, południowe zaś jest skaliste i strome. Całą wyspę porasta typowa roślinność śródziemnomorska z zaroślami typu makia i oczywiście wspomniane już fioletowe łany lawendy. Tutejsza ludność trudni się rybołówstwem oraz uprawą winorośli, oliwek, fig, rozmarynu i lawendy.

Podróżując po wyspie szczególną ostrożność powinni zachować kierowcy, tutejsze drogi są bowiem strome i kręte, a tym samym bardzo niebezpieczne.

Chorwacja | Hvar nazywany bywa lawendową wyspą lub chorwacką Maderą

Chorwacja | Hvar nazywany bywa lawendową wyspą lub chorwacką Maderą (by Hans na licencji Pixabay)

*Wszystkie cytaty pochodzą z Dziennika (1966-1968) Wacława Kubackiego – wybitnego historyka literatury, pisarza, eseisty i krytyka.

Zainteresują Cię również

Miasto Krk – stolica wyspy Krk Miasto Krk – stolica wyspy Krk
Miasto Krk leży na południu wyspy o tej samej nazwie i stanowi ważny ośrodek kulturalny i turystyczny....
Sztuczne wyspy w Dubaju Sztuczne wyspy w Dubaju
Choć Zjednoczone Emiraty Arabskie nie są dziś już jedynym krajem posiadającym sztuczne wyspy z luksusową zabudową,...
Madera Madera
Madera staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem turystycznym, a przybywających na nią gości urzeka przede...
Wyspy wulkaniczne Archipelagu Azorskiego Wyspy wulkaniczne Archipelagu Azorskiego
Archipelag Azorski, nazywany po prostu Azorami, to dziewięć wysp wulkanicznych należących do Portugalii. Błękit...
Pula –„Chorwacki Rzym” Pula –„Chorwacki Rzym”
A może wakacje w mieście starożytnych Rzymian? Jeśli tak, Pula będzie strzałem w dziesiątkę! Ta przepiękna...
Biograd na Moru – miasteczko w Dalmacji Biograd na Moru – miasteczko w Dalmacji
Biograd na Moru to nowoczesne, tętniące życiem miasteczko w północnej Dalmacji na wybrzeżu Morza Adriatyckiego....