„Głęboko wcięta zatoka. Wybielona w słońcu stara twierdza panuje nad miastem i portem (...) Woda krystaliczna. Co za roślinność! Pinie, cyprysy, magnolie, pomarańcze, morwy oliwki, granaty, figi, drzewa chlebowe.

Palmy daktylowe w zielonych pióropuszach i palmy powiewające wachlarzami liści”. Z tak romantycznym obrazem Hvaru zapoznaje nas Wacław Kubacki*.

Chorwacja | Port w Hvarze
Chorwacja | Port w Hvarze (by piotrr)

Miasto Hvar

Chorwacka miejscowość Hvar położona jest na jednej z wysp środkowej Dalmacji, noszącej tę samą nazwę.

Na przestrzeni IV-VII w. mieszkańcami wsypy byli kolejno: Grecy, Rzymianie i Słowianie. Zanim Hvar stał się wyłączną własnością Chorwatów doświadczył jeszcze dominacji weneckiej i austriackiej.

Dziś miasto jest wspaniałym kurortem wypoczynkowym, polecanym szczególnie miłośnikom luksusu. Nie bez przyczyny jest to miejscowość chętnie odwiedzana przez tłumy turystów – ilość słonecznych dni w roku jest w tym miejscu największa w skali całego kraju. Jeśli liczyć w godzinach, będzie to ponad 2,7 tys. słonecznych godzin rocznie.

Wąskie, malownicze uliczki miasta pozwalają w pełni odczuć aurę dawnych czasów. Nad miastem górują średniowieczne klasztory: Dominikanów i Franciszkanów. O niegdysiejszych, burzliwych losach wyspy, przypominają beztroskim turystom: gotycki arsenał i wenecka twierdza z 1551 r.

Interesującym zabytkiem, szczególnie dla pasjonatów dramatu, jest znajdujący się na terenie Hvaru najstarszy Teatr Miejski w Europie z 1612 r. Co więcej, latem (od czerwca do września) odbywa się w Hvarze festiwal teatralny, gdzie za scenę służą wnętrza niektórych zabytkowych budowli miasta.

Chorwacja | Zabytki Hvaru - renesansowa loggia, wieża zegarowa, a w tle na wzgórzu - hiszpańska forteca
Chorwacja | Zabytki Hvaru - renesansowa loggia, wieża zegarowa, a w tle na wzgórzu - hiszpańska forteca (by heardsy)

Wyspa Hvar

Jeśli ktoś wybierze się na Hvar w czerwcu, owionie go słodki zapach lawendy, a dokładnie szlachetnej odmiany tej rośliny – Lavendula croatica. Te piękne kwiaty kwitną tu właśnie w tym okresie roku, czyniąc krajobraz miasta jeszcze bardziej urzekającym. Fioletowe, wonne łąki zaczarują każdego turystę, a jeśli będziemy chcieli zachować czar tych chwil na dłużej, na licznych straganach Hvaru możemy kupić płócienne woreczki z suszoną lawendą, a także aromatyczne olejki zapachowe. Taki lawendowy upominek to doskonały pomysł na prezent z wakacji.

Chorwacja | Północne wybrzeże wyspy Hvar charakteryzuje się zróżnicowaną linią brzegową pełną półwyspów i zatoczek
Chorwacja | Północne wybrzeże wyspy Hvar charakteryzuje się zróżnicowaną linią brzegową pełną półwyspów i zatoczek (by bartdubelaar)

Miasto (z chorwackiego: grad) Hvar zamieszkują ponad 4 tys. mieszkańców, jest zatem niewielkie. Całą długą na 68 km i wąską na 4-10 km wyspę zamieszkuje ok. 11 tys. mieszkańców. Poza Hvarem do największych miejscowości wyspy należą: Stari Grad, Vrboska, Jelsa i Sućuraj. Północne wybrzeże wyspy charakteryzuje się zróżnicowaną linią brzegową pełną półwyspów i zatoczek, południowe zaś jest skaliste i strome. Całą wyspę porasta typowa roślinność śródziemnomorska z zaroślami typu makia i oczywiście wspomniane już fioletowe łany lawendy. Tutejsza ludność trudni się rybołówstwem oraz uprawą winorośli, oliwek, fig, rozmarynu i lawendy.

Podróżując po wyspie szczególną ostrożność powinni zachować kierowcy, tutejsze drogi są bowiem strome i kręte, a tym samym bardzo niebezpieczne.

Chorwacja | Hvar nazywany bywa lawendową wyspą lub chorwacką Maderą
Chorwacja | Hvar nazywany bywa lawendową wyspą lub chorwacką Maderą (by bertvthul)

*Wszystkie cytaty pochodzą z Dziennika (1966-1968) Wacława Kubackiego – wybitnego historyka literatury, pisarza, eseisty i krytyka.

Zainteresują Cię również

Miasto Krk – stolica wyspy Krk Miasto Krk – stolica wyspy Krk
Miasto Krk leży na południu wyspy o tej samej nazwie i stanowi ważny ośrodek kulturalny i turystyczny....
Wyspy wulkaniczne Archipelagu Azorskiego Wyspy wulkaniczne Archipelagu Azorskiego
Archipelag Azorski, nazywany po prostu Azorami, to dziewięć wysp wulkanicznych należących do Portugalii. Błękit...
Pula –„Chorwacki Rzym” Pula –„Chorwacki Rzym”
A może wakacje w mieście starożytnych Rzymian? Jeśli tak, Pula będzie strzałem w dziesiątkę! Ta przepiękna...
Cypr - informacje ogólne Cypr - informacje ogólne
„Czterysta kilometrów wspaniałej nadmorskiej podróży! Bezlik uroczych zakątków na całej prawie trasie. Malownicze...
Varazdin Varazdin
Varazdin – dawna stolica Chorwacji. Miasto położone jest w północnej części kraju, na prawym brzegu rzeki Drwa....
Biograd na Moru – miasteczko w Dalmacji Biograd na Moru – miasteczko w Dalmacji
Biograd na Moru to nowoczesne, tętniące życiem miasteczko w północnej Dalmacji na wybrzeżu Morza Adriatyckiego....

 

Przeczytaj również

Zamek Niewicki

Ruiny Niewickiego Zamku położone są na malowniczej górze nad doliną rzeki Uż. Kamienny zamek na miejscu drewnianych umocnień wzniesiono jeszcze…

Romantycznie w Czernihowie

Festiwal Romantik. Chernihiv Fest po raz pierwszy zgromadzi wszystkich zakochanych w Czernihowie. Będzie to święto romantyki, miłości i piękna.

Chorwackie Aquaparki – rozrywka dla całej rodziny

Słońce i upalna pogoda zachęcają do odpoczynku nad wodą. Jeśli znudziło wam się jednak leżakowanie na plaży i pluskanie w…

Festiwal Kraina Marzeń Bożego Narodzenia

Ukraiński festiwal Kraina Marzeń zaprasza na świętowanie prawosławnego Bożego Narodzenia. Noworoczne święta zawsze były uroczyście obchodzone na Ukrainie. W dniach…

Katedra Świętego Mikołaja (Meczet Lala Mustafa Paszy)

Katedra, a obecnie meczet, stoi w samym sercu Famagusty i stanowi jeden z jego najważniejszych zabytków. Jej dwie bliźniacze wieże,…

Larnaka

Larnaka, względnie Larnaca, jest jednym z największych miast wyspy i siedzibą najważniejszego międzynarodowego portu lotniczego Republiki Cypru – Larnaca International…

Portugalia i warzywa

Portugalczycy uwielbiają ryby (zwłaszcza dorsze i sardynki) oraz mięso wieprzowe. Duże znaczenie w kuchni odgrywają jednak też warzywa, są nieodłącznym…

Zamek w Chocimiu

Twierdza w Chocimiu położona jest na północ od miasta, dwa kilometry od jego centrum. Swój początek bierze od chocimskiego fortu,…