„Głęboko wcięta zatoka. Wybielona w słońcu stara twierdza panuje nad miastem i portem (...) Woda krystaliczna. Co za roślinność! Pinie, cyprysy, magnolie, pomarańcze, morwy oliwki, granaty, figi, drzewa chlebowe.
Palmy daktylowe w zielonych pióropuszach i palmy powiewające wachlarzami liści”. Z tak romantycznym obrazem Hvaru zapoznaje nas Wacław Kubacki*.
Chorwacja | Port w Hvarze (Hvar by Pierre Mounier na licencji CC BY-SA 2.0)
Miasto Hvar
Chorwacka miejscowość Hvar położona jest na jednej z wysp środkowej Dalmacji, noszącej tę samą nazwę.
Na przestrzeni IV-VII w. mieszkańcami wsypy byli kolejno: Grecy, Rzymianie i Słowianie. Zanim Hvar stał się wyłączną własnością Chorwatów doświadczył jeszcze dominacji weneckiej i austriackiej.
Dziś miasto jest wspaniałym kurortem wypoczynkowym, polecanym szczególnie miłośnikom luksusu. Nie bez przyczyny jest to miejscowość chętnie odwiedzana przez tłumy turystów – ilość słonecznych dni w roku jest w tym miejscu największa w skali całego kraju. Jeśli liczyć w godzinach, będzie to ponad 2,7 tys. słonecznych godzin rocznie.
Wąskie, malownicze uliczki miasta pozwalają w pełni odczuć aurę dawnych czasów. Nad miastem górują średniowieczne klasztory: Dominikanów i Franciszkanów. O niegdysiejszych, burzliwych losach wyspy, przypominają beztroskim turystom: gotycki arsenał i wenecka twierdza z 1551 r.
Interesującym zabytkiem, szczególnie dla pasjonatów dramatu, jest znajdujący się na terenie Hvaru najstarszy Teatr Miejski w Europie z 1612 r. Co więcej, latem (od czerwca do września) odbywa się w Hvarze festiwal teatralny, gdzie za scenę służą wnętrza niektórych zabytkowych budowli miasta.
Chorwacja | Zabytki Hvaru - renesansowa loggia, wieża zegarowa, a w tle na wzgórzu - hiszpańska forteca (Hvar by Verity Cridland na licencji CC BY 2.0)
Wyspa Hvar
Jeśli ktoś wybierze się na Hvar w czerwcu, owionie go słodki zapach lawendy, a dokładnie szlachetnej odmiany tej rośliny – Lavendula croatica. Te piękne kwiaty kwitną tu właśnie w tym okresie roku, czyniąc krajobraz miasta jeszcze bardziej urzekającym. Fioletowe, wonne łąki zaczarują każdego turystę, a jeśli będziemy chcieli zachować czar tych chwil na dłużej, na licznych straganach Hvaru możemy kupić płócienne woreczki z suszoną lawendą, a także aromatyczne olejki zapachowe. Taki lawendowy upominek to doskonały pomysł na prezent z wakacji.
Chorwacja | Północne wybrzeże wyspy Hvar charakteryzuje się zróżnicowaną linią brzegową pełną półwyspów i zatoczek (View from Hvar fortress by alchen_x na licencji CC BY-SA 2.0)
Miasto (z chorwackiego: grad) Hvar zamieszkują ponad 4 tys. mieszkańców, jest zatem niewielkie. Całą długą na 68 km i wąską na 4-10 km wyspę zamieszkuje ok. 11 tys. mieszkańców. Poza Hvarem do największych miejscowości wyspy należą: Stari Grad, Vrboska, Jelsa i Sućuraj. Północne wybrzeże wyspy charakteryzuje się zróżnicowaną linią brzegową pełną półwyspów i zatoczek, południowe zaś jest skaliste i strome. Całą wyspę porasta typowa roślinność śródziemnomorska z zaroślami typu makia i oczywiście wspomniane już fioletowe łany lawendy. Tutejsza ludność trudni się rybołówstwem oraz uprawą winorośli, oliwek, fig, rozmarynu i lawendy.
Podróżując po wyspie szczególną ostrożność powinni zachować kierowcy, tutejsze drogi są bowiem strome i kręte, a tym samym bardzo niebezpieczne.
Chorwacja | Hvar nazywany bywa lawendową wyspą lub chorwacką Maderą (by Hans na licencji Pixabay)
*Wszystkie cytaty pochodzą z Dziennika (1966-1968) Wacława Kubackiego – wybitnego historyka literatury, pisarza, eseisty i krytyka.
Zainteresują Cię również