Cenne i stanowiące towar luksusowy trufle rosną przede wszystkim w krajach basenu Morza Śródziemnomorskiego – m.in. we Francji, Włoszech i Hiszpanii. Z tych niezwykłych grzybów słynie także północno-zachodnia część Chorwacji, a dokładniej centralna część regionu Istria.

Chorwacja | Trufle to najdroższe grzyby świata
Chorwacja | Trufle to najdroższe grzyby świata (by heatheronhertravels )

Kilka słów o trufli…

Trufle to rzadkie i przez to najdroższe jadalne grzyby świata. Rosną pod ziemią, dlatego do ich poszukiwań wykorzystuje się specjalnie szkolone psy. Istnieje wiele odmian trufli m.in. trufla czarna, biała, letnia czy zimowa. Grzyby te maja bardzo intensywny smak i aromat, dlatego dodaje się je do potraw jedynie jako przyprawę.

Istria – kraina trufli

Jednym ze znaków rozpoznawczych chorwackiej Istrii są właśnie trufle. Region słynie z rosnących tu grzybów, a istryjskie trufle są wysoko cenione w kulinarnym świecie.

Prawdziwym zagłębiem truflowym jest obszar pomiędzy miastami Pazin, Buje i Buzet, a szczególnie dolina rzeki Mirny, lasy Motovuńskie a także dolina rzeki Rašy niedaleko miasta Labin. W tej centralnej części regionu gleba jest szara i gliniasta (w przeciwieństwie do czerwonej gleby na wybrzeżu), co stanowi idealne warunki dla rosnących tu trufli.

Chorwacja | Miasto Motovun słynie ze sprzedawanych tu trufli
Chorwacja | Miasto Motovun słynie ze sprzedawanych tu trufli (by croacia_ )

Gdzie w Chorwacji kupić trufle?

W miejscowościach takich jak Motovun, Livade, Buje, Buzet czy Pula zakupić można w sklepach Zigante Tartufi zarówno świeże jak i konserwowe grzyby (odmiany białe i czarne), a także różnego rodzaju produkty z dodatkiem trufli m.in. oliwę, pasty czy ser owczy.

Również na targach i w sklepach na terenie całej Istrii można zakupić produkty z dodatkiem trufli, czy całe trufle od innych producentów.

Chorwacja | W sklepie Zigante Tartuffi dostać można zarówno świeże grzyby jak i wiele specjałów z ich dodatkiem
Chorwacja | W sklepie Zigante Tartuffi dostać można zarówno świeże grzyby jak i wiele specjałów z ich dodatkiem (by heatheronhertravels )

Dni Trufli

Co roku jesienią (wrzesień-listopad) w wielu miejscowościach w centralnej Istrii (Buzet, Motovun, Livade, Buje) odbywają się Dni Trufli. Jest to czas kiedy półki w miejscowych sklepach uginają się od przeróżnych produktów, a w restauracjach królują dania przyrządzane z dodatkiem trufli, m.in. dania mięsne (fritada), makaronowe (fuži, pljukanci) oraz typowe dla kuchni tego regionu kluski gnocchi. W poszczególnych miejscowościach w weekendy maja miejsce różnego rodzaju atrakcje i wydarzenia o charakterze kulinarnym, jak np. przygotowywanie gigantycznego omletu truflowego, wystawy poświęcone truflom, pokazy gotowania, aukcje truflowe, targi produktów regionalnych, targi truflowe, degustacje i wiele, wiele innych. Dla odwiedzających w tym czasie Istrię turystów to niezwykła okazja, aby spróbować tych jedynych w swoim rodzaju delikatesów.

Chorwacja | Typowe danie kuchni istryjskiej, czyli makaron z truflami
Chorwacja | Typowe danie kuchni istryjskiej, czyli makaron z truflami (by heatheronhertravels )

Zainteresują Cię również

Chorwackie desery i słodycze Chorwackie desery i słodycze
Kuchnia chorwacka jest bogata i różnorodna. Tyczy się to również słodkich przysmaków. Wybierać można spośród...
Chorwacja – świat zwierzęcy Chorwacja – świat zwierzęcy
Świat zwierząt Chorwacji nie różni się wiele od typowo europejskiego. Powszechnie spotyka się tu wiewiórki, zające...
Kibbeling – holenderski przysmak Kibbeling – holenderski przysmak
Polska słynie z bigosu, Czechy mogą poszczycić się jedynymi w swoim rodzaju knedlami, Holandia natomiast ma...
Chorwacja – świat roślinny Chorwacja – świat roślinny
Świat roślinny Chorwacji podzielić można na wyraźne strefy: nadmorską strefę roślinności śródziemnomorskiej,...
Tureckie desery Tureckie desery
Słodycze to osobny – i jakże bogaty – rozdział tureckiej kuchni. Desery przyrządzane w tej części świata są...
Meze Meze
Podobnie jak w kuchni greckiej, arabskiej czy tureckiej, na cypryjskim stole dużą rolę odgrywa tzw. mezé. Meze to...