Cenne i stanowiące towar luksusowy trufle rosną przede wszystkim w krajach basenu Morza Śródziemnomorskiego – m.in. we Francji, Włoszech i Hiszpanii. Z tych niezwykłych grzybów słynie także północno-zachodnia część Chorwacji, a dokładniej centralna część regionu Istria.

Chorwacja | Trufle to najdroższe grzyby świata
Chorwacja | Trufle to najdroższe grzyby świata (by heatheronhertravels )

Kilka słów o trufli…

Trufle to rzadkie i przez to najdroższe jadalne grzyby świata. Rosną pod ziemią, dlatego do ich poszukiwań wykorzystuje się specjalnie szkolone psy. Istnieje wiele odmian trufli m.in. trufla czarna, biała, letnia czy zimowa. Grzyby te maja bardzo intensywny smak i aromat, dlatego dodaje się je do potraw jedynie jako przyprawę.

Istria – kraina trufli

Jednym ze znaków rozpoznawczych chorwackiej Istrii są właśnie trufle. Region słynie z rosnących tu grzybów, a istryjskie trufle są wysoko cenione w kulinarnym świecie.

Prawdziwym zagłębiem truflowym jest obszar pomiędzy miastami Pazin, Buje i Buzet, a szczególnie dolina rzeki Mirny, lasy Motovuńskie a także dolina rzeki Rašy niedaleko miasta Labin. W tej centralnej części regionu gleba jest szara i gliniasta (w przeciwieństwie do czerwonej gleby na wybrzeżu), co stanowi idealne warunki dla rosnących tu trufli.

Chorwacja | Miasto Motovun słynie ze sprzedawanych tu trufli
Chorwacja | Miasto Motovun słynie ze sprzedawanych tu trufli (by croacia_ )

Gdzie w Chorwacji kupić trufle?

W miejscowościach takich jak Motovun, Livade, Buje, Buzet czy Pula zakupić można w sklepach Zigante Tartufi zarówno świeże jak i konserwowe grzyby (odmiany białe i czarne), a także różnego rodzaju produkty z dodatkiem trufli m.in. oliwę, pasty czy ser owczy.

Również na targach i w sklepach na terenie całej Istrii można zakupić produkty z dodatkiem trufli, czy całe trufle od innych producentów.

Chorwacja | W sklepie Zigante Tartuffi dostać można zarówno świeże grzyby jak i wiele specjałów z ich dodatkiem
Chorwacja | W sklepie Zigante Tartuffi dostać można zarówno świeże grzyby jak i wiele specjałów z ich dodatkiem (by heatheronhertravels )

Dni Trufli

Co roku jesienią (wrzesień-listopad) w wielu miejscowościach w centralnej Istrii (Buzet, Motovun, Livade, Buje) odbywają się Dni Trufli. Jest to czas kiedy półki w miejscowych sklepach uginają się od przeróżnych produktów, a w restauracjach królują dania przyrządzane z dodatkiem trufli, m.in. dania mięsne (fritada), makaronowe (fuži, pljukanci) oraz typowe dla kuchni tego regionu kluski gnocchi. W poszczególnych miejscowościach w weekendy maja miejsce różnego rodzaju atrakcje i wydarzenia o charakterze kulinarnym, jak np. przygotowywanie gigantycznego omletu truflowego, wystawy poświęcone truflom, pokazy gotowania, aukcje truflowe, targi produktów regionalnych, targi truflowe, degustacje i wiele, wiele innych. Dla odwiedzających w tym czasie Istrię turystów to niezwykła okazja, aby spróbować tych jedynych w swoim rodzaju delikatesów.

Chorwacja | Typowe danie kuchni istryjskiej, czyli makaron z truflami
Chorwacja | Typowe danie kuchni istryjskiej, czyli makaron z truflami (by heatheronhertravels )

Zainteresują Cię również

Chorwackie desery i słodycze Chorwackie desery i słodycze
Kuchnia chorwacka jest bogata i różnorodna. Tyczy się to również słodkich przysmaków. Wybierać można spośród...
Chorwacja – świat zwierzęcy Chorwacja – świat zwierzęcy
Świat zwierząt Chorwacji nie różni się wiele od typowo europejskiego. Powszechnie spotyka się tu wiewiórki, zające...
Chorwacja – świat roślinny Chorwacja – świat roślinny
Świat roślinny Chorwacji podzielić można na wyraźne strefy: nadmorską strefę roślinności śródziemnomorskiej,...
Dania obiadowe na Cyprze Dania obiadowe na Cyprze
Jednym z najważniejszych posiłków w ciągu dnia jest obiad. Te spożywane na Cyprze charakteryzują się różnorodnością...
Kibbeling – holenderski przysmak Kibbeling – holenderski przysmak
Polska słynie z bigosu, Czechy mogą poszczycić się jedynymi w swoim rodzaju knedlami, Holandia natomiast ma...
Plaże Chorwacji -– którą wybrać? Plaże Chorwacji -– którą wybrać?
Jeśli marzymy o niezapomnianych wakacjach w śródziemnomorskiej krainie słońca, powinniśmy za cel naszej podróży...

 

Przeczytaj również

Portugalia mistrzem Europy!

Mistrzostwa Europy 2016 w piłce nożnej dobiegły końca. Wczoraj (10 lipca) odbył się finałowy mecz Francji z Portugalią. Wynikiem 1:0…

Bollywood w Dubrowniku

W maju, w Dubrowniku, rozpoczną się zdjęcia do indyjskiej wersji kultowego, amerykańskiego filmu pod tytułem „Knight and Day” („Wybuchowa para”).

Święto Kasztanów

Każdego roku 11 listopada w Portugalii swoje święto obchodzą kasztany. Są one bardzo popularne w tym kraju, bywają nawet uprawiane.…

Jałta

Położona na Półwyspie Krymskim Jałta jest nie tylko znaną miejscowością uzdrowiskową, miasto to poszczycić się może także prawdziwym bogactwem zabytków.

Sofia – transport miejski

Szybki i komfortowy przewóz pasażerów Sofii jest niemal bezkonkurencyjny. Z jednego końca miasta na drugi dostaniemy się: metrem, autobusem, tramwajem,…

10 miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć w Moskwie

Moskwa – stolica i największe miasto Rosji. Zachwyca wspaniałą architekturą, wieloma zabytkami i ciekawymi atrakcjami. Poniżej przedstawiamy listę miejsc, które…

Park Maksimir

Choć stolica Chorwacji jest nowoczesną metropolią w pełnym w pełnym tego słowa znaczeniu, nie znajdziemy tu wielu biurowców i drapaczy…

Położenie i warunki naturalne Chorwacji

Chorwacja jest krajem troistej natury: ze względu na swe w większości nadmorskie położenie oraz bliskie sąsiedztwo Włoch i Grecji można…