Długotrwała rzeczywistość wojenna nie pozostała bez wpływu na charakter narodowy Chorwatów, którzy przez wiele lat swej burzliwej historii wycierpieli niemało, tracąc rodziny i dorobek życia.

Dziś – kilkanaście lat po wojnie – chorwacki naród znowu zaczyna się uśmiechać.

Chorwacja | Przyjazne nastawienie mieszkańców jest dla Chorwacji najlepszą reklamą

Chorwacja | Przyjazne nastawienie mieszkańców jest dla Chorwacji najlepszą reklamą (They dance by Andrey na licencji CC BY 2.0)

Chorwaci są niezwykle życzliwi i przyjaźni dla obcokrajowców. Wojna nauczyła ich szacunku w stosunku do innych ludzi. Dzięki temu Chorwacja jest krajem uważanym za jeden z najbezpieczniejszych w Europie. I tu zdarzają się oczywiście drobne przestępstwa, jak praktycznie we wszystkich miejscowościach turystycznych czy innych dużych skupiskach ludzi, ale często popełniane są one przez ludzi z zagranicy.

Mieszkańcy Chorwacji są bardzo pogodnymi ludźmi. Nawet kilkugodzinne stanie w korku czy w kolejce nie stanowi dla nich problemu. Zwyczajny dzień chętnie umilają sobie wizytą w pobliskiej kawiarni. Najważniejszy jest dla nich jest spokój. Nawet na ulicach chorwackich miast można zauważyć brak pośpiechu.

Chorwaci uwielbiają spędzać czas przy kawie. Mają swoje ulubione kawiarnie i cafe-bary. Dzień bez wizyty w jakimś lokalu, to dzień stracony! – tak przynajmniej uważa wielu mieszkańców tego pięknego kraju.

Wypady na kawę są okazją do spotkań z rodziną, przyjaciółmi, do długich rozmów na ważne tematy, a także do niewinnych ploteczek i zwykłych relacji z dnia codziennego. Jest to również łatwy sposób do nawiązywania nowych znajomości. Ceny kawy w Chorwacji nie są tak niskie jak w Polsce, jednak jej smak jest naprawdę wyjątkowy.

Chorwacja | Chorwaci uwielbiają kawę

Chorwacja | Chorwaci uwielbiają kawę (Croatia_rab_magic coffee_092009 by LoriQoPB na licencji CC BY-ND 2.0)

Mieszkańcy Chorwacji podczas rozmowy stoją blisko siebie, głośno rozmawiają i energicznie gestykulują. Ma to na celu przekazanie jak największej porcji emocji. W miejscach publicznych stosuje się formalne powitania oraz pożegnania. Jeśli ktoś tego nie zrobi – może być posądzony o brak dobrych manier. Bliskie osoby witają się pocałunkiem w policzek. Zwyczajem jest, że pierwsze witają się osoby młode ze starszymi, a kobiety z mężczyznami.
Przyjazne nastawienie mieszkańców jest dla Chorwacji najlepszą reklamą. W wielu innych krajach ludzie również są uprzejmi, ale łatwo zauważyć, kiedy leży to w naturze mieszkańców, a kiedy odbywa się jedynie na pokaz. Mieszkańcy Chorwacji są dumni, że turyści tak chętnie i tłumnie przyjeżdżają do ich kraju.

Chorwacja | Mieszkańcy Chorwacji są bardzo pogodnymi ludźmi

Chorwacja | Mieszkańcy Chorwacji są bardzo pogodnymi ludźmi (TONČI & PEPICA by Hrvoje na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Ludowy taniec ukraiński Ludowy taniec ukraiński
Ludowy taniec ukraiński rozwijał się na przestrzeni całej historii ukraińskiego narodu, wzbogacając się o nowe...
Wielkanoc na Ukrainie Wielkanoc na Ukrainie
Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt kościelnych na Ukrainie. Najpiękniejsze wielkanocne tradycje tego...
Świętowanie po rosyjsku Świętowanie po rosyjsku
Rosja, pomimo rozległości swojego terytorium, obchodzi święta jednakowo. Oczywiście zdarzają się obchody...
Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...
Dubaj – ludność i skład etniczny Dubaj – ludność i skład etniczny
Dubaj to miejsce, gdzie rdzenni mieszkańcy stanowią niewielki fragment mozaiki narodowościowej. Większość...