Długotrwała rzeczywistość wojenna nie pozostała bez wpływu na charakter narodowy Chorwatów, którzy przez wiele lat swej burzliwej historii wycierpieli niemało, tracąc rodziny i dorobek życia.

Dziś – kilkanaście lat po wojnie – chorwacki naród znowu zaczyna się uśmiechać.

Chorwacja | Przyjazne nastawienie mieszkańców jest dla Chorwacji najlepszą reklamą
Chorwacja | Przyjazne nastawienie mieszkańców jest dla Chorwacji najlepszą reklamą (by Akras )

Chorwaci są niezwykle życzliwi i przyjaźni dla obcokrajowców. Wojna nauczyła ich szacunku w stosunku do innych ludzi. Dzięki temu Chorwacja jest krajem uważanym za jeden z najbezpieczniejszych w Europie. I tu zdarzają się oczywiście drobne przestępstwa, jak praktycznie we wszystkich miejscowościach turystycznych czy innych dużych skupiskach ludzi, ale często popełniane są one przez ludzi z zagranicy.

Mieszkańcy Chorwacji są bardzo pogodnymi ludźmi. Nawet kilkugodzinne stanie w korku czy w kolejce nie stanowi dla nich problemu. Zwyczajny dzień chętnie umilają sobie wizytą w pobliskiej kawiarni. Najważniejszy jest dla nich jest spokój. Nawet na ulicach chorwackich miast można zauważyć brak pośpiechu.

Chorwaci uwielbiają spędzać czas przy kawie. Mają swoje ulubione kawiarnie i cafe-bary. Dzień bez wizyty w jakimś lokalu, to dzień stracony! – tak przynajmniej uważa wielu mieszkańców tego pięknego kraju.

Wypady na kawę są okazją do spotkań z rodziną, przyjaciółmi, do długich rozmów na ważne tematy, a także do niewinnych ploteczek i zwykłych relacji z dnia codziennego. Jest to również łatwy sposób do nawiązywania nowych znajomości. Ceny kawy w Chorwacji nie są tak niskie jak w Polsce, jednak jej smak jest naprawdę wyjątkowy.

Chorwacja | Chorwaci uwielbiają kawę
Chorwacja | Chorwaci uwielbiają kawę (by loridstone )

Mieszkańcy Chorwacji podczas rozmowy stoją blisko siebie, głośno rozmawiają i energicznie gestykulują. Ma to na celu przekazanie jak największej porcji emocji. W miejscach publicznych stosuje się formalne powitania oraz pożegnania. Jeśli ktoś tego nie zrobi – może być posądzony o brak dobrych manier. Bliskie osoby witają się pocałunkiem w policzek. Zwyczajem jest, że pierwsze witają się osoby młode ze starszymi, a kobiety z mężczyznami.
Przyjazne nastawienie mieszkańców jest dla Chorwacji najlepszą reklamą. W wielu innych krajach ludzie również są uprzejmi, ale łatwo zauważyć, kiedy leży to w naturze mieszkańców, a kiedy odbywa się jedynie na pokaz. Mieszkańcy Chorwacji są dumni, że turyści tak chętnie i tłumnie przyjeżdżają do ich kraju.

Chorwacja | Mieszkańcy Chorwacji są bardzo pogodnymi ludźmi
Chorwacja | Mieszkańcy Chorwacji są bardzo pogodnymi ludźmi (by hrvoje_goluza )

Zainteresują Cię również

Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Język arabski w Tunezji Język arabski w Tunezji
W Tunezji oficjalnym językiem jest język arabski. Nie jest to jednak klasyczny arabski, od którego język używany w...
Dubaj – ludność i skład etniczny Dubaj – ludność i skład etniczny
Dubaj to miejsce, gdzie rdzenni mieszkańcy stanowią niewielki fragment mozaiki narodowościowej. Większość...
Święta i festiwale w Tunezji Święta i festiwale w Tunezji
W Tunezji, tak jak w każdym innym miejscu na ziemi, obchodzone są zarówno święta państwowe, jak i religijne....
Ślub i wesele w Chorwacji Ślub i wesele w Chorwacji
Mówi się, w Chorwacji dwie rzeczy są rzeczywiście warte uwagi: chorwackie średniowieczne twierdze i zamki oraz...
Dubaj – tradycja i nowoczesność Dubaj – tradycja i nowoczesność
Dubaj to wyjątkowy przykład miasta, które w błyskawicznym tempie przekształciło się z handlowej osady poławiaczy...

 

Przeczytaj również

Pamiątki z Hiszpanii

Nieważne czy nasze wymarzone wakacje w Hiszpanii spędzimy na zwiedzaniu zabytków, czy wylegiwaniu się na piaszczystej plaży – każdy z…

Bollywood w Dubrowniku

W maju, w Dubrowniku, rozpoczną się zdjęcia do indyjskiej wersji kultowego, amerykańskiego filmu pod tytułem „Knight and Day” („Wybuchowa para”).

Ukraina – o czym szumią zielone stepy?

Połyskujące w słońcu kopuły cerkwi, niebieskie ściany domów, haftowane soroczki, złociste bliny i ognisty kozak – z tym najczęściej kojarzy…

Na krańcu świata

Niegdyś uważano Portugalię za kraniec świata. Dziś, mimo rozwoju wiedzy i świadomości geograficznej, niezwykła lokalizacja tego kraju wciąż intryguje i…

Ślub i wesele w Chorwacji

Mówi się, w Chorwacji dwie rzeczy są rzeczywiście warte uwagi: chorwackie średniowieczne twierdze i zamki oraz chorwackie wesela z ich…

Bożonarodzeniowe zwyczaje i tradycje w Chorwacji

Chorwacja jest krajem katolickim i tak jak w Polsce Boże Narodzenie obchodzi się tu 25 grudnia. Chorwackie święta, choć podobnie…

Tomar – dawna siedziba Templariuszy

Tomar to niewielkie miasto położone w centralnej części kraju, około 2 godz. drogi samochodem od Lizbony. Jest to jedna z…

Świat roślinny i zwierzęcy

Wielbiciele bujnej flory poczują się w Portugalii jak w raju, nie bez powodu bowiem zwana jest ona „ogrodem botanicznym Europy”.