Długotrwała rzeczywistość wojenna nie pozostała bez wpływu na charakter narodowy Chorwatów, którzy przez wiele lat swej burzliwej historii wycierpieli niemało, tracąc rodziny i dorobek życia.

Dziś – kilkanaście lat po wojnie – chorwacki naród znowu zaczyna się uśmiechać.

Chorwacja | Przyjazne nastawienie mieszkańców jest dla Chorwacji najlepszą reklamą

Chorwacja | Przyjazne nastawienie mieszkańców jest dla Chorwacji najlepszą reklamą (They dance by Andrey na licencji CC BY 2.0)

Chorwaci są niezwykle życzliwi i przyjaźni dla obcokrajowców. Wojna nauczyła ich szacunku w stosunku do innych ludzi. Dzięki temu Chorwacja jest krajem uważanym za jeden z najbezpieczniejszych w Europie. I tu zdarzają się oczywiście drobne przestępstwa, jak praktycznie we wszystkich miejscowościach turystycznych czy innych dużych skupiskach ludzi, ale często popełniane są one przez ludzi z zagranicy.

Mieszkańcy Chorwacji są bardzo pogodnymi ludźmi. Nawet kilkugodzinne stanie w korku czy w kolejce nie stanowi dla nich problemu. Zwyczajny dzień chętnie umilają sobie wizytą w pobliskiej kawiarni. Najważniejszy jest dla nich jest spokój. Nawet na ulicach chorwackich miast można zauważyć brak pośpiechu.

Chorwaci uwielbiają spędzać czas przy kawie. Mają swoje ulubione kawiarnie i cafe-bary. Dzień bez wizyty w jakimś lokalu, to dzień stracony! – tak przynajmniej uważa wielu mieszkańców tego pięknego kraju.

Wypady na kawę są okazją do spotkań z rodziną, przyjaciółmi, do długich rozmów na ważne tematy, a także do niewinnych ploteczek i zwykłych relacji z dnia codziennego. Jest to również łatwy sposób do nawiązywania nowych znajomości. Ceny kawy w Chorwacji nie są tak niskie jak w Polsce, jednak jej smak jest naprawdę wyjątkowy.

Chorwacja | Chorwaci uwielbiają kawę

Chorwacja | Chorwaci uwielbiają kawę (Croatia_rab_magic coffee_092009 by LoriQoPB na licencji CC BY-ND 2.0)

Mieszkańcy Chorwacji podczas rozmowy stoją blisko siebie, głośno rozmawiają i energicznie gestykulują. Ma to na celu przekazanie jak największej porcji emocji. W miejscach publicznych stosuje się formalne powitania oraz pożegnania. Jeśli ktoś tego nie zrobi – może być posądzony o brak dobrych manier. Bliskie osoby witają się pocałunkiem w policzek. Zwyczajem jest, że pierwsze witają się osoby młode ze starszymi, a kobiety z mężczyznami.
Przyjazne nastawienie mieszkańców jest dla Chorwacji najlepszą reklamą. W wielu innych krajach ludzie również są uprzejmi, ale łatwo zauważyć, kiedy leży to w naturze mieszkańców, a kiedy odbywa się jedynie na pokaz. Mieszkańcy Chorwacji są dumni, że turyści tak chętnie i tłumnie przyjeżdżają do ich kraju.

Chorwacja | Mieszkańcy Chorwacji są bardzo pogodnymi ludźmi

Chorwacja | Mieszkańcy Chorwacji są bardzo pogodnymi ludźmi (TONČI & PEPICA by Hrvoje na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Wielkanoc na Ukrainie Wielkanoc na Ukrainie
Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt kościelnych na Ukrainie. Najpiękniejsze wielkanocne tradycje tego...
Ludowy taniec ukraiński Ludowy taniec ukraiński
Ludowy taniec ukraiński rozwijał się na przestrzeni całej historii ukraińskiego narodu, wzbogacając się o nowe...
Świętowanie po rosyjsku Świętowanie po rosyjsku
Rosja, pomimo rozległości swojego terytorium, obchodzi święta jednakowo. Oczywiście zdarzają się obchody...
Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...
Dubaj – ludność i skład etniczny Dubaj – ludność i skład etniczny
Dubaj to miejsce, gdzie rdzenni mieszkańcy stanowią niewielki fragment mozaiki narodowościowej. Większość...