Błękitne morze, białe plaże i malownicza zabudowa Chorwacji kuszą nasze zmysły. Jeśli już zdecydujemy się na spędzenie urlopu właśnie w tych stronach, pozostaje nam tylko zastanowić się nad wyborem środka transportu odpowiedniego do naszych potrzeb i zasobności naszych portfeli.

Chorwacja | Istria z lotu ptaka
Chorwacja | Istria z lotu ptaka (by bortescristian)

Samochodem do Chorwacji

Najczęściej polecanym środkiem transportu, którym szybko i komfortowo dotrzemy do Chorwacji jest samochód. Własne auto to przede wszystkim niezależność i możliwość swobodnego poruszania się po okolicy.

Na taką wyprawę najlepiej na spokojnie przeznaczyć dwie doby (przykładowa trasa z Cieszyna do Dubrownika liczy ok 1200 km). Przeliczając koszty, poza benzyną, musimy pamiętać o winietkach w mijanych państwach (Czechy, Węgry, Słowacja, Austria, Słowenia), a potem także już w samej Chorwacji. Samochodem najlepiej opłaca się jechać większą ilością osób.

Podróż samolotem

Samolot to jak zwykle opcja najszybsza, ale także najdroższa. Bilety lotnicze do Chorwacji nie należą do najtańszych, warto jednak nie poddawać się za pierwszym razem i na bieżąco śledzić oferty różnych linii lotniczych w poszukiwaniu atrakcyjnych promocji.

Lot z Warszawy do stolicy Chorwacji trwa niecałe 2 h. Jeśli nie lecimy lotem czarterowym, będziemy musieli przesiąść się w jednym z europejskich miast, najczęściej w Pradze, Monachium, Frankfurcie nad Menem, Wiedniu lub Budapeszcie. Lot z przesiadką trwa ok. 3h nie wliczając czasu oczekiwania.

Do Chorwacji pociągiem

Podróż pociągiem zwykle nie jest polecana, w obliczu innych, tańszych i wygodniejszych opcji. Jeśli jednak preferujemy ten środek transportu, musimy się liczyć z koniecznością przesiadki w Wiedniu lub w Budapeszcie. Taka podróż będzie trwała od 15 do 20 h.

Autobusy

Z wielu polskich miast kursują do Chorwacji autobusy, jest to jednak podróż długa (ok. 20 godzin) i z tego też powodu – mało komfortowa. Koszty przejazdu autobusem porównywalne są z tymi samochodem, warto więc, jeśli mamy taką możliwość, poważnie zastanowić się nad wyborem auta.

Chorwacja | Lotnisko w Dubrowniku
Chorwacja | Lotnisko w Dubrowniku (by u-suke)

Zainteresują Cię również

Pula –„Chorwacki Rzym” Pula –„Chorwacki Rzym”
A może wakacje w mieście starożytnych Rzymian? Jeśli tak, Pula będzie strzałem w dziesiątkę! Ta przepiękna...
Chorwacja – informacje ogólne Chorwacja – informacje ogólne
„Czterysta kilometrów wspaniałej nadmorskiej podróży! Bezlik uroczych zakątków na całej prawie trasie. Malownicze...
Split – serce adriatyckiego wybrzeża Chorwacji Split – serce adriatyckiego wybrzeża Chorwacji
„Dużo kwiatów i zieleni. Wszędzie świeży powiew od zatoki. Miasto oddycha jodem i solą. Wciąga je do płuc...
Dubrownik – perła południowej Chorwacji Dubrownik – perła południowej Chorwacji
Położony na samym południu Chorwacji Dubrownik, to jedno z najpiękniejszych miast kraju. Jego wyjątkowy klimat...
Varazdin Varazdin
Varazdin – dawna stolica Chorwacji. Miasto położone jest w północnej części kraju, na prawym brzegu rzeki Drwa....
Zadar Zadar
Zadar króluje w Dalmacji północnej. To malownicze miasto pełne jest śladów przeszłości, które tworzą niezapomniany...

 

Przeczytaj również

Serenada za milion dolarów

Za półgodzinny występ na ukraińskim weselu Jennifer Lopez ma zainkasować, według doniesień mediów, okrągły milion dolarów.

Opera Lwowska

Budynek Opery Lwowskiej (Teatru Wielkiego), wybudowany u schyłku XIX wieku, to wspaniałe dzieło architektury i sztuki (rzeźby i malarstwa). Jest…

Wiza do Rosji

Umowy międzynarodowe z lat 2007 oraz 2008 regulują prawo dotyczące przekraczania granicy Federacji Rosyjskiej przez obywateli Unii Europejskiej, w tym…

Kiedy jechać do Finlandii?

Finlandia to jeden z najdalej położonych na północ kraj Europy, rozciągający się między 60. i 70. stopniem szerokości geograficznej.

Konkurs! Wygraj książkę „Z widokiem na wschód słońca”

Przygotowaliśmy dla Was mały konkurs. Do wygrania są trzy egzemplarze powieści „Z widokiem na wschód słońca” autorstwa Victorii Hislop przekazane…

Wilno – perła Litwy

Nad rzeką Wilia, u ujścia Wilejki położona jest stolica Litwy – Wilno. Zobaczymy tu wspaniałe zabytki, skosztujemy przepysznej, wileńskiej kuchni,…

Pamiątki z Hiszpanii

Nieważne czy nasze wymarzone wakacje w Hiszpanii spędzimy na zwiedzaniu zabytków, czy wylegiwaniu się na piaszczystej plaży – każdy z…

Chorwacja – świat roślinny

Świat roślinny Chorwacji podzielić można na wyraźne strefy: nadmorską strefę roślinności śródziemnomorskiej, przyśródziemnomorską strefę ciepłolubnych lasów i zarośli, strefę środkowoeuropejskich…