Błękitne morze, białe plaże i malownicza zabudowa Chorwacji kuszą nasze zmysły. Jeśli już zdecydujemy się na spędzenie urlopu właśnie w tych stronach, pozostaje nam tylko zastanowić się nad wyborem środka transportu odpowiedniego do naszych potrzeb i zasobności naszych portfeli.

Chorwacja | Chorwacja z lotu ptaka

Chorwacja | Chorwacja z lotu ptaka (IMG_0913 by Rob Young na licencji CC BY 2.0)

Samochodem do Chorwacji

Najczęściej polecanym środkiem transportu, którym szybko i komfortowo dotrzemy do Chorwacji jest samochód. Własne auto to przede wszystkim niezależność i możliwość swobodnego poruszania się po okolicy.

Na taką wyprawę najlepiej na spokojnie przeznaczyć dwie doby (przykładowa trasa z Cieszyna do Dubrownika liczy ok 1200 km). Przeliczając koszty, poza benzyną, musimy pamiętać o winietkach w mijanych państwach (Czechy, Węgry, Słowacja, Austria, Słowenia), a potem także już w samej Chorwacji. Samochodem najlepiej opłaca się jechać większą ilością osób.

Podróż samolotem

Samolot to jak zwykle opcja najszybsza, ale także najdroższa. Bilety lotnicze do Chorwacji nie należą do najtańszych, warto jednak nie poddawać się za pierwszym razem i na bieżąco śledzić oferty różnych linii lotniczych w poszukiwaniu atrakcyjnych promocji.

Lot z Warszawy do stolicy Chorwacji trwa niecałe 2 h. Jeśli nie lecimy lotem czarterowym, będziemy musieli przesiąść się w jednym z europejskich miast, najczęściej w Pradze, Monachium, Frankfurcie nad Menem, Wiedniu lub Budapeszcie. Lot z przesiadką trwa ok. 3h nie wliczając czasu oczekiwania.

Do Chorwacji pociągiem

Podróż pociągiem zwykle nie jest polecana, w obliczu innych, tańszych i wygodniejszych opcji. Jeśli jednak preferujemy ten środek transportu, musimy się liczyć z koniecznością przesiadki w Wiedniu lub w Budapeszcie. Taka podróż będzie trwała od 15 do 20 h.

Autobusy

Z wielu polskich miast kursują do Chorwacji autobusy, jest to jednak podróż długa (ok. 20 godzin) i z tego też powodu – mało komfortowa. Koszty przejazdu autobusem porównywalne są z tymi samochodem, warto więc, jeśli mamy taką możliwość, poważnie zastanowić się nad wyborem auta.

Chorwacja | Lotnisko w Dubrowniku

Chorwacja | Lotnisko w Dubrowniku (Dubrovnik Airport arrived by SkyEurope flight operated by MapLink by Yusuke Kawasaki na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Zagrzeb – stolica Chorwacji Zagrzeb – stolica Chorwacji
Stolica Chorwacji liczy niemal milion mieszkańców, a na tle innych miast stołecznych Europy wyróżnia ją to, że brak...
Pula –„Chorwacki Rzym” Pula –„Chorwacki Rzym”
A może wakacje w mieście starożytnych Rzymian? Jeśli tak, Pula będzie strzałem w dziesiątkę! Ta przepiękna...
Krk – największa wyspa Chorwacji Krk – największa wyspa Chorwacji
Krk jest największą wyspą Chorwacji i idealnym miejscem na wymarzone wakacje – piękne plaże, interesujące zabytki,...
Split – serce adriatyckiego wybrzeża Chorwacji Split – serce adriatyckiego wybrzeża Chorwacji
„Dużo kwiatów i zieleni. Wszędzie świeży powiew od zatoki. Miasto oddycha jodem i solą. Wciąga je do płuc...
Chorwacja – informacje ogólne Chorwacja – informacje ogólne
„Czterysta kilometrów wspaniałej nadmorskiej podróży! Bezlik uroczych zakątków na całej prawie trasie. Malownicze...
Dubrownik – perła południowej Chorwacji Dubrownik – perła południowej Chorwacji
Położony na samym południu Chorwacji Dubrownik, to jedno z najpiękniejszych miast kraju. Jego wyjątkowy klimat...