Jednym ze sztandarowych zabytków Splitu jest kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, czyli Katedra św. Dujama (Duje), nazwana tak na cześć patrona miasta.
Jest to jedno z miejsc, najczęściej odwiedzanych przez turystów w Splicie, a katedralna wieża dzwonnicza uważana jest za symbol tego miasta.
Chorwacja | Katedra św. Dujama (Split - Katedrala Sv. Dujma / Splitska katedrala by Fred Romero na licencji CC BY 2.0)
Historia powstania muzeum
Katedra powstała w miejscu pochodzącego z IV wieku mauzoleum cesarza Dioklecjana, który znany był z zaciekłych prześladowań chrześcijan. W VII wieku z mauzoleum usunięto ciało cesarza, a budowlę przekształcono w chrześcijańską katedrę.
Katedra zachowała, pierwotny ośmiokątny kształt mauzoleum z otaczającymi go 24 kolumnami. Wnętrze katedry ma plan koła z czterema półokrągłymi i czterema prostokątnymi niszami. Z czasów Dioklecjana zachowały się także korynckie kolumny i fryz przedstawiający cesarza z żoną. W XIII wieku świątynia otrzymała rzeźbione odrzwia z orzecha włoskiego – dzieło Andrija Buvina. Ozdabiają je sceny z życia Chrystusa. W XVII wieku do wschodniego boku katedry dobudowano prezbiterium, burząc jej wschodnią ścianę i łącząc oba pomieszczenia.
Dzwonnica
Romańska wieża ma wysokość 61 metrów i stanowi wizytówkę miasta. Jej budowę rozpoczęto w XIII wieku i trwała ona blisko 3 wieki. U podnóża wieży zauważyć można dwa kamienne posągi lwów. Ze szczytu dzwonnicy, na który dostać się można schodami, rozpościera się przepiękny widok na miasto i Pałac Dioklecjana.
Ołtarze
Wewnątrz katedry podziwiać można wspaniale dekorowane ołtarze. Po prawej stronie znajduje się ołtarz poświęcony św. Duje, patronowi miasta i biskupowi pobliskiej Salony (dzisiejszy Solin), który zginął śmiercią męczeńską w czasie prześladowań chrześcijan, za panowania Dioklecjana. Sklepienie powyżej ołtarza zdobią późnogotyckie freski, przedstawiające czterech ewangelistów.
Chorwacja | Pamiątkia z czasów Dioklecjana, czyli dwa posągi lwów, strzegące wejścia do dawnego mauzoleum (Croatia-01259 - Romance Lion by Dennis Jarvis na licencji CC BY-SA 2.0)
Lewy ołtarz, poświęcony drugiemu patronowi i męczennikowi – św. Anastazemu, pochodzi z XV wieku i jest dziełem chorwackiego architekta Juraja Dalmatinca. Sarkofag św. Anastazego zdobi imponujący relief, przedstawiający Biczowanie Chrystusa.
Relikwie św. Dujama od XVIII przechowywane są na ołtarzu, leżącym w północnej niszy.
Skarbiec katedralny
Wewnątrz katedry, w zakrystii, znajduje się udostępniony zwiedzającym katedralny skarbiec. Znaleźć w nim można wiele bezcennych eksponatów sakralnych, jak naczynia liturgiczne ze srebra i złota, rękopisy i starodruki, szaty liturgiczne, ikony oraz liczne relikwiarze.
Przydatne informacje
Adres: Ulica Kraj Svetog Duje 5
Godziny otwarcia dla zwiedzających: latem (czerwiec-wrzesień) od 8:00 do 20:00, w niedziele i święta od 12:30 do 18:30.
Bilety wstępu na wieżę: 10HRK (2USD)
Chorwacja | Katedralna wieża dzwonnicza to symbol Splitu (Katedrala Sv. Duje (Split, Hrvatska 2018) by Paul Arps na licencji CC BY 2.0)
Zainteresują Cię również





