Jednym ze sztandarowych zabytków Splitu jest kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, czyli Katedra św. Dujama (Duje), nazwana tak na cześć patrona miasta.

Jest to jedno z miejsc, najczęściej odwiedzanych przez turystów w Splicie, a katedralna wieża dzwonnicza uważana jest za symbol tego miasta.

Chorwacja | Katedra św. Dujama
Chorwacja | Katedra św. Dujama (by sitomon )

Historia powstania muzeum

Katedra powstała w miejscu pochodzącego z IV wieku mauzoleum cesarza Dioklecjana, który znany był z zaciekłych prześladowań chrześcijan. W VII wieku z mauzoleum usunięto ciało cesarza, a budowlę przekształcono w chrześcijańską katedrę.

Katedra zachowała, pierwotny ośmiokątny kształt mauzoleum z otaczającymi go 24 kolumnami. Wnętrze katedry ma plan koła z czterema półokrągłymi i czterema prostokątnymi niszami. Z czasów Dioklecjana zachowały się także korynckie kolumny i fryz przedstawiający cesarza z żoną. W XIII wieku świątynia otrzymała rzeźbione odrzwia z orzecha włoskiego – dzieło Andrija Buvina. Ozdabiają je sceny z życia Chrystusa. W XVII wieku do wschodniego boku katedry dobudowano prezbiterium, burząc jej wschodnią ścianę i łącząc oba pomieszczenia.

Dzwonnica

Romańska wieża ma wysokość 61 metrów i stanowi wizytówkę miasta. Jej budowę rozpoczęto w XIII wieku i trwała ona blisko 3 wieki. U podnóża wieży zauważyć można dwa kamienne posągi lwów. Ze szczytu dzwonnicy, na który dostać się można schodami, rozpościera się przepiękny widok na miasto i Pałac Dioklecjana.

Ołtarze

Wewnątrz katedry podziwiać można wspaniale dekorowane ołtarze. Po prawej stronie znajduje się ołtarz poświęcony św. Duje, patronowi miasta i biskupowi pobliskiej Salony (dzisiejszy Solin), który zginął śmiercią męczeńską w czasie prześladowań chrześcijan, za panowania Dioklecjana. Sklepienie powyżej ołtarza zdobią późnogotyckie freski, przedstawiające czterech ewangelistów.

Chorwacja | Pamiątkia z czasów Dioklecjana, czyli dwa posągi lwów, strzegące wejścia do dawnego mauzoleum
Chorwacja | Pamiątkia z czasów Dioklecjana, czyli dwa posągi lwów, strzegące wejścia do dawnego mauzoleum (by archer10 )

Lewy ołtarz, poświęcony drugiemu patronowi i męczennikowi – św. Anastazemu, pochodzi z XV wieku i jest dziełem chorwackiego architekta Juraja Dalmatinca. Sarkofag św. Anastazego zdobi imponujący relief, przedstawiający Biczowanie Chrystusa.

Relikwie św. Dujama od XVIII przechowywane są na ołtarzu, leżącym w północnej niszy.

Skarbiec katedralny

Wewnątrz katedry, w zakrystii, znajduje się udostępniony zwiedzającym katedralny skarbiec. Znaleźć w nim można wiele bezcennych eksponatów sakralnych, jak naczynia liturgiczne ze srebra i złota, rękopisy i starodruki, szaty liturgiczne, ikony oraz liczne relikwiarze.

Przydatne informacje

Adres: Ulica Kraj Svetog Duje 5

Godziny otwarcia dla zwiedzających: latem (czerwiec-wrzesień) od 8:00 do 20:00, w niedziele i święta od 12:30 do 18:30.

Bilety wstępu na wieżę: 10HRK (2USD)

Chorwacja | Katedralna wieża dzwonnicza to sumbol Splitu
Chorwacja | Katedralna wieża dzwonnicza to symbol Splitu (by Tours in Croatia )

Zainteresują Cię również

Ludność Chorwacji Ludność Chorwacji
Chorwacja liczy niespełna 4,5 miliona mieszkańców, z czego 89,63 % stanowią Chorwaci, 4,54% Serbowie, a pozostały...
Najważniejsze święta religijne i państwowe w Dubaju Najważniejsze święta religijne i państwowe w Dubaju
Większość dni wolnych od pracy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich związana jest obchodami świąt muzułmańskich...
Jacy są mieszkańcy Singapuru? Jacy są mieszkańcy Singapuru?
Singapur jest krajem wielokulturowym. Mieszkańcy są otwarci i przyjaźni. Państwo jest nowoczesne i bezpieczne, a...
Klasztor Hieronimitów – symbol Lizbony Klasztor Hieronimitów – symbol Lizbony
Jednym z symboli Portugalii jest Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos) w Lizbonie. W 1983 roku obiekt...
Miłosny horoskop hinduski Miłosny horoskop hinduski
Religia i mitologia Indii, liczące parę tysięcy lat, są niezwykle bogate, tajemnicze i nieuchwytne. Łatwo pogubić...
Muzułmanie w Dubaju Muzułmanie w Dubaju
Islam jest w Zjednoczonych Emiratach Arabskich religią państwową, i określany jest jako taki przez konstytucję. W...

 

Przeczytaj również

Gdzie wypoczywali dawni mieszkańcy Krety?

Kreta od lat uchodzi za prawdziwą wakacyjną oazę. Rok rocznie całe tłumy turystów przyciąga tutejsze lazurowe morze, zalane słońcem plaże…

Wysoki Zamek

Kto chce popatrzeć na Lwów całkiem z góry, powinien udać się na Wysoki Zamek. Jest to zielone wzgórze na północ…

Praga w liczbach

Na stolicę Czech można patrzeć pod różnym kątem: poprzez historię, znad parujących dań lokalnej kuchni, przez kufel bursztynowego piwa, przez…

Jak nie zamarznąć w przerębli?

19 stycznia grekokatolicy i chrześcijanie prawosławni obchodzą święto Chrztu Pańskiego. Według przekazów, właśnie w tym dniu Jezus przyjął chrzest w…

Wyspa i miasto Hvar – piękne zakątki Chorwacji

„Głęboko wcięta zatoka. Wybielona w słońcu stara twierdza panuje nad miastem i portem (...) Woda krystaliczna. Co za roślinność! Pinie,…

Napoje miodowe

Od niepamiętnych czasów znane prawie w całej centralnej i północnej części Ukrainy. Zwykle sporządzano miodowe napoje wykorzystując, jako podstawowy składnik,…

Katedra w Porto

Katedra w Porto (Sé Catedral do Porto) stanowi szczególnie piękną atrakcję miasta. Budowę tej wspaniałej świątyni rozpoczęto w XII wieku.

Wokół chorwackich win

Wszyscy wiemy, że historia tego aromatycznego trunku rozpoczyna się w śródziemnomorskich winnicach. Produkcja wina odgrywała ważną rolę już w cywilizacji…