Co roku, około połowy marca, Chorwaci zaczynają wypatrywać Klepetana. Przyleci czy nie? Eee, na pewno przyleci, zawsze przecież przylatuje do swojej Maleny.

Chorwacja | Jak widać, miłość i przywiązanie obecne są także w świecie zwierząt (*zdjęcie nie przedstawia Klepetana i Maleny we własnej osobie)

Jak widać, miłość i przywiązanie obecne są także w świecie zwierząt* (Spring is here by Antanas Kaziliūnas na licencji CC BY 2.0)

Miłość dwóch bocianów

Klepetan i Malena są bocianami, być może najsłynniejszymi na świecie. Poznali się i zakochali kilkanaście lat temu. Ona miała źle zrośnięte skrzydło i nie mogła latać. Kilka lat wcześniej strzelali do niej włoscy myśliwi, została kaleką na całe życie. Klepetanowi to jednak nie przeszkadzało.

Para uwiła gniazdo, wychowała młode, a kiedy nadszedł czas odlotu do Afryki, on musiał polecieć bez Maleny. Bocianica została sama w Chorwacji, w małej miejscowości Brodska Varoš, u StjepanaVokića, który co roku zimą użyczał jej gościny w budynku gospodarczym.

Wiosną Klepetan wrócił do Maleny. Przebył 130 tysięcy kilometrów, żeby ją zobaczyć. Doczekali się kolejnych bocianich dzieci. Od tamtej pory ta historia powtarza się co roku. W ciągu tych lat urodziło im się kilkadziesiąt bocianiątek, które zimą leciały z ojcem do Afryki. Każdej wiosny, w drugiej połowie marca Klepetan przylatuje do Chorwacji.

Wypatruje go już nie tylko Malena, czekają na niego także ludzie z całej Chorwacji. W chorwackiej prasie pojawiają się artykuły z nagłówkami – Przyleci czy nie? Malena czeka. A potem – Malena i Klepetan znów mają młode. Prawdziwa miłość zwycięża. O bocianach mówi nie tylko prasa i telewizja krajowa, wspominała o nich także BBC. Od 2012 roku mają też swoją stronę na Facebooku.

Romantyczny zachód słońca we dwoje

Romantyczny zachód słońca we dwoje* (Love Story by Bert Kaufmann na licencji CC BY-SA 2.0)

W 2013 roku, pod koniec marca Klepetan nie pojawił się. Malena przestała jeść, piła tylko wodę. Wiła gniazdo, była osowiała, osłabła. Czekała. Spóźniał się prawie tydzień. Także Stjepan Vokić i chorwacka prasa zaczynali się niepokoić tym, co mogło się wydarzyć w trakcie długiej podróży z Afryki. Tamtego roku wiosna zaczęła się wyjątkowymi chłodami i śniegiem. Wszyscy zastanawiali się czy nie stało się coś złego? W końcu rano 29 marca, w Wielki Piątek, brudny, zmęczony Klepetan dotarł do Maleny. Był to już jedenasty raz.

Po jego powrocie gazety opisywały tkliwe powitanie pary, zamieszczały fotografie bocianów w czułych pozach. Artykuły o Malenie i Klepetanie zawsze zbierają od internautów tysiące "lajków". W komentarzach pojawiają się sformułowania: wieczna miłość, krzepiąca wiadomość, wspaniałe wieści, wreszcie coś dobrego.

Stjepan Vokić, opiekun Maleny, emerytowany konserwator szkolny, tak opisywał ich powitanie: :

Zaskoczył nas, bo zwykle przybywał po południu. Gdy tylko przyleciał, od razu skierował się do gniazda i Maleny. Ona zaczęła się kręcić w kółko jakby nie wiedziała, co ma ze sobą zrobić ze szczęścia. On tylko potarł o nią głowę jakby mówił: Jestem, jak się masz? Potem przyleciał na plac zabaw, gdzie przygotowałem dla niego poczęstunek: wiadro z rybami. Wziął ode mnie dwie ryby – mamy taki rytuał powitalny. W tym czasie Malena zaczęła klekotać, zupełnie jakby była zazdrosna. Klepetan wrócił do gniazda i znów się tulili i ocierali o siebie. Są bardzo szczęśliwi.

Agnieszka Suchowierska

Pani Agnieszka jest współautorką książki: Królewicz Śnieżek. Baśniowe stereotypy płci, która ukazała się w 2012 roku.

Chorwacja | Bociany potrafią zachować wierność jednemu partnerowi (*zdjęcie nie przedstawia Klepetana i Maleny we własnej osobie)

Bociany potrafią zachować wierność jednemu partnerowi* (Daily routine by Jinterwas na licencji CC BY 2.0)

*zdjęcia nie przedstawiają Klepetana i Maleny we własnej osobie.

Na podstawie:
večernji.hr – Klepetan se na Veliki petak opet vratio svojoj Malenoj
24sata.hr – Vrati se! Ne jede, samo uređuje gnijezdo i čeka na Klepetana

Zainteresują Cię również

Owoce Chorwacji – figi Owoce Chorwacji – figi
Drzewa figowe to jedne z najstarszych drzew owocowych uprawianych przez człowieka. W Chorwacji figi rosną niemalże...
Chorwacja – świat roślinny Chorwacja – świat roślinny
Świat roślinny Chorwacji podzielić można na wyraźne strefy: nadmorską strefę roślinności śródziemnomorskiej,...
Świat roślinny i zwierzęcy Świat roślinny i zwierzęcy
Wielbiciele bujnej flory poczują się w Portugalii jak w raju, nie bez powodu bowiem zwana jest ona „ogrodem...
Park Krajobrazowy Kamenjak Park Krajobrazowy Kamenjak
Jeśli wybieracie się do Chorwacji i za cel swej podróży wybraliście Istrię, koniecznie udajcie się w podróż na samo...
Potrawy z ryb i owoców morza w Turcji Potrawy z ryb i owoców morza w Turcji
Na wybrzeżach Turcji (oblewanej przez aż 4 morza!) można liczyć na bogactwo świeżych ryb oraz innych nadmorskich...
Trufle – luksusowy przysmak z Istrii Trufle – luksusowy przysmak z Istrii
Cenne i stanowiące towar luksusowy trufle rosną przede wszystkim w krajach basenu Morza Śródziemnomorskiego – m.in...