Naturalne granice górskie, oddzielające ziemie nadmorskie od tych położonych w głębi lądu, są jedną z przyczyn zróżnicowania klimatycznego Chorwacji.
Chorwacja | Krystaliczne wody wokół wyspy Badija (croatia_0053lres by Sue Tupling na licencji CC BY-SA 2.0)
Jaki klimat panuje w Chorwacji?
Strefa nadmorska
W strefie nadmorskiej występuje klimat podzwrotnikowy typu morskiego. Obszary nad Adriatykiem to najcieplejsze miejsca w całym kraju. Średnie temperatury wynoszą tu od 3 do 12°C w styczniu i od 21 do 30°C w lipcu (nieco chłodniej jest na północy, cieplej – na południu wybrzeża).
Letnie noce są ciepłe (18-19°C). Bardzo korzystne są także warunki nasłonecznienia, gdyż np. w Puli słońce świeci średnio nawet 10 godzin dziennie (lipiec, sierpień). Latem odpowiednio wysoka, a tym samym niezwykle atrakcyjna dla turystów, jest temperatura wody w Morzu Adriatyckim – sezon kąpielowy w Chorwacji trwa nieprzerwanie od czerwca do października, kiedy to temperatura wody wynosi ponad 18°C.
Chorwacja wschodnia
Wewnątrz kraju występuje klimat umiarkowany ciepły, w górach przechodzący w klimat górski. Najwyższe temperatury stycznia wynoszą tu średnio 2-3°C, zaś lipca – 26-28°C. Temperatury minimalne w styczniu spadają do -4 kresek, zaś w lipcu wynoszą ok. 17°C.
Chorwacja | Kąpielisko na wyspie Ciovo (Čiovo) (2008 Holiday, Ciovo Croatia by Remus Pereni na licencji CC BY 2.0)
Opady i wiatry
Roczna suma opadów w Chorwacji środkowej wynosi ok. 700 – 1100 mm, na terenach nadmorskich – 1200-1500 mm, w Dalmacji zaś – poniżej 1000 mm. Turyści nie powinni się jednak tym przejmować, gdyż deszcze zwykle występują zimą. Latem mają miejsce, trwające nawet 2 miesiące, okresy suszy.
W chłodniejszych okresach roku na wybrzeżu spodziewać się można silnych wiatrów, noszących nazwę bora, zaś w głębi lądu wiosną występują feny.
Warunki klimatyczne Chorwacji sprzyjają rozwojowi turystyki, a sezon trwa tu aż 5-6 miesięcy w roku.
Chorwacja | Dubrownik - plaża Lapad (Lapad beach by Jenni Douglas na licencji CC BY 2.0)
Zainteresują Cię również





