Aktualną walutą Chorwacji jest kuna (HRK). Nie bez przyczyny ta intrygująca nazwa kojarzy nam się z futerkowym zwierzęciem, bowiem w dawnych czasach właśnie skóra kun służyła tu jako środek płatniczy.
Chorwacja | Chorwacka kuna - banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100 (Hrvatska Kuna by Karl Baron na licencji CC BY 2.0)
Chorwacka jednostka monetarna kuna dzieli się na 100 lip. Słowo „lipa” ma w języku chorwackim takie samo znaczenie, jak w polskim.
Po raz pierwszy kunę wprowadzono w Niepodległym Państwie Chorwackim (1941-1945), w miejsce wcześniejszego, jugosłowiańskiego dinara. Po odtworzeniu Jugosławii dinar jugosłowiański znów wrócił do łask, a następnie został zastąpiony przez dinara chorwackiego (w latach 1991-1994) i wreszcie w 1994 r. ponownie przez kunę.
Dziś w obiegu znajdują się monety o nominałach: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 lip oraz 1, 2, 5 i 25 kun. Awersy chorwackich monet przedstawiają charakterystyczne chorwackie rośliny i uprawy np. kukurydzę, oliwkę czy winorośl, a także zwierzęta: słowika, tuńczyka i niedźwiedzia.
Chorwackie banknoty posiadają nominały: 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 kun. Na awersach banknotów widnieją portrety zasłużonych chorwackich poetów i polityków, zaś na rewersach - będące chlubą kraju budowle i pomniki, np. zamek Varaždin, amfiteatr w Puli czy Pałac Dioklecjana w Splicie.
1 kuna chorwacka (HRK) = 100 lip
Chorwacja | 1 kuna (Croatian kunarych by lepozicky.com na licencji CC BY 2.0)
Waluta na wymianę (dolar czy euro?)
W Chorwacji o wiele prościej jest wymienić euro niż dolary amerykańskie (waluta ta nigdy nie była w tym kraju zbyt popularna). Nie spieszmy się jednak z wymianą posiadanych euro na chorwackie kuny, w wielu bowiem miejscach (oczywiście za wyjątkiem małych sklepików itp.) można uiszczać opłaty właśnie we wspólnej walucie europejskiej.
Najlepiej jest zagospodarować wydatki w ten sposób, aby za codzienne drobne zakupy płacić kunami, zaś za jakieś większe sprawunki – w euro.
Gdzie wymieniać pieniądze?
Złotówki i inne waluty wymienimy na chorwacką kunę praktycznie wszędzie: w kantorach, w bankach, w hotelach, na poczcie, a także w wybranych biurach i agencjach turystycznych. Warto pamiętać o tym, że w niektórych miejscach w związku z wyminą waluty naliczana bywa prowizja w wysokości ok. 1-1,5%.
O tym, że w danym miejscu mamy szansę na wymianę waluty, poinformuje nas szyld: „Mjenjačnica” (w języku chorwackim: kantor).
Karty kredytowe i płatnicze
W centrach turystycznych Chorwacji (przede wszystkim na wybrzeżu adriatyckim) bez problemu podejmiemy gotówkę przy użyciu popularnych kart płatniczych lub kredytowych: VISA / VISA Electron, MasterCard / EuroCard / Maestro, Dinners Club, American Express.
W głębi kraju możemy już napotkać większe problemy ze znalezieniem bankomatu, który akceptowałby kartę VISA.
Zapłacić kartą, taką jak: American Express, Diners, Visa, Eurocard czy Mastercard, będziemy mogli praktycznie wszędzie.
Zainteresują Cię również





