Aktualną walutą Chorwacji jest kuna (HRK). Nie bez przyczyny ta intrygująca nazwa kojarzy nam się z futerkowym zwierzęciem, bowiem w dawnych czasach właśnie skóra kun służyła tu jako środek płatniczy.

Chorwacja | 20 kun z wizerunkiem chorwackiego bana Josipa Jelačića
Chorwacja | 20 kun z wizerunkiem chorwackiego bana Josipa Jelačića (by falconreid)

Chorwacka jednostka monetarna kuna dzieli się na 100 lip. Słowo „lipa” ma w języku chorwackim takie samo znaczenie, jak w polskim.

Po raz pierwszy kunę wprowadzono w Niepodległym Państwie Chorwackim (1941-1945), w miejsce wcześniejszego, jugosłowiańskiego dinara. Po odtworzeniu Jugosławii dinar jugosłowiański znów wrócił do łask, a następnie został zastąpiony przez dinara chorwackiego (w latach 1991-1994) i wreszcie w 1994 r. ponownie przez kunę.

Dziś w obiegu znajdują się monety o nominałach: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 lip oraz 1, 2, 5 i 25 kun. Awersy chorwackich monet przedstawiają charakterystyczne chorwackie rośliny i uprawy np. kukurydzę, oliwkę czy winorośl, a także zwierzęta: słowika, tuńczyka i niedźwiedzia.

Chorwackie banknoty posiadają nominały: 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 kun. Na awersach banknotów widnieją portrety zasłużonych chorwackich poetów i polityków, zaś na rewersach - będące chlubą kraju budowle i pomniki, np. zamek Varaždin, amfiteatr w Puli czy Pałac Dioklecjana w Splicie.

1 kuna chorwacka (HRK) = 100 lip

Chorwacja | Moneta o nominale 5 kun
Chorwacja | Moneta o nominale 5 kun (by moteey)

Waluta na wymianę (dolar czy euro?)

W Chorwacji o wiele prościej jest wymienić euro niż dolary amerykańskie (waluta ta nigdy nie była w tym kraju zbyt popularna). Nie spieszmy się jednak z wymianą posiadanych euro na chorwackie kuny, w wielu bowiem miejscach (oczywiście za wyjątkiem małych sklepików itp.) można uiszczać opłaty właśnie we wspólnej walucie europejskiej.

Najlepiej jest zagospodarować wydatki w ten sposób, aby za codzienne drobne zakupy płacić kunami, zaś za jakieś większe sprawunki – w euro.

Gdzie wymieniać pieniądze?

Złotówki i inne waluty wymienimy na chorwacką kunę praktycznie wszędzie: w kantorach, w bankach, w hotelach, na poczcie, a także w wybranych biurach i agencjach turystycznych. Warto pamiętać o tym, że w niektórych miejscach w związku z wyminą waluty naliczana bywa prowizja w wysokości ok. 1-1,5%.

O tym, że w danym miejscu mamy szansę na wymianę waluty, poinformuje nas szyld: „Mjenjačnica” (w języku chorwackim: kantor).

Karty kredytowe i płatnicze

W centrach turystycznych Chorwacji (przede wszystkim na wybrzeżu adriatyckim) bez problemu podejmiemy gotówkę przy użyciu popularnych kart płatniczych lub kredytowych: VISA / VISA Electron, MasterCard / EuroCard / Maestro, Dinners Club, American Express.

W głębi kraju możemy już napotkać większe problemy ze znalezieniem bankomatu, który akceptowałby kartę VISA.

Zapłacić kartą, taką jak: American Express, Diners, Visa, Eurocard czy Mastercard, będziemy mogli praktycznie wszędzie.

Zainteresują Cię również

Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji
Nieodłącznym elementem wakacji są zakupy, zarówno te małe, codzienne jak i większe, kiedy postanawiamy przywieźć ze...
Pamiątki z Dżerby Pamiątki z Dżerby
Nieodłącznym elementem wakacji są zakupy. W takim miejscu jak Dżerba, sprawiają jeszcze większą przyjemność. Na...
Ceny w Tunezji w 2015 roku Ceny w Tunezji w 2015 roku
Poziom życia w Tunezji jest raczej umiarkowany – ceny towarów i usług również nie są zbyt wygórowane. Bardzo tanie...
Smaczne pamiątki z Chorwacji – Istria Smaczne pamiątki z Chorwacji – Istria
Z podróży najczęściej przywozimy całą masę wspomnień i zdjęć, ale również wiele mniej lub bardziej oryginalnych...
Pamiątki z Wilna Pamiątki z Wilna
Z każdej zagranicznej wycieczki warto przywieźć bliskim coś na pamiątkę. Mogą to być drobiazgi, ale taki drobny...
Zakupy i ceny w Dubaju Zakupy i ceny w Dubaju
Dubaj uważany jest często za raj dla miłośników zakupów. Taką opinię tworzy mnogość placówek handlowych (od bazarów...

 

Przeczytaj również

Portugalskie pączki malasada

Portugalczycy analogicznie do naszego Tłustego Czwartku świętują Tłusty Wtorek (Mardi Gras), wypadający tuż przed Środą Popielcową.

Drapieżna współlokatorka

Mieszkaniec Ukrainy pobił światowy rekord przebywania w jednej klatce z dzikim zwierzęciem. Pochodzący z okolic Zaporoża Ołeksandr Pyłyszenko dzielił jedno…

"Rodzina Borgiów" w Chorwacji!

Międzynarodowi producenci filmowi coraz częściej decydują się na kręcenie filmów i seriali w Chorwacji. W tym roku pośród chorwackich krajobrazów…

Święto Kasztanów

Każdego roku 11 listopada w Portugalii swoje święto obchodzą kasztany. Są one bardzo popularne w tym kraju, bywają nawet uprawiane.…

Kiedy jechać do Finlandii?

Finlandia to jeden z najdalej położonych na północ kraj Europy, rozciągający się między 60. i 70. stopniem szerokości geograficznej.

Kiedy jechać do Madrytu?

Stolica Hiszpanii ze swoim położeniem na 40°25’ N i 3°42’ W znajduje się centralnie na Półwyspie Iberyjskim. Klimat Madrytu charakteryzuje…

Kiedy jechać do Lizbony?

Lizbona należy do stolic europejskich o najłagodniejszym klimacie. Położenie na południowych szerokościach geograficznych zapewnia miastu klimat podobny do krajów śródziemnomorskich,…

Ukraina na Letnich Igrzyskach Olimpijskich

Na zakończonych już XXXI Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro sportowcy z Ukrainy wywalczyli tyle samo medali co Polacy, czyli…