Miasto Krk leży na południu wyspy o tej samej nazwie i stanowi ważny ośrodek kulturalny i turystyczny. Przemierzając uliczki Krku warto zajrzeć w kilka interesujących miejsc, które pozwolą nam odkryć klimat i przybliżą historię tego urokliwego miasta.

Chorwacja | Miasto Krk z górującą nad nim dzwonnicą katedralną

Chorwacja | Miasto Krk z górującą nad nim dzwonnicą katedralną (Krk. by Rudy na licencji CC BY-ND 2.0)

Zabytki Krk

Mury miejskie – Krk otoczone jest potężnymi murami pochodzącymi z czasów rzymskich. Pierwsza wzmianka na temat dzisiejszych murów pochodzi z czasów przed Chrystusem. Ostatnia znacząca rozbudowa murów miała miejsce pod koniec XV wieku.

Kaštel – czyli twierdza chorwackiego rodu Frankopanów, zbudowana między XII-XIV wieku. Kaštel pełnił funkcję obronne, chroniąc miasto przed atakami z morza i lądu oraz był siedzibą sądu.

Ratusz Miejski – budynek pochodzi z XV wieku. Na wschodniej ścianie znajduje się godło księcia Augustyna Barbaring, a poniżej zegar podzielony na 24 pola. Pierwsze wzmianki o tym zegarze pochodzą z XVI wieku.

Świątynia Wenus – Wenus to rzymska bogini miłości, piękna i małżeństw. Jest to jedyna świątynia poświęcona bogini Wenus znajdująca się na wschodnim brzegu Adriatyku i sięga I wieku p.n.e.

Katedra – XII-wieczna romańska budowla stanowi jeden z najpiękniejszych zabytków miasta. Pierwotnie była to starochrześcijańska bazylika z V wieku, wzniesiona na pozostałościach po rzymskich łaźniach. W XVI wieku katedra otrzymała gotycką wieżę dzwonniczą.

Klasztor Franciszkanów – początkowo klasztor był częścią północnych murów miejskich. W 1910 roku dobudowane zostało skrzydło wschodnie. W klasztorze podziwiać można obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem dzieła malarza renesansowego Vittore Carpaccia.

Św. Grysogonus (Sv. Krsevan) – budowla pochodząca z XI-XII wieku, o charakterystycznym wyglądzie. Do okrągłej podstawy zakończonej kopułą przylegają trzy półkoliste apsydy, również zakończone kopułami.

Saint Donat – bardzo ważny zabytek, stanowiący przykład chorwackiej architektury sakralnej. Kaplica, o charakterystycznym i unikalnym kształcie pochodzi z pierwszej połowy XII wieku.

Chorwacja | Miasto Krk oferujemy odwiedzającym je turystom wiele atrakcji

Chorwacja | Miasto Krk oferujemy odwiedzającym je turystom wiele atrakcji (Krk_6 by Mario Fajt na licencji CC BY 2.0)

Sklepy z pamiątkami i galerie

W Krk znajduje się wiele ciekawych galerii i sklepów z pamiątkami, oferujących szereg unikalnych przedmiotów i pamiątek z wyspy. Oto kilka propozycji miejsc, do których koniecznie trzeba wstąpić podczas wędrówki po mieście.

KRČANKA – sklep z pamiątkami, gdzie można znaleźć typowe dla wyspy przedmioty takie jak barwnie malowane ceramiczne wazy na wino i lalki, ubrane w stroje ludowe.

LEUT – galeria słynąca z kolekcji przedmiotów związanych z morzem i produkcji modeli statków i łodzi. Ponadto można tu zakupić oryginalne pamiątki, przedstawiające morze i łodzie: modele łodzi, pocztówki przedstawiające jachty, mapy morskie, statki w butelkach i wiele innych.

OLEOTEKA NONO – sklep oferuje wysokiej jakości oliwę z oliwek oraz produkty z niej wytwarzane, a także wiele oryginalnych pamiątek.

FORTIS – Fortis to galeria i muzeum archeologiczne. Znajdują się tu cenne zbiory zabytków z okresu Cesarstwa Rzymskiego oraz przedmioty wykonane z brązu, pochodzące z okresu prehistorycznego. Można tu również zobaczyć wybrane dzieła sztuki oraz przykłady oryginalnej ceramiki. Wszystkie przedmioty prezentowane w muzeum, zostały znalezione na terenie miasta Krk.

GALERIA STANIĆ – firma z 20-letnią tradycją produkcji ram obrazów, luster, lamp, przedmiotów ceramicznych, pamiątek z inskrypcją w starym, słowiańskim piśmie – głagolicą.

Chorwacja | Plac Vela Market w Krk

Chorwacja | Plac Vela Market w Krk (Krk_7 by Mario Fajt na licencji CC BY 2.0)

Atrakcje turystyczne Krk

Miasto Krk oferujemy odwiedzającym je turystom wiele atrakcji. Są to miedzy innymi restauracje, tawerny, caffe bary, kluby, plaże miejskie. Osoby lubiące aktywnie spędzać czas mogą wybierać spośród wielu sportów wodnych, jak: nurkowanie, żagle czy wakeboard. Ponadto można skorzystać z kortów tenisowych, centrów fitness czy pól golfowych. Na wycieczkę po okolicy najlepiej wybrać się rowerem lub popłynąć łodzią na sąsiednie wyspy.

Chorwacja | Ratusz miejski w Krk

Chorwacja | Ratusz miejski w Krk (Krk Town 24 hour clocky by Jeremy Sutcliffe na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Pula –„Chorwacki Rzym” Pula –„Chorwacki Rzym”
A może wakacje w mieście starożytnych Rzymian? Jeśli tak, Pula będzie strzałem w dziesiątkę! Ta przepiękna...
Krk – największa wyspa Chorwacji Krk – największa wyspa Chorwacji
Krk jest największą wyspą Chorwacji i idealnym miejscem na wymarzone wakacje – piękne plaże, interesujące zabytki,...
Biograd na Moru – miasteczko w Dalmacji Biograd na Moru – miasteczko w Dalmacji
Biograd na Moru to nowoczesne, tętniące życiem miasteczko w północnej Dalmacji na wybrzeżu Morza Adriatyckiego....
Split – serce adriatyckiego wybrzeża Chorwacji Split – serce adriatyckiego wybrzeża Chorwacji
„Dużo kwiatów i zieleni. Wszędzie świeży powiew od zatoki. Miasto oddycha jodem i solą. Wciąga je do płuc...
Pag – wyspa bez drzew Pag – wyspa bez drzew
Pag jest piątą pod względem wielkości wyspą Chorwacji. Położona jest na Morzu Adriatyckim u wybrzeży Dalmacji. Jej...
Klasztor Ayia Napa Klasztor Ayia Napa
Jednym z najbardziej popularnych kurortów na Cyprze jest Ayia Napa. Znajduje się tu wspaniały klasztor o tej samej...