Monumentalne mury miejskie Dubrownika, wraz z całym kompleksem umocnień, bastionów, kazamatów, wież i wolnostojących twierdz, stanowią bez wątpienia wizytówkę i jedną z największych atrakcji turystycznych miasta.
To m.in. dzięki murom miejskim Dubrownik zawdzięcza swój niepowtarzalny wygląd i uważany jest za „Perłę Adriatyku”.
Chorwacja | Mury miejskie to wizytówka i najbardziej charakterystyczny element krajobrazu Dubrownika (Croatia-01756 - Old Port Dubrovnik by Dennis Jarvis na licencji CC BY-SA 2.0)
Historia powstania umocnień
Mury miejskie budowane były stopniowo na przestrzeni stuleci. Pierwsze umocnienia najprawdopodobniej istniały już w IX wieku, całe miasto natomiast otoczono murami w XIII wieku. Od tego momentu były one stale rozbudowywane, wzmacniane i podwyższane. Najbardziej intensywne prace budowlane przypadły na XV-XVI wiek.
O murach miejskich Dubrownika
Swój obecny kształt mury miejskie uzyskały między XV-XVII wiekiem, w okresie nazywanym „złotym wiekiem Dubrownika” i stanowią przykład najbardziej imponujących europejskich fortyfikacji.
Zbudowane z wapiennych i kamiennych bloków mury ciągną się nieprzerwanie na długości 1940 m, okalając miasto wraz ze Starym Portem. Od strony lądu mury mają od 4 do 6 metrów grubości, od strony morza natomiast od 1,5 do 3 m. Ich wysokość sięga do 25 m. Główne mury zaopatrzone są w 14 kwadratowych i w 2 okrągłe wieże, 4 bastiony i 2 narożne wieże.
Chorwacja | Mury sięgają 25 metrów wysokości, a ich grubość od strony lądu dochodzi do 6 metrów (Dubrovnik city wall by Jimmy Harris na licencji CC BY 2.0)
Od strony lądu dodatkowo wzmocnione są przedmurzem zaopatrzonym w 10 półokrągłych baszt. Kiedyś wzdłuż niego ciągnęła się także głęboka fosa. Cały system obronny opierał się na armatach, których liczba dochodziła nawet do 120.
Okalające miasto mury mają kształt nieregularnego wielokąta z okrągłą basztą Minčeta jako najbardziej wysuniętym na północny zachód punktem i fortem Św. Jana jako najbardziej wysuniętym punktem na południowy wschód (od strony morza). Dwa wolnostojące forty – Fort Lovrijenac i Fort Revelin, również stanowią część umocnień miejskich.
Chorwacja | Widok na twierdzę Bokar i Minčeta (Croatia-01754 - Two Fortresses by Dennis Jarvis na licencji CC BY-SA 2.0)
Forty
W najbardziej strategicznych miejscach mury miejskie dodatkowo wzmocnione zostały przez twierdze.
Od północy znajduje się okrągła baszta Minčeta, wybudowana na przełomie XV i XVI wieku.
Od południowego wschodu znajduje się wielki kompleks składający się z półokrągłej twierdzy Św. Jana, który powstał do obrony portu. Jego budowę rozpoczęto w XIV wieku a ukończono w XVI. Obecnie znajduje się tu Muzeum Morskie oraz akwarium (Akvarij).
Po zachodniej stronie miasta znajduje się XV-wieczny fort Bokar.
Poza murami miasta znajdują się również dwie dodatkowe twierdze – od zachodu, miasto chronił przed niebezpieczeństwem od strony morza i lądu potężny, wolnostojący Fort Lovrijenac. Od wschodu Twierdza Revelin.
Chorwacja | Okrągła twierdza Minčeta (Minceta Fort by Son of Groucho na licencji CC BY 2.0)
Bramy
Do miasta prowadziły dwie, dobrze chronione bramy – jedna w zachodniej części, druga we wschodniej. Wschodnia brama nazywana jest bramą Pile, zachodnia bramą Ploče. Wejścia przez Ploče chronił wolnostojący fort Revelin.
W porcie znajdowały się dwie bramy - Ponte oraz Targ Rybny.
Informacje turystyczne
Godziny otwarcia
styczeń-luty: 10.00-15.00
Marzec: 9.00:15.00
Kwiecień-maj: 9.00-18.30
Czerwiec-lipiec: 8.00-19.30 pm
Sierpień-15 września: 8.00-19.00
15 wrzesień-31 październik: 9.00-18.00
Listopad-grudzień: 9.00-15.00
Chorwacja | Mury miejskie (Dubrovnik City Walls by Glen Scarborough na licencji CC BY-SA 2.0)
Zainteresują Cię również





