Muzeum Archeologiczne znajduje się w Puli i stanowi interesujący punkt na mapie miasta. Warto tu zajrzeć, by dowiedzieć się więcej na temat niezwykłej historii tego regionu.

Chorwacja | Amfiteatr w Puli

Chorwacja | Amfiteatr w Puli (Amphitheatre in Pula by Keith Roper na licencji CC BY 2.0)

Historia powstania muzeum

W 1925 roku utworzone zostało Królewskie Muzeum Istrii, w których zbiorach znalazły się zabytki pochodzące ze Świątyni Augusta, rzymskich ruin Nesactium oraz zbiory archeologiczne z Regionalnego Muzeum w Poreciu. Muzeum to zostało otwarte dla zwiedzających w 1930 roku i działało do rozpoczęcia II wojny światowej. W 1947 roku zostało przemianowane na Archeologiczne Muzeum Istrii.

W 1968 roku na parterze budynku otwarto lapidarium, a 5 lat później na pierwszym piętrze otwarto wystawę zabytków z czasów prehistorycznych. Drugie piętro muzeum zajęła wystawa poświęcona czasom rzymskim (wczesnym i późnym) oraz średniowieczu.

Zbiory muzeum są stale powiększane o nowe zabytki pochodzące z wykopalisk, m.in. z jaskiń, grodzisk, nekropolii, rzymskich budowli czy wczesnochrześcijańskich i bizantyjskich świątyń.

Zbiory muzealne

Zabytki prezentowane w muzeum pochodzą z wykopalisk prowadzonych w regionie Istrii. Są to przykłady kultury materialnej począwszy od czasów prehistorycznych, poprzez czasy rzymskie po średniowiecze.

Wystawy stałe

Kolekcja z czasów prehistorycznych – wystawa znajduje się na pierwszym piętrze budynku. Poświęcona została zabytkom z okresu paleolitu, neolitu, epoki brązu aż po koniec pierwszego milenium p.n.e. Podziwiać tu można m.in. przedmioty pochodzące z jaskiń z regionu Ćićarija, Jaskini Romualdova oraz Šandalja czy nekropolii z epoki żelaza (m.in. z Nesectuim, Limska, Gradina). Wśród zabytków znalazły się skamieliny, fragmenty ceramiki, kości zwierząt, kamienne toporki, groty strzał i noże, fragmenty kamiennych rzeźb, urny, naczynia z brązu czy biżuteria.

Chorwacja | Ruiny Nesactium

Chorwacja | Ruiny Nesactium (The basilica of Nesactium by Claire Cox na licencji CC BY-ND 2.0)

Wystawa poświęcona czasom rzymskim – obejmuje lapidarium na parterze oraz drugie piętro budynku. Mieszczą się tu zabytki pochodzące z Nesectium, dawnej rzymskiej kolonii Parentium (dzisiejszy Poreč) czy rzymskich nekropolii. Wśród eksponatów wymienić można m.in. ceramikę, szklane naczynia, metalowe przedmioty, rzeźby, kamienne pomniki grobowe, fragmenty dekoracji architektonicznej (np. kapitele kolumn), rzymskie monety, biżuterie i wiele, wiele innych.

Okres średniowiecza – obejmuje lapidarium oraz zabytki pochodzące z wczesnochrześcijańskich nekropolii, zamków, kościołów i osad. Na wystawie obejrzeć można m.in. mozaiki z podłóg z Nesectium i Puli, fragmenty wyposażenia kościołów, jak ambony czy sarkofagi, fragmenty dekoracji architektonicznej, ceramikę, biżuterię, fibulę ( rodzaj zapinki do spinania szat, wykonana z metalu).

Zabytki poza terenem muzeum

Do Muzeum Archeologicznego, prócz zbiorów znajdujących się w głównym budynku, należą także zabytki takie jak Amfiteatr w Puli, Świątynia Augusta, Klasztor Franciszkanów oraz ruiny Nesactium.

Przydatne informacje

Adres: ulica Carrarina 3, 52100 Pula

Telefon: 052/ 351-300, 351-303

Chorwacja | Świątynia Augusta w Puli

Chorwacja | Świątynia Augusta w Puli (Temple of Augustus, Pula by John Lord na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Flaga, herb i hymn narodowy Chorwacji Flaga, herb i hymn narodowy Chorwacji
Flagę Chorwacji tworzą trzy poziome pasy w kolorach: czerwonym, białym i niebieskim. W samym centrum umieszczony...
Zamek w Kyrenii Zamek w Kyrenii
Na północnym brzegu wyspy, w tureckiej części Cypru, położony jest zamek w Kyrenii. Z antycznego miasta, które...
Ulica Stradun w Dubrowniku – główna promenada Ulica Stradun w Dubrowniku – główna promenada
Odwiedzając Dubrownik nie sposób odmówić sobie takiej atrakcji, jak spacer biegnącą przez zabytkowe Stare Miasto...
Mury miejskie Dubrownika Mury miejskie Dubrownika
Monumentalne mury miejskie Dubrownika, wraz z całym kompleksem umocnień, bastionów, kazamatów, wież i...
Bombaj – bollywoodzki sen Bombaj – bollywoodzki sen
Bombaj, czyli Mumbaj (od hinduskiej bogini Mumba) jest nie tylko stolicą stanu Maharasztra, ale i głównym portem...
Zamek w Alanyi Zamek w Alanyi
Potężna seldżucka twierdza w Alanyi (tur. Alanya Kalesi) należy do najważniejszych zabytków i największych atrakcji...