Od czasu założenia w 305 r. (n.e.) do dzisiaj, główne mury pałacu Dioklecjana umacniają obszar w kształcie trapezu liczący 40 000 m2.

Dawni budowniczowie wykonali doskonałą pracę: jeszcze dzisiaj podziemia są w pełni zachowane i dostępne dla zwiedzających. Ta mieszanka willi i twierdzy jest najlepiej zachowaną budowlą swojej epoki w całej Chorwacji.

Chorwacja | Pałac Dioklecjana w Splicie to rozległa willa z licznymi pomieszczeniami i pomniejszymi budowlami. Widoczną na zdjęciu wieżę dobudowano w średniowie-czu
Chorwacja | Pałac Dioklecjana w Splicie to rozległa willa z licznymi pomieszczeniami i pomniejszymi budowlami. Widoczną na zdjęciu wieżę dobudowano w średniowie-czu (by ristok)

Obecnie pałac jest wykorzystywany jako forum kulturalne dla zmieniających się wystaw, przedstawień i koncertów oraz jako muzeum. Dzięki malowidłom i gipsowym modelom możecie prześledzić historię pałacu i całego miasta oraz zwiedzić wykładane marmurem i alabastrem komnaty cesarza.

A na północnej stronie pałacu Dioklecjana stoi 8-metrowy posąg biskupa Gregora von Nin. Odkąd w 1929 roku stworzył go rzeźbiarz Ivan Meštrovic, utrzymuje się zwyczaj dotykania gładko wypolerowanego dużego palca u stopy biskupa – według legendy ma to przynieść szczęście.

Brama Morska

Mur miejski jest na wszystkich czterech stronach opatrzony bramami: trzy z nich prowadzą w kierunku lądu i jedna w kierunku morza. Bramy lądowe nazywają się: Złota, Srebrna i Żelazna, a brama morska nosi pasującą do tego szeregu nazwę – Miedziana Brama.

Wykonano ją w murze, aby cesarzowi i jego zaufanym kompanom umożliwić szybką ucieczkę przez morze na wypadek wojennego zagrożenia. Jeszcze dzisiaj na wprost Miedzianej Bramy znajduje się historyczna przystań dla galer. Gdyby jednak Dioklecjan musiał reagować jednocześnie na ataki z lądu i morza, mógłby uciec podziemnym korytarzem łączącym perystyl i Morską Bramę.

Katakumby

Jeszcze dzisiaj można zwiedzać katakumby na końcu podziemnych korytarzy. Nie oczekujmy jednak tam na dole autentycznej pleśni i zgnilizny starych czasów, ale raczej przygotowanego na potrzeby turystów bazaru. Zamiast szczurów i pająków zobaczycie elektryczne oświetlenie i setki widokówek.

Warto mimo wszystko tam pójść, aby na własne oczy zobaczyć sztukę budowlaną starych architektów. Sufity podziemi i budowle na górze opierają się od dobrych 1700 lat na tych samych ścianach!

Chorwacja | Perystyl, czyli kolumnowy krużganek otaczający dziedziniec
Chorwacja | Perystyl, czyli kolumnowy krużganek otaczający dziedziniec (by ken_mayer)

Perystyl

Kolumnowy dziedziniec zaprasza do zatrzymania się. W cieniu marmurowych kolumn albo w słońcu przy barowym stoliku można sobie odpocząć i uporządkować plan zwiedzania. W końcu siedzicie między tymi samymi kolumnami, gdzie cesarz Dioklecjan przyjmował przyjaciół, sojuszników i wrogów. A jeśli ktoś zabawi tam do wieczora, może spotkać nawet samego cesarza: każdego dnia odpowiednio przebrany aktor pojawia się na pałacowym balkonie, aby odbywającym się na perystylu przedstawieniom i koncertom nadać niezapomniany nastrój.

Katedra Sv. Duje

Najstarsza katedra miasta jest byłym cesarskim mauzoleum. Prawdziwy egipski Sfinks broni przy wejściu skarbów wnętrza budowli. Ośmiokątny w zarysie budynek ze swymi 24 kolumnami z różnych kamieni zaskakuje okrągłym wnętrzem, ozdobionym 28 motywami z życia Jezusa.

O niezwykłym bogactwie ówczesnego biskupstwa Splitu świadczą ołtarze, kazalnice, posągi i malowidła – wśród nich portret Dioklecjana i jego żony Priski.

W skarbcu obok zakrystii nasze oczy zachwycą filigranowe wyroby ze złota i bogato zdobione romańskie, gotyckie i barokowe naczynia liturgiczne. Poza tym jest tutaj wystawiony najstarszy chorwacki manuskrypt – ewangeliarz.

Chorwacja | Budowlę wzniesiono na panie prostokąta z dwiema wewnętrznymi, przecinającymi się ulicami – w taki sposób wznoszono także warowne obozy rzymskie
Chorwacja | Budowlę wzniesiono na panie prostokąta z dwiema wewnętrznymi, przecinającymi się ulicami – w taki sposób wznoszono także warowne obozy rzymskie (byloridstone)

Świątynia Jowisza

Za czasów pogańskich zbudowano na zachód od perystylu świątynię Jowisza ze wspaniałym wystrojem sufitu. Z czasem w toku przebudowy Splitu przemieniono tę świątynię w małą kaplicę chrzcielną i nazwano kaplicą świętego Jana (sv. Ivana). Oprócz sufitowych malowideł warto zwrócić uwagę na chrzcielnicę z XII wieku oraz nowoczesną sztukę w obrębie ołtarza.

Targ Św. Dominika

„Ryby – świeże ryby!” – słychać wołania na rybnym targu koło Morskiej Bramy pałacu Dioklecjana. Każdego ranka sprzedaje się tutaj owoce morza, produkty rolnicze, wódkę i turystyczne drobiazgi po korzystnych cenach. Kto chwilę porozmawia z kupcami, otrzyma nierzadko gratis jakiś owoc albo warzywo. Bądźcie spokojni – to nie zobowiązuje was do zakupu.

Chorwacja | Cesarska willa datowana jest na przełom III i IV wieku
Chorwacja | Cesarska willa datowana jest na przełom III i IV wieku (by bevrichardmartin)

Zainteresują Cię również

Stare miasto w Porto Stare miasto w Porto
Porto jest drugim pod względem wielkości miastem w Portugalii. Położone jest w północnej części kraju nad rzeką...
Katedra Świętego Dujama w Splicie Katedra Świętego Dujama w Splicie
Jednym ze sztandarowych zabytków Splitu jest kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, czyli Katedra św....
Split – serce adriatyckiego wybrzeża Chorwacji Split – serce adriatyckiego wybrzeża Chorwacji
„Dużo kwiatów i zieleni. Wszędzie świeży powiew od zatoki. Miasto oddycha jodem i solą. Wciąga je do płuc...
Festiwal muzyczny INmusic w Zagrzebiu Festiwal muzyczny INmusic w Zagrzebiu
Jak co roku w czerwcu w Zagrzebiu odbędzie się INmusic Festiwal, czyli festiwal łączący różne style i gatunki...
Portugalskie obiekty na liście UNESCO Portugalskie obiekty na liście UNESCO
Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się aż 15 pozycji pochodzących z Portugalii. Są to zarówno miasta...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...

 

Przeczytaj również

Sopa de Pedra, czyli zupa z... kamienia

Sztuka kulinarna Portugalii jest w dużym stopniu oparta na zupach. Stanowią one ważny i lubiany element portugalskiej kuchni.

Waluta Cypru

Z dniem 1 stycznia 2008 roku Republika Cypryjska dołączyła do krajów strefy euro. Funt cypryjski został zastąpiony przez wspólną walutę…

Lizbona

Lizbona – stolica Portugalii jest miastem stosunkowo mało znanym oraz często niedocenianym przez Europejczyków.

Ceny w Chorwacji w 2015 roku

Ceny towarów i usług w tym niewielkim turystycznym kraju nie należą do niskich. Na obiad trzeba wydać około 100 kun,…

Festiwal św. Błażeja – patrona Dubrownika (2 lutego)

Co roku 3 lutego w Dubrowniku rozpoczyna się trwający kilka dni festiwal św. Błażeja. Z tej okazji miasto przystrajane jest…

Chorwacja – placówki dyplomatyczne

Wśród przedstawicielstw dyplomatycznych akredytowanych w Polsce nie brak oczywiście Ambasady Republiki Chorwacji, która znajduje się w Warszawie przy ulicy Ignacego…

Festiwal Białe Wino 2012

Przygraniczne miasto Berehowe (ukr. Берегове, węg. Beregszász) nad Werką jest uważane za najbardziej „węgierskie” na Ukrainie. Tradycja organizowania Festiwalu Białego…

TOP 10 – Zamki i twierdze na Ukrainie

Ukraina to magiczna kraina, która wita swych gości nie tylko malowniczymi miastami, oszałamiającymi cudami przyrody, ciepłym wybrzeżem Morza Czarnego, fascynującą…