Od czasu założenia w 305 r. (n.e.) do dzisiaj, główne mury pałacu Dioklecjana umacniają obszar w kształcie trapezu liczący 40 000 m2.

Dawni budowniczowie wykonali doskonałą pracę: jeszcze dzisiaj podziemia są w pełni zachowane i dostępne dla zwiedzających. Ta mieszanka willi i twierdzy jest najlepiej zachowaną budowlą swojej epoki w całej Chorwacji.

Chorwacja | Pałac Dioklecjana w Splicie to rozległa willa z licznymi pomieszczeniami i pomniejszymi budowlami. Widoczną na zdjęciu wieżę dobudowano w średniowie-czu

Chorwacja | Pałac Dioklecjana w Splicie to rozległa willa z licznymi pomieszczeniami i pomniejszymi budowlami. Widoczną na zdjęciu wieżę dobudowano w średniowie-czu (View from our apartment in Split by ristok na licencji CC BY-SA 2.0)

Obecnie pałac jest wykorzystywany jako forum kulturalne dla zmieniających się wystaw, przedstawień i koncertów oraz jako muzeum. Dzięki malowidłom i gipsowym modelom możecie prześledzić historię pałacu i całego miasta oraz zwiedzić wykładane marmurem i alabastrem komnaty cesarza.

A na północnej stronie pałacu Dioklecjana stoi 8-metrowy posąg biskupa Gregora von Nin. Odkąd w 1929 roku stworzył go rzeźbiarz Ivan Meštrovic, utrzymuje się zwyczaj dotykania gładko wypolerowanego dużego palca u stopy biskupa – według legendy ma to przynieść szczęście.

Brama Morska

Mur miejski jest na wszystkich czterech stronach opatrzony bramami: trzy z nich prowadzą w kierunku lądu i jedna w kierunku morza. Bramy lądowe nazywają się: Złota, Srebrna i Żelazna, a brama morska nosi pasującą do tego szeregu nazwę – Miedziana Brama.

Wykonano ją w murze, aby cesarzowi i jego zaufanym kompanom umożliwić szybką ucieczkę przez morze na wypadek wojennego zagrożenia. Jeszcze dzisiaj na wprost Miedzianej Bramy znajduje się historyczna przystań dla galer. Gdyby jednak Dioklecjan musiał reagować jednocześnie na ataki z lądu i morza, mógłby uciec podziemnym korytarzem łączącym perystyl i Morską Bramę.

Katakumby

Jeszcze dzisiaj można zwiedzać katakumby na końcu podziemnych korytarzy. Nie oczekujmy jednak tam na dole autentycznej pleśni i zgnilizny starych czasów, ale raczej przygotowanego na potrzeby turystów bazaru. Zamiast szczurów i pająków zobaczycie elektryczne oświetlenie i setki widokówek.

Warto mimo wszystko tam pójść, aby na własne oczy zobaczyć sztukę budowlaną starych architektów. Sufity podziemi i budowle na górze opierają się od dobrych 1700 lat na tych samych ścianach!

Chorwacja | Perystyl, czyli kolumnowy krużganek otaczający dziedziniec

Chorwacja | Perystyl, czyli kolumnowy krużganek otaczający dziedziniec (Split Diocletian's Cafe by Ken Mayer na licencji CC BY 2.0)

Perystyl

Kolumnowy dziedziniec zaprasza do zatrzymania się. W cieniu marmurowych kolumn albo w słońcu przy barowym stoliku można sobie odpocząć i uporządkować plan zwiedzania. W końcu siedzicie między tymi samymi kolumnami, gdzie cesarz Dioklecjan przyjmował przyjaciół, sojuszników i wrogów. A jeśli ktoś zabawi tam do wieczora, może spotkać nawet samego cesarza: każdego dnia odpowiednio przebrany aktor pojawia się na pałacowym balkonie, aby odbywającym się na perystylu przedstawieniom i koncertom nadać niezapomniany nastrój.

Katedra Sv. Duje

Najstarsza katedra miasta jest byłym cesarskim mauzoleum. Prawdziwy egipski Sfinks broni przy wejściu skarbów wnętrza budowli. Ośmiokątny w zarysie budynek ze swymi 24 kolumnami z różnych kamieni zaskakuje okrągłym wnętrzem, ozdobionym 28 motywami z życia Jezusa.

O niezwykłym bogactwie ówczesnego biskupstwa Splitu świadczą ołtarze, kazalnice, posągi i malowidła – wśród nich portret Dioklecjana i jego żony Priski.

W skarbcu obok zakrystii nasze oczy zachwycą filigranowe wyroby ze złota i bogato zdobione romańskie, gotyckie i barokowe naczynia liturgiczne. Poza tym jest tutaj wystawiony najstarszy chorwacki manuskrypt – ewangeliarz.

Chorwacja | Budowlę wzniesiono na panie prostokąta z dwiema wewnętrznymi, przecinającymi się ulicami – w taki sposób wznoszono także warowne obozy rzymskie

Chorwacja | Budowlę wzniesiono na panie prostokąta z dwiema wewnętrznymi, przecinającymi się ulicami – w taki sposób wznoszono także warowne obozy rzymskie (Diocletian's Palace, Split by LoriQoPB na licencji CC BY-ND 2.0)

Świątynia Jowisza

Za czasów pogańskich zbudowano na zachód od perystylu świątynię Jowisza ze wspaniałym wystrojem sufitu. Z czasem w toku przebudowy Splitu przemieniono tę świątynię w małą kaplicę chrzcielną i nazwano kaplicą świętego Jana (sv. Ivana). Oprócz sufitowych malowideł warto zwrócić uwagę na chrzcielnicę z XII wieku oraz nowoczesną sztukę w obrębie ołtarza.

Targ Św. Dominika

„Ryby – świeże ryby!” – słychać wołania na rybnym targu koło Morskiej Bramy pałacu Dioklecjana. Każdego ranka sprzedaje się tutaj owoce morza, produkty rolnicze, wódkę i turystyczne drobiazgi po korzystnych cenach. Kto chwilę porozmawia z kupcami, otrzyma nierzadko gratis jakiś owoc albo warzywo. Bądźcie spokojni – to nie zobowiązuje was do zakupu.

Chorwacja | Cesarska willa datowana jest na przełom III i IV wieku

Chorwacja | Cesarska willa datowana jest na przełom III i IV wieku (Diocletian Palace, Split, Croatia by Richard Martin na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Wieża Eiffla Wieża Eiffla
Wieża Eiffla, nazywana także „Żelazną damą” dawniej była budowlą oburzającą i obraźliwą. Dziś jest to symbol...
Ślub i wesele w Chorwacji Ślub i wesele w Chorwacji
Mówi się, w Chorwacji dwie rzeczy są rzeczywiście warte uwagi: chorwackie średniowieczne twierdze i zamki oraz...
Portugalskie obiekty na liście UNESCO Portugalskie obiekty na liście UNESCO
Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się aż 15 pozycji pochodzących z Portugalii. Są to zarówno miasta...
Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie
Koptowie stanowią jedną z najstarszych wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie. Są też najliczniejszą grupą...