Jeśli wybieracie się do Chorwacji i za cel swej podróży wybraliście Istrię, koniecznie udajcie się w podróż na samo jej południe, na przylądek Kamenjak, którego całą powierzchnie zajmuje park krajobrazowy.

Chorwacja | Plaże na półwyspie Kamenjak są skaliste

Chorwacja | Plaże na półwyspie Kamenjak są skaliste, ale bardzo piękne (Rocky Beach on Cape Kamenjak by Alistair Young na licencji CC BY 2.0)

Park krajobrazowy Kamenjak leży w odległości około 10 km od Puli. Znajduje się tu kurort z kąpieliskiem i kempingiem Premantura. Długi i wąski cypel ma 9,5 km długości i od 500 do 1,5 km szerokości. Na jego południowym krańcu znajduje się przylądek Kamenjak – najbardziej wysunięty w morze punkt Istrii. Przylądek od strony wschodniej oblewają wody Zalewu Medulińskiego, a od zachodniej wody morza Adriatyckiego.

Pieszo, rowerem lub autem...

Obejmujący powierzchnię 3,5 km park krajobrazowy najlepiej zwiedzać pieszo lub poruszając się rowerem. Kręte, kamieniste ścieżki, piękna przyroda i dzikie plaże – tak w skrócie można opisać atrakcje czekające na odwiedzających Kamenjak turystów. Trasa rowerowa biegnie wzdłuż zachodniego wybrzeża, aż na sam kraniec i z powrotem wschodnim wybrzeżem. Początek i koniec trasy znajduje się w Premanturze, a cały szlak liczy 14 km, i choć może nie jest długi, to jednak może dać się we znaki a to za sprawą mocnego słońca, wyboistych, szutrowych ścieżek oraz dużych różnic w poziomach terenu.

Turyści ceniący wygodę nie powinni rezygnować z odwiedzenia tego pięknego miejsca. Na teren parku można wjechać także samochodem, ale konieczne jest uiszczenie opłaty w wysokości 35 kun.

Chorwacja | Kamenjak

Chorwacja | Kamenjak (Premantura, Rt Kamenjak by John W. Schulze na licencji CC BY 2.0)

Zatoczki i plaże

Po wjechaniu na teren parku, oczom ukazuje się prawdziwe piękno tego miejsca. Lasy, łąki, zarośla, makie, skalne formacje oraz około 30 gatunków orchidei i wiele gatunków motyli, a to wszystko podziwiać można przemierzając Kamenjak. Na skrzyżowaniach krętych i wąskich szlaków znajdują się drewniane drogowskazy, kierujące do poszczególnych zatok i plaż, których to nie brakuje.

Wybrzeże zachodnie jest bardziej klifowe i postrzępione, a wzburzone morze rozbija się o skały. Po zachodniej stronie znajduje się Zalew Meduliński, którego wody bardziej przypominają jezioro niż morze. Plaże po tej stronie mają łagodniejsze zejście do wody, co czyni je idealnymi na wypoczynek dla rodzin z dziećmi. Wokół Kamenjak na morzu rozsiane są maleńkie wyspy należące do archipelagu Medulin. Na wyspie Porer stoi samotna latarnia morska pochodząca z XIX wieku.

Atrakcje parku Kamenjak

Prócz pięknych widoków przylądek Kamenjak ma do zaoferowania również kilka atrakcji. Już na samym początku drogowskaz prowadzi turystów na szlak śladami dinozaurów, które zamieszkiwały te tereny około 100 milionów lat temu.

Nieco dalej na południe znajduje się wybudowany z trzciny Safari Bar oraz Kolombarica Beach, gdzie co odważniejsi skaczą z wysokich raf do wody.

Po wschodniej stronie uprawiać można sporty wodne takie jak windsurfing, pływanie łódką czy kajakiem.

Wokół przylądka wyznaczona dwie strefy dla miłośników nurkowania z fajką, gdzie podziwiać można podwodne życie Adriatyku.

Chorwacja | Co odważniejsi turyści, skaczą ze skał do wody

Chorwacja | Co odważniejsi turyści, skaczą ze skał do wody (Premantura, Rt Kamenjak by John W. Schulze na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Chorwacja – świat zwierzęcy Chorwacja – świat zwierzęcy
Świat zwierząt Chorwacji nie różni się wiele od typowo europejskiego. Powszechnie spotyka się tu wiewiórki, zające...
Owoce Chorwacji – figi Owoce Chorwacji – figi
Drzewa figowe to jedne z najstarszych drzew owocowych uprawianych przez człowieka. W Chorwacji figi rosną niemalże...
Chorwacja – świat roślinny Chorwacja – świat roślinny
Świat roślinny Chorwacji podzielić można na wyraźne strefy: nadmorską strefę roślinności śródziemnomorskiej,...
Plaże Chorwacji -– którą wybrać? Plaże Chorwacji -– którą wybrać?
Jeśli marzymy o niezapomnianych wakacjach w śródziemnomorskiej krainie słońca, powinniśmy za cel naszej podróży...
Akwarium w Puli – atrakcja dla całej rodziny Akwarium w Puli – atrakcja dla całej rodziny
Jedną z atrakcji Puli jest miejskie aquarium, otwarte w 2002 roku wewnątrz zabytkowego fortu Verudela, wzniesionego...
Klepetan i Malena – chorwackie bociany Klepetan i Malena – chorwackie bociany
Co roku, około połowy marca, Chorwaci zaczynają wypatrywać Klepetana. Przyleci czy nie? Eee, na pewno przyleci,...