O wyjątkowości chorwackiego krajobrazu świadczy duża ilość, zakładanych już od 1949 r., parków narodowych i rezerwatów przyrody. Poza funkcją ochrony przyrody pełnią one także rolę największych atrakcji turystycznych Chorwacji.

Chorwacja (Park Narodowy Jezior Plitwickich) | Przepiękne parki narodowe są największą atrakcją turystyczną Chorwacji

Chorwacja (Park Narodowy Jezior Plitwickich) | Przepiękne parki narodowe są największą atrakcją turystyczną Chorwacji (by Free-Photos na licencji Pixabay)

Do najważniejszych należą:

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Leży w Chorwacji środkowej. Obejmuje ok. 300 km² lasów i jezior. Park od 1978 r. znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Miejsce to słynie ze wspaniałych wodospadów. Turyści mogą podziwiać tu uroki 16 jezior – po największym z nich można przepłynąć się elektrycznie napędzaną łodzią. Poruszanie się po parku i dotarcie do poszczególnych jego zakamarków ułatwiają specjalnie rozlokowane kładki i mniejsze łodzie. W parku pośród szumiących gałęzi świerków, buków i jodeł dostrzec można niezwykłe gatunki ptaków: orły, sokoły wędrowne, dudki, zimorodki, czaple, pójdźki i puszczyki. Czasem spotkać można ukryte pośród lilii wodnych błotniaki stawowe.

Park Narodowy Risnjak

Położony na płaskowyżu Gorski Kotar obejmuje ok. 68 km² powierzchni. Występuje na nim około 20 zbiorowisk roślinnych, głównie lasów i muraw ciepłolubnych na podłożu krasowym. Specjalnie wytyczony szlak Leska biegnący pośród jodeł i buków służy umożliwieniu jak najciekawszego, a zarazem wygodnego zwiedzania. Pośród gęstej zieleni lasów malują się czerwone i fioletowe owoce czarnego bzu i borówek. Późną wiosną górskie łąki rozświetlają wrzośce, kostrzewy i trzęślice modre. Na terenie parku spotkać można stare okazy buka, jodły pospolitej i świerka pospolitego. Aby nie zakłócać naturalnego biegu życia parku, udostępniane są w celach obserwacyjnych specjalne drewniane ambony, z których “podejrzeć” można niedźwiedzie, lisy, rysie, kuny i żbiki.

Park Narodowy Krka

Zajmuje powierzchnię 142 km². Znajduje się on na odcinku środkowego i dolnego biegu rzeki Krka, której wody zamieszkuje ok. 18 gatunków ryb, a brzegi porasta bujna roślinność. Niezwykłym widokiem są z pewnością wodospady: Skradinski Buk, który ma aż 45 m wysokości i 17 kaskad na długości 800 m oraz ulokowany między drzewami, 25-metrowy Roški Slap. W samym środku parku znajduje się Jezioro Visovac, zaś na wyspie pośrodku jeziora mieści się klasztor Franciszkanów z 1445 r. Mieszkańcami parku są całe rodziny czapli i ślepowronów, które to ukryte pośród wierzb, bacznie obserwują turystów. Na terenie parku żyje także wiele gatunków nietoperzy.

Chorwacja | Wodne kaskady Parku Narodowego Jezior Plitwickich

Chorwacja | Wodne kaskady Parku Narodowego Jezior Plitwickich (by veronikasz na licencji Pixabay)

Park Narodowy Paklenica

Znajduje się on w paśmie górskim Welebit i zajmuje 36 km² powierzchni. Elementem charakterystycznym parku są dwa wyżłobione w wapiennych skałach wąwozy, którymi płyną rzeki Duża Paklenica i Mała Paklenica. Dochodzące nawet do 400 m wysokości ściany urwisk kryją w sobie wiele jaskiń, a ponadto stanowią doskonałe pole do wyczynów wspinaczkowych. W wysokich górach mają swe gniazda orły, sępy i jastrzębie, spotyka się tu także całe kolonie ptaków drapieżnych. W lesie natknąć się można na niedźwiedzia, dzika, lisa, sarny i zające. Park od 1978 r. widnieje na liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Poza bogatą florą (ok. 2700 gatunków roślin) i fauną warte zainteresowania są także posiadające niezwykłą rzeźbę skały zwane kukovi. Zwiedzając park nie można pominąć wizyty w Ogrodzie Botanicznym znajdującym się na stoku góry Zavisan, ani w jaskini Manita, po której ciemnych korytarzach chętnie oprowadzi nas przewodnik.

Park Narodowy Mljet

Ulokowany na wyspie Mljet park zajmuje powierzchnię 31 km². Jest to teren górzysty, na którym znajdują się dwa słone jeziora połączone kanałem. Florę parku stanowią przede wszystkim sosny alepskie i dęby ostrolistne. Szczególnym elementem fauny są mangusty, sprowadzone w XIX w. w celu wytępienia węży. Zwiedzający może podziwiać tutaj nie tylko uroki przyrody, ale także architektury, przede wszystkim ruiny rzymskiego Palatium oraz XII-wieczny klasztor Benedyktynów ulokowany na środku Wielkiego Jeziora. W okalających park morskich wodach żyje kilkadziesiąt gatunków ryb, a także zagrożony wyginięciem gatunek foki – mniszka śródziemnomorska.

Chorwacja | Park Narodowy Krka

Chorwacja | Park Narodowy Krka (by fjaka na licencji Pixabay)

Park Narodowy Kornati

Zajmuje on południową część Archipelagu Zadarskiego i nosi nazwę od głównej jego wyspy – Kornat. Park utworzono w celu ochrony wód oraz ich wyjątkowej flory i fauny. Park o długości 36 km obejmuje 147 niezamieszkanych, kamiennych wysp. Przed tysiącami lat wyspy te były szczytami łańcucha górskiego. Stanowią one szczególną atrakcję dla nurków i żeglarzy. Nie znajdą tu pola do realizacji amatorzy wędkarstwa, gdyż łowienie ryb na terenie całego rezerwatu jest zabronione. Tak cenny i objęty ochroną podwodny krajobraz parku zamieszkuje ok. 350 gatunków roślin i 300 gatunków zwierząt. Poszczególne wyspy najlepiej zwiedza się żaglówką.

Park Narodowy Brijuni

Obejmuje archipelag 14 Wysp Briońskich, które porasta gęsta roślinność m.in. stanowiące pomniki przyrody stare oliwki. Na terenie parku znajduje się także park safari z wieloma gatunkami egzotycznych zwierząt m.in. zebr. Faunę wysp tworzą ponadto daniele, muflony, sarny, zające, pawie i ok. 200 gatunków dzikiego ptactwa. W czasach rzymskich znajdowały się tu bogate wille patrycjuszy, których ruiny można podziwiać do dziś. Liczne zabytki oraz dokumentację z przeprowadzonych na terenie parku badań archeologicznych obejrzeć można w pobliskim muzeum. Turystom zmęczonym bezpośrednim obcowaniem z dziką przyrodą i tęskniącym do cywilizacji użyczają swych schronień hotele oraz pola golfowe zlokalizowane w pobliżu portu Brijuni.

Chorwacja | Parki narodowe Chorwacji są tłumnie odwiedzane przez turystów

Chorwacja | Parki narodowe Chorwacji są tłumnie odwiedzane przez turystów (Plitvice Lakes National Park by Jimmy Harris na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Owoce Chorwacji – figi Owoce Chorwacji – figi
Drzewa figowe to jedne z najstarszych drzew owocowych uprawianych przez człowieka. W Chorwacji figi rosną niemalże...
Plaże Chorwacji -– którą wybrać? Plaże Chorwacji -– którą wybrać?
Jeśli marzymy o niezapomnianych wakacjach w śródziemnomorskiej krainie słońca, powinniśmy za cel naszej podróży...
Park Krajobrazowy Kamenjak Park Krajobrazowy Kamenjak
Jeśli wybieracie się do Chorwacji i za cel swej podróży wybraliście Istrię, koniecznie udajcie się w podróż na samo...
Trufle – luksusowy przysmak z Istrii Trufle – luksusowy przysmak z Istrii
Cenne i stanowiące towar luksusowy trufle rosną przede wszystkim w krajach basenu Morza Śródziemnomorskiego – m.in...
Akwarium w Puli – atrakcja dla całej rodziny Akwarium w Puli – atrakcja dla całej rodziny
Jedną z atrakcji Puli jest miejskie aquarium, otwarte w 2002 roku wewnątrz zabytkowego fortu Verudela, wzniesionego...
Plaża Bellevue – piaszczysta plaża Dubrownika Plaża Bellevue – piaszczysta plaża Dubrownika
Gdzie najlepiej wybrać się w upalny dzień? Oczywiście na plażę! W jednej z najpiękniejszych zatok Dubrownika,...