Polacy przy wjeździe do Chorwacji nie potrzebują wizy, jeśli ich planowany pobyt w tym kraju nie przekracza 90 dni. Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku osób zamierzających podjąć pracę, naukę lub studia w tym kraju – wówczas należy ubiegać się o wizę.

Chorwacja | Przy przekraczaniu chorwackiej granicy należy okazać paszport lub dowód osobisty

Chorwacja | Przy przekraczaniu chorwackiej granicy należy okazać paszport lub dowód osobisty (Split by Theo Crazzolara na licencji CC BY 2.0)

Przy przekraczaniu granicy należy okazać paszport lub dowód osobisty (wciąż jednak lepiej mieć paszport, by uniknąć kłopotów u lekarza, w biurach meldunkowych, a także w korzystaniu z usług niektórych linii lotniczych). Okres ważności dokumentów nie może być krótszy niż planowany czas pobytu.

Przepisy chorwackie dopuszczają także możliwość sprawdzenia na granicy posiadanych przez turystę środków finansowych na utrzymanie w Chorwacji: minimum to 100 Euro (lub równomierna ilość innej waluty wymienialnej) na dzień pobytu lub 50 Euro na dzień, jeśli posiadamy zaproszenie od pełnoprawnego obywatela odwiedzanego kraju (przepis ten w zdecydowanej większości wypadków nie jest na szczęście egzekwowany).

Jeśli podróżujemy z nie swoim dzieckiem, warto zadbać o pisemne pełnomocnictwo do sprawowania nad nim opieki od prawnego opiekuna. Powinny się tam znaleźć dane teleadresowe opiekuna, a pismo najlepiej sporządzić w języku angielskim lub chorwackim.

Do Chorwacji bez dodatkowych opłat celnych można wwieźć m. in.: 200 sztuk papierosów, jeden litr napoju o dużej zawartości alkoholu lub dwa litry napojów o niskiej zawartości alkoholu (do 22%), a także kawę lub herbatę (do 1 kg na osobę).

Chorwacja | Podróżując z pupilem trzeba zadbać o paszport (dla zwierzęcia), chip i oczywiście aktualne szczepienia

Chorwacja | Podróżując z pupilem trzeba zadbać o paszport (dla zwierzęcia), chip i oczywiście aktualne szczepienia (My Dog - Bluey in my bag by Adria Richards na licencji CC BY-SA 2.0)

Ograniczenia wwozu produktów żywnościowych na potrzeby własne wynoszą mniej więcej, przykładowo: produkty mięsne i mleczne – max. 10 kg na osobę; mleko w proszku – max. 10 kg na osobę; miód, ostrygi, ślimaki – max. 10 kg na osobę; chleb, ciasto, makarony, słodycze itp. – bez ograniczeń (więcej szczegółów znajdziemy na stronie Ambasady).

Przy podróży ze zwierzętami wymagany jest specjalny paszport dla pupila i zaświadczenie o szczepieniach. Każde zwierzę powinno także posiadać tatuaż identyfikacyjny lub mikroczip.

Jeśli chodzi o przewóz leków, to można je posiadać tylko w ilości odpowiadającej czasowi naszego pobytu w Chorwacji i, szczególnie jeśli chodzi o medykamenty zawierających substancje narkotyczne, trzeba zabrać ze sobą odpowiednią dokumentację medyczną (recepty, opis choroby).

Zainteresują Cię również

Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Klimat i pogoda w Dubaju Klimat i pogoda w Dubaju
Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najgorętszych państw świata. Średnia temperatura latem w Dubaju to aż 42°C...
Klimat Hiszpanii Klimat Hiszpanii
Hiszpania jest krajem kojarzonym głownie ze słoneczną pogodą i wysokimi temperaturami, jednak w niektórych jej...
Cypr – języki i podstawowe zwroty Cypr – języki i podstawowe zwroty
Cypr podzielony jest na dwa obszary kulturowo-językowe. Dlatego też, choć większość z nas będzie się komunikowała...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...