Polacy przy wjeździe do Chorwacji nie potrzebują wizy, jeśli ich planowany pobyt w tym kraju nie przekracza 90 dni. Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku osób zamierzających podjąć pracę, naukę lub studia w tym kraju – wówczas należy ubiegać się o wizę.

Chorwacja | Przy przekraczaniu chorwackiej granicy należy okazać paszport lub dowód osobisty
Chorwacja | Przy przekraczaniu chorwackiej granicy należy okazać paszport lub dowód osobisty (by ven- )

Przy przekraczaniu granicy należy okazać paszport lub dowód osobisty (wciąż jednak lepiej mieć paszport, by uniknąć kłopotów u lekarza, w biurach meldunkowych, a także w korzystaniu z usług niektórych linii lotniczych). Okres ważności dokumentów nie może być krótszy niż planowany czas pobytu.

Przepisy chorwackie dopuszczają także możliwość sprawdzenia na granicy posiadanych przez turystę środków finansowych na utrzymanie w Chorwacji: minimum to 100 Euro (lub równomierna ilość innej waluty wymienialnej) na dzień pobytu lub 50 Euro na dzień, jeśli posiadamy zaproszenie od pełnoprawnego obywatela odwiedzanego kraju (przepis ten w zdecydowanej większości wypadków nie jest na szczęście egzekwowany).

Jeśli podróżujemy z nie swoim dzieckiem, warto zadbać o pisemne pełnomocnictwo do sprawowania nad nim opieki od prawnego opiekuna. Powinny się tam znaleźć dane teleadresowe opiekuna, a pismo najlepiej sporządzić w języku angielskim lub chorwackim.

Do Chorwacji bez dodatkowych opłat celnych można wwieźć m. in.: 200 sztuk papierosów, jeden litr napoju o dużej zawartości alkoholu lub dwa litry napojów o niskiej zawartości alkoholu (do 22%), a także kawę lub herbatę (do 1 kg na osobę).

Chorwacja | Podróżując z pupilem trzeba zadbać o paszport (dla zwierzęcia), chip i oczywiście aktualne szczepienia
Chorwacja | Podróżując z pupilem trzeba zadbać o paszport (dla zwierzęcia), chip i oczywiście aktualne szczepienia (by adriarichards)

Ograniczenia wwozu produktów żywnościowych na potrzeby własne wynoszą mniej więcej, przykładowo: produkty mięsne i mleczne – max. 10 kg na osobę; mleko w proszku – max. 10 kg na osobę; miód, ostrygi, ślimaki – max. 10 kg na osobę; chleb, ciasto, makarony, słodycze itp. – bez ograniczeń (więcej szczegółów znajdziemy na stronie Ambasady).

Przy podróży ze zwierzętami wymagany jest specjalny paszport dla pupila i zaświadczenie o szczepieniach. Każde zwierzę powinno także posiadać tatuaż identyfikacyjny lub mikroczip.

Jeśli chodzi o przewóz leków, to można je posiadać tylko w ilości odpowiadającej czasowi naszego pobytu w Chorwacji i, szczególnie jeśli chodzi o medykamenty zawierających substancje narkotyczne, trzeba zabrać ze sobą odpowiednią dokumentację medyczną (recepty, opis choroby).

Zainteresują Cię również

Tunezja – dobre rady i praktyczne wskazówki Tunezja – dobre rady i praktyczne wskazówki
Tunezyjczycy należą do ludzi miłych i przyjaźnie nastawionych do turystów. Może się to jednak zmienić, jeśli nie...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Klimat i pogoda w Dubaju Klimat i pogoda w Dubaju
Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najgorętszych państw świata. Średnia temperatura latem w Dubaju to aż 42°C...
Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Dubaj – podstawy Dubaj – podstawy
Dubaj to jeden z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie – niezbyt duże państwo leżące na...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...

 

Przeczytaj również

Trufle – luksusowy przysmak z Istrii

Cenne i stanowiące towar luksusowy trufle rosną przede wszystkim w krajach basenu Morza Śródziemnomorskiego – m.in. we Francji, Włoszech i…

Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek

O Kaplicy Sykstyńskiej w Pałacu Watykańskim powiedziano już wiele, nie będziemy więc powielać kwiecistych opisów na jej temat, a skupimy…

Euro fińskie

1 stycznia 2002 roku Finlandia jako jedno z państw Unii Europejskiej wprowadziła do obiegu walutę euro. Jej międzynarodowy kod ISO…

Kurs samoobrony dla portugalskich urzędników

Pracownicy urzędów skarbowych w Portugalii przejdą kurs samoobrony. Funkcjonariusze fiskusa nauczą się walki wręcz oraz posługiwania się bronią palną.

Wyniki konkursu na najlepszy festiwal 2011 roku

W ciągu dwóch miesięcy Ukraińcy wybierali najlepsze festiwale, podsumowując w ten sposób festiwalowy rok 2011. Głosowanie odbywało się w sześciu…

Lej rumuński

Jednostką walutową Rumunii jest lej (liczba mnoga lei). Międzynarodowy kod ISO to: RON. Jeden lej dzieli się na 100 bani,…

Hrywna

Od 1996 roku obowiązującą jednostką monetarną na Ukrainie jest hrywna (UAH). Jej symbol to: ₴. 1 hrywna dzieli się na…

Cypr - świat zwierzęcy

Świat zwierzęcy Cypru jest mniej bogaty niż jego flora. Obecnie na wyspie doliczono się 26 gatunków płazów i gadów, 357…