A może wakacje w mieście starożytnych Rzymian? Jeśli tak, Pula będzie strzałem w dziesiątkę! Ta przepiękna miejscowość, położona nad Morzem Adriatyckim w południowej części półwyspu Istria, przywita nas niesamowitym klimatem i zapierającymi dech w piersiach pamiątkami starożytności.

Nie bez przyczyny bowiem Pula nazywana bywa "Chorwackim Rzymem".

Chorwacja | Pula z lotu ptaka
Chorwacja | Pula z lotu ptaka (by croacia_ )

Połozenie Puli

Pula położona jest w południowej części Istrii na siedmiu wzgórzach (i tu mamy pierwszą analogię do Wiecznego Miasta Rzymu): Zaro, Kaštel, Arena, Pra Grande, Mondipola, Sv. Martin oraz Opatija sv. Mihovila. Zatokę, w której ulokowane jest miasto zamykają dwie wyspy: Kozad i Sv. Jerolim.

Pulę charakteryzuje klimat śródziemnomorski. Średnia temperatura latem oscyluje tu w granicach 24-25 stopni Celsjusza, zimą natomiast wynosi około 6 stopni Celsjusza.

Historia miasta

Pierwszymi mieszkańcami terenów dzisiejszej Puli byli najprawdopodobniej Ilirowie (od V w. p.n.e.), a później Rzymianie (od II w. p.n.e.)

W roku 43 n.e. Pula stała się kolonią rzymską (nazywana była wówczas Pietas Julia). Miasto pełniło funkcję ważnego ośrodka administracyjnego oraz handlowego Imperium – w czasach rzymskich przeżyło swój okres świetności.

W V w. Pula cieszyła się zaszczytną rangą biskupstwa. W następnych latach przeszła w ręce barbarzyńców, by później odrodzić się na nowo pod panowaniem Bizancjum.

Jak łatwo zauważyć nawet przy tak krótkim przeglądzie historii miasta, Pula – podobnie jak inne miejscowości nad Adriatykiem – na przestrzeni swych dziejów przechodziła z rąk do rąk.

Po II wojnie światowej miasto znalazło się w granicach Jugosławii, a dopiero po jej rozpadzie stało się częścią Chorwacji.

Chorwacja | Rynek Główny
Chorwacja | Rynek Główny (by croacia_ )

Atrakcje i zabytki

Miasto od lat cieszy się niezwykłą popularnością wśród turystów. Każdego roku przybywają tu liczni goście z całego świata.

Główną atrakcją miasta jest wspaniały amfiteatr rzymski (po Koloseum w Rzymie i amfiteatrze w Al-Dżamm – najlepiej zachowana budowla tego typu), wzniesiony w I w. n.e. za panowania cesarza Wespazjana. Budowla początkowo stanowiła tradycyjne rzymskie centrum rozrywki, później zaś stała się miejscem tortur chrześcijan. W V w. n.e. obiekt przeznaczono na cele handlowe. Obecnie na terenie tego monumentalnego, eliptycznego gmachu odbywają się koncerty, pokazy filmowe oraz przedstawienia operowe.

Centrum miasta stanowi rynek główny. Znajduje się on w tym samym miejscu, co starożytne forum. Mieści się tu wiele restauracji oraz urokliwych kawiarenek.

Chorwacja | Amfiteatr w Puli
Chorwacja | Amfiteatr w Puli (by croacia_ )

Zainteresują Cię również

Miasto Krk – stolica wyspy Krk Miasto Krk – stolica wyspy Krk
Miasto Krk leży na południu wyspy o tej samej nazwie i stanowi ważny ośrodek kulturalny i turystyczny....
Miasto Hvar – zabytki i atrakcje Miasto Hvar – zabytki i atrakcje
Podróżując po Chorwacji, koniecznie warto odwiedzić Hvar, stolicę wyspy o tej samej nazwie. Hvar nazywany jest...
Chorwacja – informacje ogólne Chorwacja – informacje ogólne
„Czterysta kilometrów wspaniałej nadmorskiej podróży! Bezlik uroczych zakątków na całej prawie trasie. Malownicze...
Wyspa i miasto Hvar – piękne zakątki Chorwacji Wyspa i miasto Hvar – piękne zakątki Chorwacji
„Głęboko wcięta zatoka. Wybielona w słońcu stara twierdza panuje nad miastem i portem (...) Woda krystaliczna. Co...
Krk – największa wyspa Chorwacji Krk – największa wyspa Chorwacji
Krk jest największą wyspą Chorwacji i idealnym miejscem na wymarzone wakacje – piękne plaże, interesujące zabytki,...
Chorwacja – słowiańska dusza w oliwnym gaju Chorwacja – słowiańska dusza w oliwnym gaju
Gdy na własne oczy ujrzymy błękitne wody Chorwacji i królujące nad nimi imponujące krasy, z pewnością zrozumiemy,...

Inne warte uwagi miejsca i zabytki Puli:

  • Antyczna świątynia poświęcona Augustowi,
  • XV-wieczna katedra z zachowanymi wczesnochrześcijańskimi mozaikami oraz XVII-wieczną dzwonnicą,
  • Muzeum Archeologiczne,
  • Muzeum Historyczne Istrii,
  • Łuk triumfalny o wysokości 8 m,
  • Łuk Sergiusza,
  • Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puli,
  • Mały teatr rzymski.

 

Przeczytaj również

Tourada, czyli corrida po portugalsku

Portugalska corrida de touros składa się z czterech odsłon. Najbardziej emocjonującą z nich jest Forcados. Forcado, czyli członek zespołu, odgrywa…

Ukraińska Wiosna – majowy festiwal kulturalny

Jak podkreślają organizatorzy festiwalu Ukraińska Wiosna, jednym z głównych ich celów jest integracja mieszkańców Wielkopolski z mieszkańcami różnych regionów Ukrainy.

Czy będziemy podróżować bezpieczniej?

Z jednej strony bajeczny Cypr kusi lazurem wód, złotym piaskiem plaż czy magicznymi skalistymi wybrzeżami, z drugiej – obawiamy się…

Punta Rata – jedna z 10 najpiekniejszych plaż w Europie

Marzą nam się wakacje w otoczeniu błękitnych wód morza i soczystej zieleni? Jeśli tak, to powinniśmy wybrać się na plażę…

Hotele na Malcie

Malta, choć tak niewielka, posiada bardzo rozbudowaną bazę noclegową. Znajdują się tu liczne hotele, pensjonaty, apartamenty czy pole kempingowe.

Mury miejskie Dubrownika

Monumentalne mury miejskie Dubrownika, wraz z całym kompleksem umocnień, bastionów, kazamatów, wież i wolnostojących twierdz, stanowią bez wątpienia wizytówkę i…

Portugalia – które plaże polecacie?

Zapytaliśmy naszych czytelników o portugalskie plaże, które mogliby polecić z czystym sumieniem i poniżej zaprezentujemy cztery miejsca, których z pewnością…

Ceny w Niemczech w 2013 roku

Poziom cen w Niemczech będzie dla polskiego turysty raczej wysoki. Wystarczy jednak poświęcić trochę czasu i uwagi na wyszukanie noclegowych…