A może wakacje w mieście starożytnych Rzymian? Jeśli tak, Pula będzie strzałem w dziesiątkę! Ta przepiękna miejscowość, położona nad Morzem Adriatyckim w południowej części półwyspu Istria, przywita nas niesamowitym klimatem i zapierającymi dech w piersiach pamiątkami starożytności.
Nie bez przyczyny bowiem Pula nazywana bywa "Chorwackim Rzymem".
Chorwacja | Pula z lotu ptaka (pula_2 by Mario Fajt na licencji CC BY 2.0)
Połozenie Puli
Pula położona jest w południowej części Istrii na siedmiu wzgórzach (i tu mamy pierwszą analogię do Wiecznego Miasta Rzymu): Zaro, Kaštel, Arena, Pra Grande, Mondipola, Sv. Martin oraz Opatija sv. Mihovila. Zatokę, w której ulokowane jest miasto zamykają dwie wyspy: Kozad i Sv. Jerolim.
Pulę charakteryzuje klimat śródziemnomorski. Średnia temperatura latem oscyluje tu w granicach 24-25 stopni Celsjusza, zimą natomiast wynosi około 6 stopni Celsjusza.
Historia miasta
Pierwszymi mieszkańcami terenów dzisiejszej Puli byli najprawdopodobniej Ilirowie (od V w. p.n.e.), a później Rzymianie (od II w. p.n.e.)
W roku 43 n.e. Pula stała się kolonią rzymską (nazywana była wówczas Pietas Julia). Miasto pełniło funkcję ważnego ośrodka administracyjnego oraz handlowego Imperium – w czasach rzymskich przeżyło swój okres świetności.
W V w. Pula cieszyła się zaszczytną rangą biskupstwa. W następnych latach przeszła w ręce barbarzyńców, by później odrodzić się na nowo pod panowaniem Bizancjum.
Jak łatwo zauważyć nawet przy tak krótkim przeglądzie historii miasta, Pula – podobnie jak inne miejscowości nad Adriatykiem – na przestrzeni swych dziejów przechodziła z rąk do rąk.
Po II wojnie światowej miasto znalazło się w granicach Jugosławii, a dopiero po jej rozpadzie stało się częścią Chorwacji.
Chorwacja | Rynek Główny (pula_13 by Mario Fajt na licencji CC BY 2.0)
Atrakcje i zabytki
Miasto od lat cieszy się niezwykłą popularnością wśród turystów. Każdego roku przybywają tu liczni goście z całego świata.
Główną atrakcją miasta jest wspaniały amfiteatr rzymski (po Koloseum w Rzymie i amfiteatrze w Al-Dżamm – najlepiej zachowana budowla tego typu), wzniesiony w I w. n.e. za panowania cesarza Wespazjana. Budowla początkowo stanowiła tradycyjne rzymskie centrum rozrywki, później zaś stała się miejscem tortur chrześcijan. W V w. n.e. obiekt przeznaczono na cele handlowe. Obecnie na terenie tego monumentalnego, eliptycznego gmachu odbywają się koncerty, pokazy filmowe oraz przedstawienia operowe.
Centrum miasta stanowi rynek główny. Znajduje się on w tym samym miejscu, co starożytne forum. Mieści się tu wiele restauracji oraz urokliwych kawiarenek.
Chorwacja | Amfiteatr w Puli (pula_26 by Mario Fajt na licencji CC BY 2.0)
Inne warte uwagi miejsca i zabytki Puli:
- Antyczna świątynia poświęcona Augustowi,
- XV-wieczna katedra z zachowanymi wczesnochrześcijańskimi mozaikami oraz XVII-wieczną dzwonnicą,
- Muzeum Archeologiczne,
- Muzeum Historyczne Istrii,
- Łuk triumfalny o wysokości 8 m,
- Łuk Sergiusza,
- Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puli,
- Mały teatr rzymski.
Zainteresują Cię również





