Zdjęcia do bijącego rekordy popularności serialu „Gra o tron”, będącego ekranizacją bestsellerowej sagi G.R.R. Martina „Pieśń lodu i ognia” kręcone były m.in. w Chorwacji.
Oto lista chorwackich miast i miejsc, które można zobaczyć na ekranie.
Chorwacja | Serial "Gra o tron" kręcony był m.in. w Dubrowniku (Dubrovnik - fall by Ivan Ivankovic na licencji CC BY 2.0)
Które miejsca Chorwacji zobaczymy w Grze o tron?
Serial kręcony był m.in. w miastach takich jak Dubrownik, Split, Szybenik, Novigrad oraz na wyspie Hvar i Parku Narodowym Krk. Wielu turystów przyjeżdża do Chorwacji specjalnie po to, aby na własne oczy zobaczyć miejsca, gdzie powstawał ich ulubiony serial. W niektórych miastach, jak Dubrownik czy Split, organizowane są nawet wycieczki z przewodnikiem po miejscach związanych z serialem.
Dubrownik i okolice
Najpiękniejsze z chorwackich miast leży na południu kraju. Miasto zachwyca swą bogatą historią i idealnie zachowanym historycznym układem ulic. Jego wizytówką są bez wątpienia zabytkowe i monumentalne mury miejskie oraz Stare Miasto, które wpisane zostało na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.
W serialu Gra o Tron Dubrownik wcielił się w rolę Królewskiej Przystani. Na ekranie dostrzec można m.in. Stare Miasto, mury obronne, zatokę, gdzie kręcono sceny bitwy o Czarny Nurt oraz niektóre charakterystyczne zabytki miasta.
Fort Lovrijenac został siedzibą królewskiej władzy (Czerwona Twierdza). Barokowe schody prowadzących do Kościoła Św. Ignacego to serialowe schody do Wielkiego Septu Baelora.
Sceny z Domu Nieumarłych kręcone były w Baszcie Minceta. Oprócz niej w serialu pokazano również Basztę Bokar.
Oddalona nieco od Dubrownika wyspa Lokrum posłużyła filmowcom za scenerie dla miasta Quarth.
W oddalonym o 15 km od Dubrownika ogrodzie botanicznym w Trsteno kręcono sceny z ogrodów Czerwonej Twierdzy.
Chorwacja | Fort Lovrijenac to serialowa Czerwona Twierdza (Fort Lovrijenac by Woody Hibbard na licencji CC BY 2.0)
Split i okolice
Split jest największym miastem Dalmacji. Historia miasta sięga czasów starożytnego Rzymu, kiedy to na jego miejscu leżało osiedle Aspalathos.
Obecnie to historyczne miasto może poszczycić się zarówno bogata ofertą kulturalną jak i rozrywkową. Do najwspanialszych zabytków należą pochodzący z III-IV wieku i wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO Pałac Dioklecjana, a także katedra św. Duje, świątynia Jupitera oraz kościół św. Franciszka.
Zdjęcia do serialu kręcono m.in. w Pałacu Dioklecjana oraz na ulicy Papalićeva, a leżące niedaleko miasta Forteca Kliss wcieliła się w miasto Meereen.
Novigrad
Novigrad to malownicze, niewielkie miasto położone na półwyspie Istria niedaleko granicy ze Słowenią. Jak wiele chorwackich miast także i to założone zostało przez Rzymian, a wzmianki o nim pochodzą z V wieku. Najcenniejszym zabytkiem miasta jest XI-wieczny kościół św. Maksymiliana i Pelagiusza z charakterystyczną dzwonnicą (kampanilą). Również i tu zawitała ekipa filmowa „Gry o tron”.
Chorwacja | W serialu zobaczyć można Basztę Minceta i Bokar (Minčeta Tower by Larry Koester na licencji CC BY 2.0)
Szybenik
To piękne miasto leży w środkowej Dalmacji, niedaleko ujścia rzeki Krka. Do najważniejszych zabytków miasta należą Katedra św. Jakuba, która widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a także Twierdza św. Michała oraz Pałac Książęcy i Pałac Rektorów. Szybenik posłużył twórcom serialu za scenerię Braavos.
Park Narodowy Krk
Park obejmuje środkowy i dolny bieg rzeki Krka, łącznie zajmując teren o powierzchni 142 km². Tym co przyciąga w to miejsce rzesze turystów są przepiękne krajobrazy tworzone przez liczne kaskady i wodospady oraz położone w samym sercu parku Jezioro Visovac z mieszczącym się na wyspie klasztorem Franciszkanów.
Park Narodowy Krk posłużył za krajobrazy Zachodu.
Chorwacja | Część zdjęć kręcona była w Splicie i okolicy (Split, Croatia by Yoko na licencji CC BY-SA 2.0)
Zainteresują Cię również