Mówi się, w Chorwacji dwie rzeczy są rzeczywiście warte uwagi: chorwackie średniowieczne twierdze i zamki oraz chorwackie wesela z ich wiekowymi tradycjami i obrzędami.

Nowożeńcy w Dubrowniku
Nowożeńcy w Dubrowniku (by smemon )

Zwyczaje weselne w Chorwacji

Wesele jest tutaj tradycyjnie ogromnym spektaklem i swego rodzaju rynkiem ślubnym. Jako że przybywają na uroczystość krewni oraz inni zaproszeni goście, zdarza się nie rzadko, że poznają się tutaj pary, które potem same będą szły do ołtarza. Przede wszystkim w wiejskim regionie północno-wschodniej Chorwacji wesela odbywają się według wszelkich odwiecznych zasad. W innych częściach kraju bierze się pod uwagę niekoniecznie wszystkie zwyczaje.

W dniu wesela spotykają się krewni i przyjaciele panny młodej w domu jej rodziców, aby oczekiwać na przybycie pana młodego. Według starego zwyczaju, niezamężne dziewczęta przypinają gościom do ubrań kokardki w narodowych barwach z gałązką rozmarynu. Przy hałaśliwej muzyce udają się wszyscy na mszę. Po ceremonii ślubnej młoda para odbiera gratulacje i życzenia w kościele.

Przyjęcie weselne odbywa się sali hotelowej albo restauracyjnej. Podawane są plastry sera i kiełbasy oraz danie z pieczonym prosiakiem albo jagnięciem. Do tego oczywiście każda ilość chorwackiej śliwowicy.

Czas na prezent

Panna młoda przechodzi w międzyczasie wraz ze swoją druhną wzdłuż rzędów, pozdrawia raz jeszcze każdego gościa z osobna. Goście kładą koperty z pieniędzmi i karty z życzeniami na tacy, którą trzyma druhna. W wiejskich regionach jest zwyczaj, że na tacy znajduje się jabłko z wetkniętymi złotymi talarami. Złoto, które zaoszczędzili dla pary młodej rodzice narzeczonej symbolizuje finansowy dobrobyt rodziny.

Chorwackie wesele jest tradycyjnie ogromnym spektaklem i swego rodzaju rynkiem ślubnym
Chorwackie wesele jest tradycyjnie ogromnym spektaklem i swego rodzaju rynkiem ślubnym (by chadica )

Chorwackie oczepiny

Oprawa muzyczna wesela zachęca do udziału w różnych tańcach towarzyskich parami albo w kole. Około północy zostaje pokrojony tort weselny. Pierwsze kawałki otrzymują państwo młodzi, którzy karmią się nimi nawzajem. Panna młoda stawia następnie nogę na taborecie i podciąga suknię ślubną tak, aż widoczna będzie jej podwiązka. Tę zdejmuje pan młody zębami, bez użycia rąk, przy akompaniamencie głośnych oklasków. Podwiązka i bukiet ślubny zostają rzucone w kierunku grupy niezamężnych i nieżonatych gości. Dziewczyna, która złapie bukiet ślubny oraz chłopak, który pochwyci podwiązkę muszą tańczyć razem.

Po północy panna młoda znika na chwilę, przebiera się i powraca w sukni wieczorowej, w której będzie się bawić z gośćmi do białego rana.

Romantyczna sesja ślubna w Dubrowniku
Romantyczna sesja ślubna w Dubrowniku (by smemon )

Zainteresują Cię również

Cypryjskie zwyczaje – czyli jak uniknąć gafy? Cypryjskie zwyczaje – czyli jak uniknąć gafy?
Zwyczaje na Cyprze zwykle nie odbiegają od tych panujących w całej Europie. Jest jednak kilka aspektów, na które...
Jacy są Chorwaci? Jacy są Chorwaci?
Długotrwała rzeczywistość wojenna nie pozostała bez wpływu na charakter narodowy Chorwatów, którzy przez wiele lat...
Symbole Włoch Symbole Włoch
Z czym kojarzą nam się Włochy? Oczywiście z pyszną kuchnią, wspaniałymi zabytkami, karnawałem w Wenecji, gondolami...
Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Dubaj – tradycja i nowoczesność Dubaj – tradycja i nowoczesność
Dubaj to wyjątkowy przykład miasta, które w błyskawicznym tempie przekształciło się z handlowej osady poławiaczy...
Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...