Z podróży najczęściej przywozimy całą masę wspomnień i zdjęć, ale również wiele mniej lub bardziej oryginalnych pamiątek.

Jeśli nie przekonują nas kolejne pocztówki z pięknymi widokami, czy magnesy na lodówkę, wybierzmy produkty regionalnej kuchni.

Chorwacja | Na targu znaleźć można wiele smacznych produktów
Chorwacja | Na targu znaleźć można wiele smacznych produktów (by Carine06 )

Pamiątki z Chorwacji

Kuchnia Istrii opiera się w dużej mierze na owocach morza, ale także potrawach z grillowanego mięsa. Wśród tradycyjnych wyrobów wymienić trzeba wędzoną szynkę pršut, ser z koziego mleka, oliwę z oliwek oraz oliwki a także cenne trufle.

Gdzie kupować?

Oryginalne, regionalne produkty można kupić zarówno w marketach i sklepach, zwłaszcza tych chorwackich (sieć sklepów Konzum) jak i na miejskich targach. Różnica pomiędzy sklepem a targiem jest taka, że na tym ostatnim zakupić można produkty prosto od producenta, domowej roboty, ich wybór jest także o wiele większy. Trzeba jednak liczyć się z tym, że sprzedawane na targach produkty będą w wyższej cenie niż ich sklepowe odpowiedniki.

Tak więc w obu tych miejscach dostać można np. ajwar, jednak za ten domowy zapłacimy 2 razy więcej niż za sklepowy firmy Podravka. Miody sklepowe i te z targu, sprzedawane przez lokalnych producentów maja bardzo zbliżone ceny. Średniej wielkości słoiczek kosztuje 35 kun. Tyle samo zapłacić trzeba za konfitury domowej roboty.

Miody

Chorwackie miody są wyśmienite i bardzo aromatyczne. Do tradycyjnych smaków zaliczyć można miód kasztanowy o silnie kwiatowym aromacie oraz równie smaczny, choć nieco mniej aromatyczny miód lawendowy. Ponadto wybierać można spośród wielu innych gatunków miodów, m.in. wielokwiatowych, spadziowych, szałwiowych czy bardzo ciekawych miodów z dodatkiem owocowych soków – malinowego, morelowego lub jabłkowego. Słoiczek takiego miodu będzie smaczną pamiątką dla każdego łasucha.

Chorwacja | Oliwki i oliwa z Istrii zachwyci smakiem niejednego smakosza
Chorwacja | Oliwki i oliwa z Istrii zachwyci smakiem niejednego smakosza (by khianti )

Dżemy i konfitury

Jeśli lubimy słodkie przetwory owocowe koniecznie na targu zakupmy konfitury domowej roboty. Najpopularniejsze są wiśniowe, śliwkowe, morelowe oraz figowo-pomarańczowe. Wprost idealne do naleśników, racuchów, rogalików czy grzanek.

Ajwar

Czyli pasta z grillowanych papryk i bakłażana, to świetna pamiątka z pobytu w Chorwacji, którą później można wykorzystać jako dodatek do mięsa i kiełbasy z grilla, kanapek czy falafeli. Ajwar domowej roboty dostać można na targu. Sprzedawany jest w postaci weków, ale trzeba pamiętać, że przy jego produkcji nie używa się żadnych konserwantów, także po otwarciu konieczne trzeba przechowywać go w lodówce i spożyć w przeciągu 10 dni. W sklepie zakupić można ajwar, produkowany przez dwie marki – Podravkę oraz Mari.

Chorwacja | Chorwackie miody są wyśmienite i ciężko wybrać jeden spośród wielu odmian smakowych
Chorwacja | Chorwackie miody są wyśmienite i ciężko wybrać jeden spośród wielu odmian smakowych (by final gather )

Alkohole

Zarówno na targach jak i w sklepach kupić można bardzo popularne w Chorwacji likiery owocowe, miodowe lub orzechowe. Na targu jest ich ogromy wybór, w zwykłych lub ozdobnych, pamiątkowych butelkach. Sprzedawcy chętnie częstują, tak więc przed zakupem można skosztować niemalże wszystkich smaków. Wybór likierów na targu jest dużo większy niż w sklepie, ale również cena jest znacznie wyższa.

W sklepie dostaniemy natomiast chorwackie piwo - karlowačko i ožujsko. Ciekawym pomysłem są plastikowe butelki o pojemności jednego lub dwóch litrów, w sam raz na grilla w większym gronie. Wino to kolejny alkohol jaki warto przywieźć z Chorwacji. Wybór jest ogromy, od słodkich win deserowych, np. pyszne wino jeżynowe, po ciemne i wytrawne. Podróżując po Istrii co chwilę natrafić można na gospodarstwo oferujące wina z własnej winnicy. Z mocniejszych alkoholi warto przywieźć słynną chorwacką rakiję.

Chorwacja | Smakiem chorwackiego piwa można cieszyć się nie tylko na urlopie
Chorwacja | Smakiem chorwackiego piwa można cieszyć się nie tylko na urlopie (by spinkney )

Oliwki i oliwa z oliwek

Dosłownie na każdym kroku kupić można oliwki i oliwę. Czy to na targu, w sklepie czy stoisku przy drodze. Drzewa oliwne rosną tu niemalże wszędzie a krajobraz usiany jest gajami oliwnymi. Przy drogach dojrzeć można znaki informujące, że w tym gospodarstwie zakupić można oliwki i oliwę własnej produkcji.

Trufle

Kolejny produkt regionalny Istrii. Na targach i w sklepach można zakupić niewielkie słoiczki wypełnione pastą z dodatkiem tych drogich grzybów. Im większy % grzybów w składzie, tym oczywiście wyższa cena. Prócz pasty, można również zakupić pojedyncze trufle, zamknięte w małych słoiczkach.

Chorwacja | Trufle to prawdziwy skarb Istrii
Chorwacja | Trufle to prawdziwy skarb Istrii (by sarahsampsel )

Zainteresują Cię również

Waluta Niemiec (Euro) Waluta Niemiec (Euro)
Wielu z nas pamięta jeszcze niemiecką markę – walutę obowiązującą w Niemczech do końca 2001 r. Marki były symbolem...
Waluta Francji (Euro) Waluta Francji (Euro)
 W 2002r. Francja, jako jedno z państw należących do Unii Europejskiej, zastąpiła dotychczasową walutę, franka...
Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji
Nieodłącznym elementem wakacji są zakupy, zarówno te małe, codzienne jak i większe, kiedy postanawiamy przywieźć ze...
Waluta Holandii Waluta Holandii
Jednostką monetarną w Holandii, tak jak w większości krajów Unii Europejskiej, jest euro. Do 2002 roku walutą...
Zakupy i ceny w Dubaju Zakupy i ceny w Dubaju
Dubaj uważany jest często za raj dla miłośników zakupów. Taką opinię tworzy mnogość placówek handlowych (od bazarów...
Dirham (waluta Dubaju) Dirham (waluta Dubaju)
Oficjalną walutą Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest dirham. Jej skrót walutowy to: AED. 1 dirham dzieli się na...