Odwiedzając Dubrownik nie sposób odmówić sobie takiej atrakcji, jak spacer biegnącą przez zabytkowe Stare Miasto ulicą Stradun.
Ta licząca około 300 metrów długości ulica, rozciągająca się od Bramy Pile do Bramy Ploce stanowi główną promenadę miasta, na której podziwiać można wiele słynnych zabytków.
Chorwacja | Widok na Dubrownik (Croatia by Glen Scarborough na licencji CC BY-SA 2.0)
Historia ulicy Stradun
W XI wieku na miejscu dzisiejszej ulicy znajdowały się tereny bagienne, oddzielające od siebie dwie różne osady – Raguzę i Dobrawę. Postanowiono zasypać ten teren i połączyć obie wioski. W XII wieku obie osady dodatkowo połączył jeden mur miejski.
W XIV wieku ulica została wybrukowana polerowanymi wapiennymi blokami, co nadało jej charakterystyczny wygląd.
Zabudowania pochodzą głównie z XVII wieku. Domy zostały wybudowane na miejscu wcześniejszych zabudowań, zniszczonych przez trzęsienie ziemi, które miało miejsce 1667 roku. Wszystkie domy wybudowano według jednego stylu (barok) – mają podobną wysokość i fasady.
Chorwacja | Ulica Stradun (Shopping street Stradun in the historical center of Dubrovnik, Croatia by dronepicr na licencji CC BY 2.0)
Co można zobaczyć na ulicy Stradun?
Przy ulicy znajduje się wiele ważnych historycznych budowli oraz zabytków architektury. Ulica jest bardzo popularną promenadą zarówno wśród miejscowych jak i turystów. Spacerując wzdłuż Stradun warto odwiedzić liczne sklepy oferujące oryginalne pamiątki oraz restauracje, gdzie posmakować można lokalnej, tradycyjnej kuchni. Warto wstąpić również do Vinoteki, gdzie sprzedawane są chorwackie wina, ale także oliwa i trufle. Corocznie na ulicy odbywa się procesja na cześć Świętego Błażeja (03.02), patrona miasta oraz obchody nadejścia Nowego Roku.
Wielka i Mała Fontanna Onofrio
Większa fontanna zlokalizowana jest w pobliżu Bramy Pile i Klasztoru Franciszkanów. Wybudowana została w XV wieku, według projektu włoskiego architekta Onofrio della Cava. Przedstawia 16 zamaskowanych twarzy. Mniejsza fontanna znajduje się na drugim końcu ulicy.
Chorwacja | Kościół św. Błażeja (Church of St Blaise Edit by Son of Groucho na licencji CC BY 2.0)
Klasztor Franciszkanów
Kompleks zabudowań klasztornych znajduje się na samym początku ulicy, na lewo od Bramy Pile. Budowę rozpoczęto w XIV wieku i trwała ona przez kolejne stulecia. Z XIV wieku pochodzi również założona przez Franciszkanów trzecia najstarsza działająca apteka na świecie. Na terenie klasztoru znajduje się również słynna biblioteka, posiadająca największe i najcenniejsze zbiory w całej Chorwacji.
Kościół św. Błażeja
Barokowa budowla z XVIII wieku stoi na wschodnim krańcu ulicy. Kościół powstał na miejscu zniszczonej przez trzęsienie ziemi romańskiej świątyni z XIV wieku. W jej wnętrzu można podziwiać, pochodzący z XV wieku, pozłacany pomnik św. Błażeja, który w ręku trzyma model miasta sprzed trzęsienia ziemi.
Chorwacja | Pałac Rektorów (Rector's Palace by Alistair Young na licencji CC BY 2.0)
Pałac Rektorów
Gotycka budowla, pochodząca z XV wieku. Pałac stanowił siedzibę władz i rektora Republiki Dubrownickiej. Na przestrzenie wieków wielokrotnie ulegał zniszczeniu m.in. w pożarze i trzęsieniu ziemi. Kolejne odbudowy według projektów różnych architektów, sprawiły, że pierwotnie gotycka budowla nabrała elementów charakterystycznych dla renesansu i baroku. Obecnie pałac jest siedzibą działu historycznego Muzeum Dubrownika. Oglądać tu można zabytkowe meble, obrazy, monety, oryginalne klucze do bramy miejskiej czy dokumenty.
Pałac Sponza
Pałac znajduje się na wschodnim krańcu ulicy. Budowla pochodzi z XVI wieku i wybudowana została w stylu gotycko-renesansowym. W czasie Republiki ten pałac był siedzibą składu celnego oraz wielu urzędów państwowych. Znajdował się tu również bank, skarbiec oraz zbrojownia.
Chorwacja | Fontanna Onofrio (Croatia-01562 - Big Onofrio's Fountain by Dennis Jarvis na licencji CC BY-SA 2.0)
Zainteresują Cię również





