Wszyscy wiemy, że historia tego aromatycznego trunku rozpoczyna się w śródziemnomorskich winnicach. Produkcja wina odgrywała ważną rolę już w cywilizacji antycznej.

Tajemnice hodowli winorośli zgłębiali Fenicjanie oraz starożytni Rzymianie i Grecy – dziś z ich zdobyczy czerpie cała Europa.

Chorwacja | Historia tego aromatycznego trunku rozpoczyna się w śródziemnomorskich winnicach
Chorwacja | Historia tego aromatycznego trunku rozpoczyna się w śródziemnomorskich winnicach (by sarahsampsel )

 

Historia chorwackiego wina

Odkrycia archeologiczne prowadzone u wybrzeży Dubrownika zaowocowały wydobyciem wielu antycznych amfor używanych do przechowywania wina i oliwy, co świadczy o tym, iż "napój bogów" znany był także dawnym mieszkańcom chorwackich ziem, z pewnością za sprawą dobrze rozwiniętego handlu.

W czasie rozkwitu Republiki Dubrownickiej uprawa winogron była już ważną gałęzią działalności rolniczej kraju. Produkcja i eksport wina miały podstawowe znaczenie dla rozwoju ówczesnej gospodarki. Władze Republiki pilnie kontrolowały zasady produkcji i przechowywania wina.

Winnice w Chorwacji

Łączna powierzchnia winnic w Chorwacji wynosi ok. 132 000 ha. Wyróżnia się dwa główne regiony winiarskie: kontynentalny i przybrzeżny. Wina białe przeważają w kontynentalnej części Chorwacji, natomiast wina czerwone dominują na wybrzeżu. Spośród 1200 znanych na całym świecie odmian winorośli, sto uprawianych jest w Chorwacji (większość z nich to gatunki autochtoniczne, czyli rodzime).

Najbardziej znaną odmianą chorwackich winorośli jest Plavac Mali (dosłownie: „granatowy mały”), która zyskała sławę i uznanie na całym świcie. Jej oryginalna nazwa wzięła się od charakterystycznych ciemnoniebieskich i małych owoców. Najlepsze winorośle Plavac Mali uprawiane są w winnicach Dignac (Dingač) i Postup (ok. 150 km na północ od Dubrownika), na wzgórzach w pobliżu morskiego wybrzeża w centralnej części półwyspu Peljesac (Pelješac).

Chorwacja | Najlepszym czerwonym winem chorwackim jest Dingač
Chorwacja | Najlepszym czerwonym winem chorwackim jest Dingač (by Watje11)

Najlepsze chorwackie wina

Szczepy Plavac Mali uprawiane są na stromych, mocno nasłonecznionych zboczach (bliskie położenie morza wzmacnia jeszcze siłę działania promieni słonecznych).
Znawcy twierdzą, że najlepszym chorwackim winem jest rubinowoczerwony Dingač o bogatym bukiecie smaku, w którym wyróżnić można aromat jagód, śródziemnomorskich kwiatów, ziół i przypraw oraz charakterystyczną woń tytoniu.

W 2002 roku dokonano niesamowitego w świecie win odkrycia – Plavac Mali okazał się genetycznie powiązany ze znanym na całym świecie kalifornijskim winem Zinfandel.

Chorwacja | Plavac
Chorwacja | Plavac (by hummanna )

Zainteresują Cię również

Chorwackie desery i słodycze Chorwackie desery i słodycze
Kuchnia chorwacka jest bogata i różnorodna. Tyczy się to również słodkich przysmaków. Wybierać można spośród...
Cypryjskie alkohole Cypryjskie alkohole
Cypryjczycy oprócz znakomitej śródziemnomorskiej kuchni i słodyczy, oferują również wyśmienite alkohole. Ogromną...
Smaczne pamiątki z Chorwacji – Istria Smaczne pamiątki z Chorwacji – Istria
Z podróży najczęściej przywozimy całą masę wspomnień i zdjęć, ale również wiele mniej lub bardziej oryginalnych...
Zivania Zivania
Zivania jest obok wina Commandaria, kolejnym tradycyjnym, cypryjskim napojem alkoholowym. Ten bezbarwny, wytrawny...
Alkohol dopiero po osiemnastce Alkohol dopiero po osiemnastce
Od nowego roku w Portugalii wprowadzono pewne zmiany, dotyczące możliwości zakupu alkoholu przez młodzież. Władze...
Włoskie wina Włoskie wina
W obecnych czasach Włochy uważane są za jednego z największych producentów win (ok. 15% produkcji światowej)....

 

Przeczytaj również

Wesele na Ukrainie

Czas jak bystry potok płynie szybko do przodu, zostawiając za sobą wieki i tysiąclecia, ale ukraińskie obrzędy weselne nie obawiają…

4 dni na Malcie

4 dni na Malcie – to długo czy krótko? Czy zdążymy w tym czasie wszystko zobaczyć? Wszystko nie, ale na…

Kiedy jechać do Finlandii?

Finlandia to jeden z najdalej położonych na północ kraj Europy, rozciągający się między 60. i 70. stopniem szerokości geograficznej.

Ceny w Dubrowniku pójdą w górę?

Z roku na rok coraz więcej turystów odwiedza Dubrownik. Władze miasta postanowiły znaleźć dodatkowe źródła dochodu z turystyki i zadecydowały…

Kalendarium przygotowań do Euro 2012

Już sam udział w konkursie na organizację tak doniosłej imprezy sportowej, jaką są piłkarskie Mistrzostwa Europy, był dla Polski i…

Walki byków

Tłum widzów krzyczy, byk pochyla rogi, a dziarski torero, gardząc śmiercią, staje do walki z bestią. Myślicie, że to się…

Zamek Kolossi

Niedaleko miasta Limassol, w południowo-zachodniej części wioski Kolossi, stoi była twierdza krzyżowców – Zamek Kolossi, zwany również Komandoria. Jest to…

Symferopol

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Symferopol jest najważniejszym miastem na Krymie. Dla wielu turystów jest to doskonała baza wypadowa do…